Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

12 000 zł na dziecko? Świadczenie rodzicielskie dla przyszłych rodziców

| aktualizacja: 08.04.2015 | 12

Osoby, które do tej pory nie mogły otrzymywać zasiłku macierzyńskiego prawdopodobnie od 1 stycznia 2016 r. będą otrzymywać przez rok po urodzeniu dziecka świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł miesięcznie. To ważny krok w polityce prorodzinnej rządu.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Dziecko, pieniądze
fot. © Privilege - Fotolia.com

Od 1 stycznia 2016 r. osoby, które do tej pory nie były uprawnione do zasiłku macierzyńskiego czy uposażenia macierzyńskiego będę otrzymywać świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł miesięcznie, co w skali roku daje 12 000 zł. Oczywiście, o ile projekt przejdzie całą procedurę legislacyjną.
Pierwszy krok został już zrobiony. Projekt przygotowywany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej został przyjęty pod koniec marca przez rząd. Teraz musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Sejm, Senat, podpisany przez prezydenta i opublikowany w Dzienniku Ustaw. Mimo to, że MPiPS jest przekonane, że termin 1 stycznia jest realny.

Warto wiedzieć: Świadczenie rehabilitacyjne dla kobiet w ciąży – w jaki sposób można je uzyskać?

Kto otrzyma świadczenie rodzicielskie?

Zgodnie z projektem ministerstwa, od 2016 r. świadczenie rodzicielskie będą otrzymywać osoby, które do tej pory nie miały prawa do zasiłku macierzyńskiego czy uposażenia rodzicielskiego, a więc studenci, osoby bezrobotne, osoby pracujące na podstawie umów cywilno-prawnych nieobjęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, rolnicy.
Świadczenie rodzicielskie jest w pewnym sensie odpowiednikiem zasiłku macierzyńskiego i będzie ono przyznawane niezależnie od dochodu rodziny.

Kto obecnie ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Obecnie prawo do zasiłku macierzyńskiego (przez 52 tygodnie po urodzeniu dziecka) mają rodzice będący pracownikami - w czasie urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego oraz ojcowskiego. Również osoby niebędące pracownikami, a podlegające ubezpieczeniu chorobowemu (np. przedsiębiorcy opłacający składki oraz osoby zatrudnione na umowę zlecenie, jeśli od umowy odprowadzane są składki na ubezpieczenie chorobowe) mają prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres odpowiadający urlopom dla pracowników.
Resort pracy i polityki społecznej zakłada, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r., a koszty zmian szacuje na 1,2 mld zł.

Świadczenie rodzicielskie to kolejny krok w polityce rodzinnej, której celem jest wsparcie tych rodziców, którzy dotychczas nie mogli skorzystać ze świadczeń rodzicielskich.         
Świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwać przez 12 miesięcy po urodzeniu dziecka. W przypadku urodzenia bliźniaków, trojaczków i więcej dzieci odpowiednio dłużej.

Polecamy: Kobieta w ciąży – umowa o pracę a zasiłek macierzyński
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (12)
avatar

20latka
20latka | 2015-06-16 19:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bardzo mnie to cieszy, ze względu że urodzę w styczniu 2016 i uczę się w szkole policealnej, nie pracuje. Więc pieniądze się przydadzą :)

Odpowiedz

monui
monui | 2015-04-21 21:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jedna wielka pomyłka....będzie dużo niechcianych dzieci do adopcji, znajdą się matki, które rok potrzymają dziecko żyjąc za jego kasę a potem na śmietnik albo do domu dziecka :((((

Odpowiedz

ela
ela | 2015-04-13 15:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

soniq w europie zachodniej jest to standard i nie słyszałam o patologii tak jak u nas jest teraz można to nazwać patologią ........ja mam 25 lat i do tej pory studiowałam pracowałam na zleceniach i stażach teraz spodziewam się dziecka nie miałam stałej pracy do tej pory i nie przysługuje mi nic od państwa w związku z narodzinami dziecka nie każdy ma tak dobrze że ma etat i dostanie macierzyński .............

Odpowiedz

M
M | 2015-04-10 07:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nareszcie zaczynamy doganiać standardy Europy zachodniej. Matki pracujące na umowach cywilno - prawnych, studentki albo bezrobotne nie są gorszymi matkami i takie wsparcie również im się należy. A argument, że to poszerzy patologię jest bezsensowny, bo aby otrzymać takie świadczenie trzeba być przynajmniej zarejestrowanym w UP, a nie znam patologicznych matek, które aktywnie poszukują pracy i regularnie chodzą na spotkania do UP, "bo jeszcze jej coś znajdą".

Odpowiedz

U
U | 2015-04-09 20:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Poza tym praca na umowę zlecenie czy o dzieło jest nie mniej uczciwa, choć nie należy się urlop macierzyński i ojcowski!!! To pracodawcy są nieuczciwi nie podpisując umów o pracę, dających gwarancję świadczeń socjalnych!!!

Odpowiedz

U
U | 2015-04-09 20:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ci, którym należy się urlop macierzyński dostają go więcej niż te 1000 zł miesięcznie. Nie zgodzę się, że to tylko rozmnoży rodziny patologiczne!!! To przybliża politykę prorodzinną do zachodniej Europy, gdzie na każde dziecko rodzic dostaje zasiłek.

Odpowiedz

G
G | 2015-04-09 19:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Totalnie niesprawiedliwe w stosunku do innych rodziców, którzy uczciwie pracują i NALEŻY im się urlop macierzyński czy ojcowski! Soniq ma rację, jeszcze może obniżcie nam do 60%!

Odpowiedz

Soniq
Soniq | 2015-04-09 15:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A zasiłek macierzyński pozostanie dalej 80%? Jeśli tak, to już idę napisać wwypowiedzenie umowy o pracę, w której i tak mało zarabiam, a tak to będę dostawać więcej-tak pewnie pomyśli wiele kobiet... głównie patologia, narkomanki, pijaczki będą miały na swoje używki...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

AB
AB | Soniq | 2015-04-13 10:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zasiłek roczny pozostaje 80%, ale jeśli urodzisz dziecko po 1. stycznia 2016 r. to możesz dodatkowo otrzymać świadczenie miesięczne wypłacane przez rok (w przypadku 1 dziecka). Ja tak to rozumiem.
A jeśli potrzebujesz w ciągłości 100% wysokości swojego wynagrodzenia to niestety po pół roku macierzyńskiego - dzidziuś idzie do żłobka, a Ty do pracy... Życie!

Odpowiedz

Tyra
Tyra | 2015-04-09 12:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Taa a jak dziecko sie urodzi w czerwcu 2015 to juz nic nie dostanie?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

AB
AB | Tyra | 2015-04-13 11:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Do końca roku 2015 rodzicom przysługuje świadczenie macierzyńskie wypłacane jednorazowo (wniosek można złożyć do 12 miesięcy po urodzeniu dziecka), ale warunkiem jest zaświadczenie od ginekologa plus odpowiednie zarobki rodziców.

Odpowiedz

20latka
20latka | Tyra | 2015-06-16 19:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Do roku ukończenia przez dziecko można się o to postarać więc dziecko czerwcowe 2015 może się do tego załapać :)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?