Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czemu nie reagujemy, gdy za ścianą słyszymy bite dziecko?! Mówi socjolog [WIDEO]

| aktualizacja: 01.06.2017 | 5

3 lata więzienia za obojętność wobec krzywdy dziecka - tyle przewiduje nowa ustawa, którą prezydent Andrzej Duda podpisał 12 kwietnia 2017 r. Czy nowa ustawa zmieni naszą obojętność? Komentuje socjolog dr Agata Grabowska.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Nowela ustawy, którą prezydent Andrzej Duda podpisał 12 kwietnia 2017 r., ma walczyć z naszą obojetnością albo źle pojętą dyskrecją w stylu: "Nie wiem, nie widziałem, nie moja sprawa". 

Nowe prawo wprowadza obowiązek zawiadomienia o przestępstwach wobec dzieci i przewiduje aż do 3 lat więzienia dla tych, którzy wiedzieli o przemocy wobec dziecka i nigdzie tego nie zgłosili. Eksperci jednak boją się, że nowe prawo, chociaż teoretycznie jest krokiem naprzód, będzie istniało tylko na papierze. 
- Mam ambiwalentny stosunek do tej ustawy - komentuje socjolożka, dr Agata Grabowska z Uniwersytetu Warszawskiego. - Z jednej strony to dobrze, że obojętność będzie piętnowana, że jasno pokazujemy, iż to, że dobrzy ludzie nie reagują na przemoc wobec dzieci, jest prawie równie złe, jak to, że źli ludzie się tej przemocy dopuszczają. Ale z drugiej strony nałożenie kary więzienia na tych, którzy nie reagują, niekoniecznie wywoła pozytywny efekt.

Dr Agata Grabowska tłumaczy, że ludzie nie reagują nie dlatego, że krzywda dziecka jest im obojętna, ale dlatego, że zachodzi w nich to, co socjolodzy nazywają "dyfuzją odpowiedzialności".
- Jeśli słyszę przez ścianę płacz dziecka, to myślę sobie, że inni sąsiedzi też to słyszą i że na pewno ktoś inny już zdążył zadzwonić po policję, bo to przecież oczywiste, że ktoś zadzwonił. I nie mam przekonania w sobie, że to ja powinnam zadzwonić. To znany fakt przy wypadkach samochodowych, gdzie ludzie stoją i gapią się, i są pewni, że już ktoś zadzwonił po pogotowie. I dopiero ktoś musi pokazać palcem: "Niech pan/pani zadzwoni", żeby ludzie zaczęli działać. W przypadku bitych dzieci niestety nie ma tego kogoś, kto by tym palcem na nas wskazał. 

Zdaniem socjolożki, jeśli nowej ustawie nie będzie towarzyszyła wielka kampania społeczno-edukacyjna, nowe prawo może szybko stać się martwym zapisem. 
- Potrzebne są programy informacyjne, które uświadomią nam, że nie ma nikogo poza nami, kto powinien zadzwonić, że to ja jestem tą osobą, która ma obowiązek zareagować. Póki ludzie będą siedzieć w domach, póki będą myśleć, że na pewno już ktoś inny zareagował, to nie sądzę, żeby nawet ta kara więzienia coś zmieniła. 

Zobacz także:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

voliaord
voliaord | 2017-05-03 19:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak najbardziej to popieram

Odpowiedz

Mama
Mama | 2017-04-14 12:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Albo bedzie tak, że wielu dzieciom zabierze się rodziców tylko dlatego, że dziecko właśnie przechodzi "bunt dwulatka, trzylatka,czterolatka..." i rzuca czym popadnie bo mama nie chciała dać lizaka przed obiadem. Sąsiad uslyszy dziwne odgłosy i płacz dziecka i odrazu za telefon, że się nad dzieckiem znęcają! On zareagował a rodzina dostanie dozór dziecko jest z tych co lubią płakać, eh....

Odpowiedz

Bartek J.
Bartek J. | 2017-04-14 10:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie Chicago tylko Nowy Jork i nie eksperyment tylko rzeczywisty gwałt i morderstwo Kitty Genovese, nie 42 osoby tylko 37-38. Przytaczając takie rzeczy warto znać fakty lub zaznaczyć, że nie jest sie pewnym.

Odpowiedz

inna
inna | 2017-04-13 19:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a co jesli matka otwarcie przyznaje sie w przedszkolu ze bije swoich synow i sa grzeczni,a pani przedszkolanka przytakuje ze przecierz nieda sie wychowac chlopcow bez klapsa,obie zgodnie stwierdzily ze to zemna jest cos nie tak i zle wychowuje swojego syna i powinnam mu wlac zeby sie ogarnol bo jest nie grzeczny,co bylo robic zabralam dziecko i zmienilam mu szkole na taka co dziecko moze byc dzieckiem ,a nie poslusznie wytresowanym bo innaczej manto

Odpowiedz

Maryla
Maryla | 2017-04-13 12:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Koniec będzie taki, że nikt nie będize się przyznawał, że coś słyszal czy widział.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?