Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

10 pytań o badanie nasienia mężczyzny

| aktualizacja: 03.02.2017 | 5

Starania o dziecko przedłużają się? Myślicie o inseminacji lub in vitro? Zgłoście się na badanie nasienia. To podstawowy test, który pomaga określić, czy mężczyzna jest płodny oraz jaką jakość mają jego plemniki.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
badanie nasienia, plemniki, płodność mężczyzny, sperma, in vitro, niepłodność, jakość nasienia
fot. Fotolia
Badanie nasienia jest proste, bezbolesne, nieinwazyjne i bardzo przydatne dla par, które starają się o dziecko. Jeśli regularnie współżyjecie w dni płodne, a po 1 roku starań nie ma ciąży, warto wykonać badanie nasienia.
Ocenia się, że w 35% przypadków przyczyną niepłodności jest czynnik żeński, w 35% czynnik męski, a w 30% powody niepłodności leżą po obu stronach lub pozostają nierozpoznane. Z badań wynika, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat poważnie zmniejszyła się u mężczyzn liczba plemników o prawidłowej ruchliwości i budowie, a zwiększyła liczba tych niezdolnych do zapłodnienia kobiecej komórki jajowej. Oto najważniejsze informacje na temat badania nasienia mężczyzny i diagnostyki niepłodności (np. gdy planujecie in vitro).

1. Czy trzeba mieć skierowanie na badanie nasienia?

To zależy. Do przeprowadzenia odpłatnego badania nasienia nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Jeśli chcecie wykonać badanie nasienia bezpłatnie (w ramach NFZ) konieczne jest skierowanie od androloga, czyli lekarza zajmującego się diagnozowaniem i leczeniem męskiego układu płciowego.

2. Gdzie wykonuje się badanie nasienia?

Badanie nasienia można wykonać w klinice leczenia niepłodności, np. Bocian, FertiMedica, Gyncentrum, Invicta, InviMed, Novum, Salve Medica oraz w wybranych placówkach Luxmed, Medicover. 
Należy wcześniej zarezerwować wizytę, by mieć dostęp do pokoju pobrań. Mężczyzna oddaje nasienie do badania w samotności (poprzez masturbację) lub w towarzystwie partnerki. Nasienie oddawane jest do sterylnego pojemniczka, który zostaje w laboratorium.
Przeczytaj: Prawdziwa historia o badaniu nasienia

3. Kto powinien zrobić badanie nasienia?

Badanie nasienia warto wykonać u każdego mężczyzny przed pierwszą wizytą w klinice leczenia niepłodności. Istnieją szczególne wskazania medyczne do wykonania badania nasienia jeśli:
 • mężczyzna miał zabiegi chirurgiczne w obrębie układu rozrodczego
 • planowana jest terapia przeciwnowotworowa (wskazanie do zamrożenia nasienia) 
 • mężczyzna jest po leczeniu wnętrostwa, skrętu jądra itp. w dzieciństwie,
 • mężczyzna był leczony steroidami płciowymi  i glikokortykoidami

4. Jakie są rodzaje badania nasienia?

Są dwa typy badania nasienia: badanie ogólne i badanie rozszerzone.
Badanie ogólne nasienia obejmuje ocenę:
 • makroskopową: objętość, lepkość, pH, kolor, zapach
 • mikroskopową: liczebność, żywotność, integralność błony plazmatycznej i ruchliwość plemników
Badanie rozszerzone polega dodatkowo na określeniu budowy (morfologii) plemników.
Oto przykładowy obraz z analizy morfologii plemników, widoczne są różne rodzaje główek plemników

Zobacz: Dr House i badanie nasienia – film

5. Jak się przygotować do badania nasienia?

Właściwe przygotowanie i wykonanie badania jest kluczowe dla prawidłowego odczytu parametrów nasienia i oceny rzeczywistej płodności mężczyzny.
Przed badaniem nasienia należy zachować 3 do 5 dni wstrzemięźliwości płciowej. Badania dowodzą, że poniżej 3 dni jest zbyt mała koncentracja plemników w nasieniu, zaś powyżej 5 dni może wystąpić zwiększony odsetek plemników martwych.
Przed badaniem nasienia należy unikać używek, stresu i znacznego wysiłku fizycznego. W przypadku, gdy planowany termin badania poprzedza infekcja z wysoką gorączką (38 - 40°C) lub silne zatrucie pokarmowe, należy umówić się ponownie na inny termin.

6. Przez jaki czas wynik badania nasienia uznawany jest za aktualny?

Badanie nasienia przedstawia faktyczny stan przez 6 miesięcy. Po tym czasie należy przeprowadzić badanie nasienia na nowo.

7. Czy próbkę do badania nasienia można przywieźć z domu?

Warunki oddania nasienia, temperatura i czas przechowywania w trakcie dostarczania do laboratorium – wszystko to w sposób istotny wpływa na późniejszą ocenę parametrów. Dlatego zaleca się, aby nasienie (jeśli jest to możliwe) oddać w klinice.
Jeżeli nie ma takiej możliwości, należy pamiętać, że nasienie powinno być oddane w warunkach higienicznych (po uprzednim umyciu prącia wodą z mydłem). Całość nasienia z wytrysku powinna trafić do specjalnego jałowego pojemniczka. Następnie szczelnie zamknięty pojemniczek powinien być dostarczony do laboratorium w temperaturze ciała ludzkiego w czasie nie dłuższym niż 30 min. Próbkę należy chronić przed słońcem.
Na rynku są też dostępne specjalne prezerwatywy (cena ok. 70 zł za sztukę), dzięki którym można pobrać próbkę nasienia podczas normalnego stosunku. Sprawdź jednak wcześniej, czy tak pobrany materiał zostanie przyjęty do konkretnego laboratorium.

8. Jakie są aktualne normy wyników badania nasienia?

Normy określające parametry nasienia na przestrzeni lat ulegały licznym modyfikacjom. Pierwsze opracowanie przez Światową Organizacje Zdrowia (WHO) norm dla nasienia pochodzi z 1980 roku. Kolejne zmiany wprowadzone zostały w 1999 r. a następnie w 2010 r. 
Oto aktualnie obowiązujące normy:
 • objętość ejakulatu: ≥ 1,5 mL 
 • pH: 7,0 – 8,0 
 • liczba plemników: ≥ 15 mln/mL 
 • liczba plemników w ejakulacie ≥ 39 mln/mL 
 • odsetek plemników o prawidłowej ruchomości: ≥ 32% z ruchliwością postępową 
 • morfologia (budowa): ≥ 4% plemników o prawidłowym kształcie 
 • żywotność: > 58% plemników 
 • leukocyty w osadzie nasienia: < 1 mln/mL 
 • test aglutynacji (MAR, IBT): < 50% plemników 

9. Jakie nieprawidłowości można określić dzięki badaniu nasienia?

Oto terminy określające stan nasienia (wg definicji WHO z 2010 roku):
normospermia – prawidłowe nasienie
oligozoospermia – obniżona liczba plemników w ejakulacie ≤ 15 mln/mL,
asthenozoospermia – nieprawidłowa ruchliwość plemników ≤ 40% wszystkich ruchliwych plemników
teratozoospermia – nieprawidłowa budowa plemników ≤ 4% prawidłowych form
cryptozoospermia – brak plemników w ejakulacie, lecz stwierdzone po odwirowaniu nasienia
azoospermia – brak plemników w osadzie po odwirowaniu
aspermia – brak ejakulatu

10.Ile kosztuje badanie nasienia?

Cena badania nasienia: 120-180 zł (w zależności od rodzaju testu i cennika laboratorium)

Zobacz także:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

romek
romek | 2017-09-17 13:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Polecam sprawdzony test na płodność dla mężczyzn SwimCount® Labhome. Jest to pierwszy na świecie domowy test jakości nasienia, który mierzy ruchliwość plemników.

Odpowiedz

Lidia
Lidia | 2017-04-27 08:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Leczę się naprotechnologicznie od roku. Już na pierwszej wizycie zostaliśmy z mężem gruntownie przebadani. Okazało się, że mam PCO, rozchwiane hormony, chorą trzustkę, endometriozę i niedrożny jajowód. W klinice In Vitro powiedzieliby mi, że jedynym wyjściem jest zapłodnienie pozaustrojowe. Na szczęście trafiliśmy do Instytutu Rodziny - tam po kolei zaradzili wszystkim moim problemom (operacyjne bądź farmakologicznie). Wyniki męża - ciężka oligozoospermia - także klasyfikowałby go tylko na In Vitro. Lekarze Napro odkryli jednak, że przyczyną tak słabego nasienia były żylaki powrózka nasiennego. Po ich operacyjnym usunięciu i dodatkowej suplementacji zarówno hormonalnej (clostilbegyt/letrozol) jak i witaminowej (l-karnityna, astaksantyna, koenzym q10, witamina E) wyniki znacznie się poprawiły. Polecam opinie innych par ze strony naproinfo pl

Odpowiedz

Lidia
Lidia | 2017-04-27 08:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W Instytucie Rodziny można oddać nasienie do badania po normalnym współżyciu pary w domu (dają specjalny zestaw - prezerwatywę i kubeczek). Nie trzeba się masturbować!! To o wiele lepszy sposób. POLECAM

Odpowiedz

małżonkowie
małżonkowie | 2017-03-07 12:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chcę pocieszyć tych, którym badania wyszły źle. W naszym przypadku ilość prawidłowych plemników była 0. Myślałam, że już nie będziemy mieć dziecka, ale po braniu suplementów + dieta+ 0alkoholu+ luźna bielizna+ brak dużego wysiłku sportowego+moje modlitwy, badania wyszły na 6% dobrych plemników. I udało nam się :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

gg
gg | małżonkowie | 2017-07-05 16:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dajecie mi nadzieję - właśnie odebrałam wyniki morfologia 2%

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?