Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

500 plus: Jedzenie i ubrania zamiast pieniędzy

| aktualizacja: 26.10.2016 | 13

Wypłaty gotówki zamieniono na jedzenie, ubrania i książki. Dlaczego tak się dzieje? Rodzice nie poradzili sobie z przypływem gotówki.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
Kontrole wydatków 500 plus
fot. fotolia
26 dzieci z trzech podkarpackich gmin zamiast pieniędzy w ramach 500 plus dostaje jedzenie, ubrania, książki. Ich rodzice nie poradzili sobie z nagłym przypływem gotówki - informuje "Gazeta Wyborcza". 

- Mamy wakacje, wielu przypadków zaniedbań wobec dzieci prawdopodobnie jeszcze nie zdiagnozowano. Od września może być więcej sygnałów od szkół - powiedziała gazecie Małgorzata Dankowska, dyrektor wydziału polityki społecznej w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

Wypłaty gotówki w ramach programu 500 plus mogą zostać wstrzymane i zamienione na zakup rzeczy niezbędnych dla dzieci, gdy urzędnicy stwierdzą, że pieniądze są wydawane niezgodnie z przeznaczeniem. Najczęściej dzieje się tak, gdy w rodzinie jest alkoholizm, dzieci są zaniedbywanie, a rodzice niezaradni życiowo. Aby uniknąć marnotrawienia pieniędzy, urzędnicy w takich przypadkach podejmują decyzję o zamianie świadczenia. 

Od 1 kwietnia do 1 lipca prowadzono 254 sprawy dotyczące zmiany formy wypłaty świadczenia wychowawczego z pieniężnej na rzeczową - podaje biuro promocji i mediów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W sumie w całym kraju takie rozwiązanie zastosowano wobec 0,01% dzieci objętych programem "Rodzina 500 +".

Urzędniczka zachęca do zgłaszania przypadków marnowania pieniędzy z programu 500 plus: „Jeśli sąsiedzi lub bliscy zauważą, że pieniądze z programu 500+ nie są wydawane na dzieci, powinni zgłaszać takie przypadki do ośrodków pomocy społecznej. Wszystkie zgłoszenia są sprawdzane. Zdarzyło się np. że rodzice, których uczciwość została podana w wątpliwość, udowodnili, że składają pieniądze z 500+ na specjalne konto założone dla dziecka”.

Lucyna Kaplińska, kierownik sekcji świadczeń rodzinnych i funduszu alimentacyjnego w Ośrodku Pomocy Społecznej w Nisku uspokaja rodziców, podkreślając, że decyzje o zamianie sposobu wypłaty świadczenia podejmowane są wyłącznie "w najbardziej drastycznych przypadkach", gdyż "każdy ma prawo samodzielnie decydować, co zrobi z pieniędzmi z programu 500 plus".

A wy, na co wydajecie pieniądze z 500 plus? Napiszcie w komentarzach.

Zobacz też:
Ruszają kontrole sprawdzające, na co rodzice wydają pieniądze!
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (13)
avatar

mama
mama | 2016-08-23 22:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

swiete rozwiazanie dla rodzin patologicznych!ja oplacilam przedszkole i swoja szkole,remont w pokoju dzieci i lozko pietrowe:)teraz pzrzymierzam sie do zakupu wegla na zime(z tym zawsze jest problem)a juz nie wspomne o rachunkach i innych porzebach dzieci.

Odpowiedz

Mama
Mama | 2016-08-23 20:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czekam jeszcze na decyzję 2,5miesiaca już a tu ani widu ani słychu jeszcze ,wniosek składałam 14czerwca może na dniach przyjdzie decyzja. Mam synka ktury Idzie do przedszkola przydalo by się mu kupić ubranka nowe papusie

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

banny
banny | Mama | 2016-08-24 12:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

po decyzje trzeba się pofatygować chyba!! Przynajmniej u nas tak jest. nie przychodzi pocztą tylko do miesiąca czasu trzeba było się przejść i zapytać (odebrać decyzję) czy przyznali..

Odpowiedz

mamama
mamama | 2016-08-23 18:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ponieważ teraz z wyrównaniem - to taką kwotę szkoda byłoby przejeśc . Robimy remont pokoju córki i wymiana mebli - od dawna sie prosiło.

Odpowiedz

ANTOSI MAMA
ANTOSI MAMA | 2016-08-23 18:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja przeznaczam na pampry mleko itp dla córeczki. Ani złotówki nie biore z tego.dziecko na 1 miejscu przecież ale znam osoby których dzieci chodzą głodne a kase mumusia przepuszcza na jedno dziecko najmłodsze i swoje potrzeby.

Odpowiedz

Sylwia 82
Sylwia 82 | 2016-08-23 16:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Również dzieci dostały rowery używane,ale w stanie dobrym najmlodszy syn wuzek spacerówkę

Odpowiedz

Sylwia 82
Sylwia 82 | 2016-08-23 16:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A czy wydałam część pieniędzy na remont kuchni to źle,i następnie pokój dla dzieci.

Odpowiedz

Mama syna i dwoch coreczek
Mama syna i dwoch coreczek | 2016-08-23 16:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ia przeznaczylam 500 + na wyremontowanie pokoij dla moich bombelkuw sa takie szczesliwe ajak dziecko szczesliwa to mama tez

Odpowiedz

Natus
Natus | 2016-08-23 12:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja tak że korzystam z programu 500+ i w pełni przeznaczamy ta kwotę na dziecko w postaci ubranek pampersow kaszel oraz zabawek

Odpowiedz

Aga
Aga | 2016-08-23 07:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pieniążki które dostaje na jedno dziecko są przeznaczane na dwóch moich chłopców to pampersy mleko kaszki

Odpowiedz

Mama 15miesiecznego Patryka
Mama 15miesiecznego Patryka | 2016-08-22 21:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Korzystamy z światczenia 500+ I pieniazki przeznaczamy w całosci na synka przede wszystkim ubranka pampersy mleczko jakies małe przyjemnosci leki

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?