Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

17 dzieci zmarło z powodu odry. Czy Polsce grozi epidemia?

| aktualizacja: 14.03.2017 | 12

Już 17 dzieci zmarło z powodu odry - poinformowało Ministerstwo Zdrowia Rumunii. Wszystkie były nieszczepione. Powodem jest wzrost siły działania ruchów antyszczepionkowych. Czy w Polsce też może dojść do epidemii?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
Dziecko
fot. Fotolia
W niektórych krajach pod wpływem działalności ruchów antyszczepionkowych rodzice odmawiają szczepień dzieci twierdząc, że takie szczepienia nie mają sensu, skoro choroby występują rzadko. Od września 2016 roku w Rumunii na odrę zmarło już 17 dzieci, wszystkie nie były szczepione.
 

Odra wciąż groźna

Ministerstwo Zdrowia nawołuje, by szczepić dzieci. W Rumunii, podobnie jak w wielu innych krajach, ruchy antyszczepionkowe mają coraz więcej zwolenników. Pod wpływem ich argumentów coraz więcej rodziców nie szczepi dzieci. W Rumunii dodatkowo przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa odry jest bieda. Do tego dochodzi jeszcze źle działający system ochrony zdrowia.
W efekcie z powodu odry do dziś od września 2016 r. w Rumunii zmarło już 17 dzieci, a władze obawiają się, że wirus odry nadal będzie się rozprzestrzeniać.

Czytaj też: Kalendarz szczepień od 0 do 18 lat
 

WHO zaleca 2 dawki szczepionki przeciw odrze

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca podawanie 2 dawki szczepionki przeciw odrze. W Polsce jest to szczepionka obowiązkowa. Pierwszą dawkę podaje się dziecku po skończeniu 1. roku życia, drugą - w 10 roku życia.
Po to, by wirus odry nie rozprzestrzeniał się, powinno zostać zaszczepionych 95 proc. dzieci. W Rumunii pierwszą dawkę otrzymało zaledwie 80 proc. dzieci.
 

Czy w Polsce grozi epidemia odry?

W Polsce zalecenie zaszczepienia 95 proc. dzieci jest na razie spełniony, choć eksperci podkreślają słowa: "na razie". Także w Polsce są ruchy antyszczepionkowe, a rodzice coraz częściej są zagubieni i nie zawsze mają wiedzę na temat szczepień. Eksperci przypominają, że w Polsce szczepienie przeciw odrze jest konieczne: co roku notuje się ok 100 zachorowań na odrę. Gdyby liczba zaszczepionych dzieci spadła, liczba zakażeń mogłaby być znacznie większa, a zakażenia mogłyby mieć ostrzejszy przebieg.
Powikłaniem choroby może być m.in. zapalenie płuc, krtani, ucha. Niebezpieczne są powikłania neurologiczne, jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu. Odległym powikłaniem może być podostre stwardniejące zapalenie mózgu, które jest nieuleczalne - występuje po kilku lub nawet kilkunastu latach od zachorowania na odrę. 1-3 na 100 tysięcy zachorowań na odrę kończy się śmiercią.
 

Polska wśród krajów zagrożonych

Rumunia nie jest pierwszym krajem, w którym doszło do epidemii odry. Podobna sytuacja miała miejsce przed laty na Ukrainie. Eksperci ostrzegają, że zaprzestanie szczepień na choroby, które występują rzadko, jak odra czy błonica, może spowodować powrót epidemii.
European Centre for Disease Prevention and Control wymienia Rumunię jako jeden z krajów najbardziej narażonych w Europie, jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się wirusa odry. Z innych krajów wymieniane są: Belgia, Francja, Niemcy, Włochy i Polska.

Zobacz też: Kalendarz szczepień 2017 - szczepienia obowiązkowe i zalecane
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (12)
avatar

sfa
sfa | 2017-07-09 09:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mnie denerwuje pisanie, że te dzieci zmarły. Te dzieci zostały zamordowane przez rodziców i rodzice powinni być sądzeni za morderstwo. Rządzący zmieńcie prawo. Więzienie i sterylizacja przymusowa.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Tomek
Tomek | sfa | 2017-07-15 13:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a jak zmarły po szczepieniach, to powiesz że to śmierć łóżeczkowa, powikłania poszczepienne przypisuje się sile wyższej, i wszystkiemu ale tylko nie szczepieniom, to ilu ludzi wymordowała służba medyczna trudno zliczyć, ale trzeba nazwać to po imieniu.

Odpowiedz

Lolek
Lolek | 2017-03-21 10:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na Ukrainie, a przedtem w Niemczech i Francji była odra, bo rodzice przestali szczepić

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

konga
konga | Lolek | 2017-05-04 11:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Gdzie ty zyjesz? Mieszkam w Niemczech długie lata i nie ma tu zadnej epidemi.Moje dzieci nie szczepione ,zdrowe i nikt nie robi z nas zwyrodnialców.Jak dobrze ze mieszkam w takie cywilizacji

Odpowiedz

Lila
Lila | 2017-03-17 14:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na Ukrainie była odra poszczepienna. Coraz więcej ludzi nie szczepi bo coraz więcej powikłań . Moje dziecko też okaleczyly szczepionki.

Odpowiedz

Lol
Lol | 2017-03-15 17:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ivi, A na świnkę i różczkę czemu nie chcesz szczepić?

Odpowiedz

Ivi
Ivi | 2017-03-15 10:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rodzice by szczepili gdyby nie robili skojarzonych. Ja bym chciała zaszczepić na samą Odrę a nie 3w1.

Odpowiedz

Kinia
Kinia | 2017-03-14 12:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

17 osób chorych i nazywać to epidemią to lekka przesada....

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mama Aśka
Mama Aśka | Kinia | 2017-03-14 13:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie chorych TYLKO ZMARŁO, zmarły dzieci do cholery!

Odpowiedz

fff
fff | Mama Aśka | 2017-03-14 13:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No tylko ze zmarly poprzez powiklania i zle leczenie. Faktem jest ze po szczepieniu zarazasz przez 6 tygodni ta odra.

Odpowiedz

lm
lm | fff | 2017-03-14 18:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zmarły bo nie były zaszczepione.

Odpowiedz

Ola
Ola | fff | 2017-03-14 21:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co tu za głupoty wypisujesz?!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?