Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

5 suplementów niezbędnych w ciąży: nowe zalecenia

| 28.10.2014, aktualizacja: 29.10.2014 | 26

Warto brać w ciąży suplementy, tylko... nie te, które większość kobiet przyjmuje. Big five, wielka piątka suplementów, poprawia pracę mózgu, chroni dzieci przed infekcjami, astmą, a nawet przed autyzmem i ADHD.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Suplementy w ciąży
fot. Fotolia
Niedobory pewnych składników mineralnych podczas ciąży nie są widoczne. Dziecko rodzi się zdrowe, dostaje 10 punktów w skali Apgar. Jednak skutki niedoborów ujawniają się w 1. roku życia, a nawet później, często w życiu dorosłym. Jakie jest 5 najważniejszych suplementów – wyjaśnia prof. Tomasz Paszkowski, ginekolog, położnik, kierownik III Katedry i Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Czy kobieta w ciąży musi przyjmować suplementy, czy wystarczy, jeśli odżywia się zdrowo?

Cały czas trwa debata na ten temat: czy kobiety w ciąży powinny przyjmować suplementy diety, a jeśli tak, to które, jak długo i w jakiej ilości. Opinie są skrajne. Niektórzy eksperci twierdzą, że wystarczy odpowiednio się odżywiać. Zwykle nie jest to możliwe: kobieta we wczesnej ciąży często wymiotuje. Zresztą badania pokazują, że kobiety mają niedobory pewnych ważnych składników. Może mieć to wpływ nie tylko na przebieg ciąży, ale też na późniejsze lata życia dziecka. Skutki tych niedoborów w czasie ciąży mogą być już potem nie do odwrócenia.

Jakich składników kobietom w ciąży najbardziej brakuje?

W tej chwili wiemy o 5 składnikach, które wydają się kluczowe w rozwoju dziecka. To tzw. Big five: kwas foliowy, witamina D3, jod, kwasy DHA, żelazo.

Do czego jest potrzebny kwas foliowy?

Odpowiednia ilość kwasu foliowego jest niezbędna, by zapobiec wadom cewy nerwowej, ale nie tylko. Jest on też niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu, rozwoju intelektualnego dziecka. Najważniejsze jest to, by kobieta zaczęła przyjmować kwas foliowy przygotowując się do ciąży: najlepiej już pół roku wcześniej. Niestety, z badań wynika, że co 2. kobieta albo w ogóle nie przyjmuje kwasu foliowego, albo nie taką dawkę, jaka jest konieczna.

Dlaczego dla dziecka jest ważne, by kobieta w ciąży przyjmowała kwasy DHA?

Dzięki kwasom DHA zmniejsza się ryzyko porodu przedwczesnego. Kwasy DHA są też ważne dla rozwoju mózgu, dla późniejszych zdolności intelektualnych dziecka. Odpowiednia ilość DHA w ciąży zmniejsza ryzyko pojawienia się astmy u dziecka. Badania pokazały, że przyjmowanie 400 mg DHA w II trymestrze zmniejsza o ponad ¼ liczbę infekcji dróg oddechowych i kataru siennego u dzieci.

Kobieta powinna przyjmować kwasy DHA od początku ciąży?  

Tak, obecnie rekomenduje się przyjmowanie od samego początku ciąży 500-600 mg kwasów DHA dziennie, a jeśli chodzi o grupę wysokiego ryzyka porodem wcześniejszym – nawet 1000 mg dziennie. Tę ilość może zapewnić jedzenie 2 porcji w tygodniu świeżych ryb atlantyckich. Jednak z badań wynika, że kobiety w ciąży takiej ilości ryb nie jedzą, dlatego konieczna jest suplementacja.

Czy witaminę D3 kobieta w ciąży powinna przyjmować tylko jesienią i zimą?

Nie. Skala niedoborów witaminy D jest w Polsce ogromna: 100 proc. noworodków urodzonych w Polsce ma niedobory witaminy D3.
Witamina D3 ma udowodniony wpływ na prawidłowy przebieg ciąży, a także na rozwój dziecka. Witamina D wpływa na rozwój intelektualny dziecka, na układ nerwowy, podatność na infekcje, astmę. Konsekwencje niedoborów witaminy D3 w czasie ciąży mają wpływ na całe życie dziecka, nawet w wieku dorosłym. Są też badania, które łączą niedobór witaminy D3 ze schizofrenią!
Okazuje się, że w czasie ciąży kobiety powinny przyjmować witaminę D także latem: są badania pokazujące, że kobiety latem mają taki sam niedobór witaminy D3 jak w innych porach roku.

Dlaczego jod jest tak ważny w ciąży?

Niedobory jodu są częstą przyczyną opóźnienia intelektualnego i prawidłowego rozwoju psychoruchowego dzieci. 15 proc. dzieci matek z niedoczynnością tarczycy ma w wieku 7-9 lat IQ 85! Dzieci matek z ciężkimi niedoborami we wczesnej ciąży 4 razy częściej rodzą dzieci, u których rozwija się potem ADHD i autyzm.
W Polsce powszechny niedobór jodu: zaleca się przyjmowanie podczas całej ciąży 150 mcg. Z badan wynika jednak, że tylko co druga kobieta w ciąży dostaje taką dawkę jodu!

Czy również każda kobieta w ciąży powinna przyjmować żelazo?

W tej sprawie są różne zdania ekspertów. Niedobór żelaza bardzo często występuje u kobiet w ciąży, powoduje niedokrwistość, której konsekwencje są bardzo poważne, zarówno w czasie ciąży, jak później dla dziecka (pogarsza m.in. zdolności intelektualne). Wielu nieszczęść położniczych można by uniknąć, gdyby kobieta nie miała niedoboru żelaza.
Jednak jest faktem, że niedobory nie występują u każdej kobiety w ciąży. Niektórzy eksperci są zdania, że każda kobieta powinna przyjmować profilaktycznie dawkę żelaza, by nie dopuścić do niedokrwistości, inni są zdania, że gdy poziom hemoglobiny spadnie poniżej 11, trzeba rozpocząć leczenie. Na niedobory są szczególnie narażone kobiety wegetarianki oraz kobiety z zaburzeniami wchłaniania.
Czytaj też: Ważne fakty o diecie wegetariańskiej w ciąży
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (26)
avatar

Smarta
Smarta | 2017-03-02 19:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój lekarz nie chciał polecać mi konkretnego suplementu, który miałby u kwas foliowy i DHA, ale raz zaniosłam na wizytę mama DHA i zapytałam, czy mogę brać te tabletki zamiast samego kwasu foliowego i powiedział, że mogę. Tym bardziej, że mam lekki niedobór magnezu.

Odpowiedz

Qrysia
Qrysia | 2017-02-28 12:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja miałam niedobór magnezu w ciąży, więc lekarz powiedział, żebym zamiast samego kwasu foliowego brała mama dha premium, bo tam jest magnez, ale też właśnie kwas foliowy i DHA. Wyniki mi się poprawiły, a suplement mogę brać nawet karmiąc malucha.

Odpowiedz

Fanka
Fanka | 2017-01-24 13:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Z tych kapsułek mumomega jestem bardzo zadowolona, łykam je od początku ciąży, wyniki mam bardzo dobre i super się czuje. Kapsułki mają bardzo dobre opinie wśród lekarzy.

Odpowiedz

Ira
Ira | 2016-12-27 12:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Widzę, ze nie tylko ja mam mumomegę, bardzo dobre i z dobrymi opiniami. Wysoko oczyszczone kwasy omega3,6DHA, których nie dostarczymy sobie same i przede wszystkim dziecku. Także polecam

Odpowiedz

Kasandra
Kasandra | 2016-11-30 20:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kapsułki mumomega są bardzo dobre, sama je łykam jeszcze teraz w okresie laktacji. Dzięki nim mam mleko dobrej jakości. Kwasy omega,które zawiera kapsułka są ważne nie tylko dla mnie, ale i dla dziecka, prawidłowego rozwoju wzroku i mózgu. Wszystko żeby mojej dziecince nic nie brakowało i rozwijała się zdrowo

Odpowiedz

tinka
tinka | 2016-10-21 09:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

cholina chyba akurat jest z grupy B bo to witamina B4, no ale rzeczywiście jest dość wazna bo wpływa na rozwój mózgu dziecka

Odpowiedz

klara
klara | 2016-10-20 09:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No jasne i chyba jednak większość kobiet tak robi. U mnie sprawdził się prenatal duo bo miał w sumie to wszystko co jest wymienione w artykule plus jeszcze chociażby witaminy z grupy b i cholinę

Odpowiedz

kafarka
kafarka | 2016-10-19 10:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

najlepiej sobie brać te witaminy w jakimś takim bardziej złożonym suplemencie żeby nie łykać potem nie wiadomo ilu tabletek

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

M
M | kafarka | 2017-01-08 23:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No właśnie mi lekarz odradził suplementy typu all in 1, ponieważ w nich poza koniecznymi składnikami (punkty 1-4 z artykułu) są witaminy i dodatki, których suplementacja jest zbędna, a mogą wzmagać tycie, co ma wpływ na cukrzyce ciążowa.

Odpowiedz

Paula
Paula | 2016-10-03 09:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja przygotowując się do zajścia w ciążę brałam Ovarin i nie miałam później żadnych problemów. Spoko, że to był jeden suplement a nie ileś różnych środków, łatwiej pamiętać, żeby wziąć

Odpowiedz

julita
julita | 2016-09-06 10:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja nie wiem co to jest, mój llekarz zalecił mi w drugim trymestrze ciąży folik mama 2/3 bo zawiera w sobie wszytsko to co jest potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?