Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

3 mity o toksoplazmozie

| 12.07.2011, aktualizacja: 28.08.2012 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
ciąża, zwierzę, kot, toksoplazmoza
fot. Panthermedia
Większość z nas wie, że toksoplazmoza jest groźna dla kobiet w ciąży i przenoszą ją koty. Czy to cała prawda?
Nie ulega wątpliwości, że toksoplazmoza to groźna choroba, ale wokół niej narosło wiele nieporozumień. Dlatego warto wiedzieć, jak jest naprawdę, zwłaszcza jeśli jesteś kobietą, planujesz dziecko i masz kota.

Jedynym źródłem zarażenia są koty, także te niewychodzące z domu

Nieprawda. Znacznie częściej do zarażenia dochodzi po zjedzeniu surowego lub półsurowego mięsa (wieprzowego, wołowego, drób jest bezpieczny), a także po wypiciu niepasteryzowanego mleka prosto od krowy. Niebezpieczne jest także jedzenie owoców i warzyw zanieczyszczonych ziemią lub niedokładnie umytych oraz nieumycie rąk po pracy w ogródku.

Najczęstsze jest zakażenie w I trymestrze ciąży

Nieprawda. Największe prawdopodobieństwo przeniknięcia pierwotniaka przez łożysko istnieje w III trymestrze. Wtedy dziecko rodzi się zdrowe, ale choroba może się ujawnić po 3–12 miesiącach lub nawet wiele lat później. Objawia się zaburzeniami w funkcjonowaniu układu nerwowego oraz zmianami w gałce ocznej. Zarażenie w drugim trymestrze powoduje w 25 proc. przypadków wodogłowie, padaczkę lub zwapnienie mózgu. W pierwszym trymestrze ciąży prawdopodobieństwo zarażenia jest najmniejsze, ale może spowodować poronienie (nie zawsze).

Zapobieganie toksoplazmozie jest trudne, wręcz niemożliwe

Nieprawda. Nie jest to ani trudne, ani skomplikowane. Jeśli jesteś w ciąży, a twój kot wychodzi na dwór (istnieje ryzyko, że się zarazi), unikaj przytulania go, całowania. Nie pozwalaj mu chodzić po stole i kuchennych szafkach. Po zabawie umyj dokładnie ręce wodą z mydłem. Nie wymieniaj sama żwirku w kuwecie. Gdy musisz to zrobić, zawsze wkładaj gumowe rękawiczki. Zrezygnuj z jedzenia tatara, metki, białej kiełbasy, krwistych befsztyków. Dokładnie smaż i gotuj mięso. Nie jedz nieumytych owoców ani warzyw. Nie pij też mleka prosto od krowy. Do prac w ogródku zawsze wkładaj gumowe rękawiczki, potem od razu dokładnie myj ręce.


Przebadaj się przed ciążą. Jeśli okaże się, że masz przeciwciała, oznacza to, że przeszłaś bezobjawowo toksoplazmozę i nie musisz się bać zarażenia.


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

magda
magda | 2011-08-18 11:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jestem w grupie ryzyka zarażenia tą chorobą... jednak żaden z lekarzy nie powiedział mi, że konsekwencje nabawienia się tej choroby mogą być tak straszne dla dziecka.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?