Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Pediatra wylicza 3 najczęstsze błędy w pielegnacji dziecka. Też je popełniasz? [WIDEO]

| aktualizacja: 17.05.2017 | 0

Przegrzewanie dziecka, oblizywanie smoczka i zakładanie maluchowi czapeczki po kąpieli – te 3 nasze błędy mogą wpływać na dziecięce zdrowie, ostrzega pediatra.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
Wszyscy chcemy dla naszych dzieci jak najlepiej, ale popełniamy błędy. Jak ich unikać? Najlepiej poprzez stosowanie rad ekspertów, np. pediatrów czy położnych. 

– Jednym z 3 najczęstszych błędów, które popełniają rodzice niemowląt, jest niekąpanie dziecka podczas jego choroby – mówi lek. med. Anna Garbień,  pediatra i ekspertka kampanii edukacyjnej Emolium: "Wspieramy Was od 1. dnia". – Jest to dla mnie niezrozumiałe, czemu w społeczeństwie pokutuje przekonanie, iż chorego dziecka nie można kąpać. 

Jak tłumaczy ekspertka, chore dziecko nie tylko może się kąpać, ale nawet powinno: 
– Dziecko gorączkuje, poci się, więc skóra narażona jest na dodatkowe osłabiające ją czynniki. Poza tym kąpiel podczas choroby jest wskazana dla samego komfortu.

Po kąpieli zawsze czapeczka!

Drugim powszechnym mitem, z jakim dr Anna Garbień styka się w swoim gabinecie lekarskim, jest przekonanie rodziców, że niemowlęta po kąpieli powinny mieć zakładane czapeczki: 

– Rodzice boją się, że dziecko się wychłodzi i zaziębi, tymczasem zupełnie nie ma medycznych wskazań do zakładania czapeczki dzieciom, które są w domu – tłumaczy. 

Smoczek: dla dziecka i... mamy?

Trzeci powszechny błąd – zupełnie niedopuszczalny zdaniem dr Garbień – popełniają matki, kiedy oblizują smoczek zanim włożą go do buzi malucha: 

– Mamy często też biorą smoczek do ust, żeby go przytrzymać; ja wiem, że mamy tylko dwie ręce i obie zazwyczaj są zajęte, ale nie róbmy tego. Mimo, że nasze małe dziecko może jeszcze nie mieć zębów, to bakterie, które przenosimy poprzez smoczek z naszych ust do ust dziecka naprawdę mogą mu zaszkodzić – kończy pediatra. 
Kampania edukacyjna „Wspieramy Was od 1. dnia” powstała z inicjatywy marki Emolium i jest skierowana do młodych rodziców. Jej celem jest wsparcie młodych mam i ojców w pierwszych latach po narodzinach dziecka. Udział w kampanii biorą m.in. Małgorzata Socha, dr Agata Grabowska, Kamil Nowak z bloga BlogOjciec.pl i Joanna Jaskółka, autorka bloga Matkatylkojedna.pl.

Zobacz także: 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?