Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ministerstwo wyjaśnia: dla kogo i kiedy 500 zł na dziecko

| aktualizacja: 25.02.2016 | 230

Nie trzeba będzie stać po pieniądze w kolejce, a zgłoszenie będzie można wysłać przez Internet. Ministerstwo odpowiada na najczęściej zadawane pytania o projekt "Rodzina 500+", czyli 500 zł na dziecko.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
500 zł na dziecko
fot. Fotolia
Projekt Rodzina 500+, zwany powszechnie 500 zł na dziecko, ma wkrótce trafić do konsultacji społecznych. Od kwietnia 2016 roku mogą ruszyć pierwsze wypłaty. Kto dostanie 500 zł na dziecko i na jakich zasadach: informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Kto otrzyma świadczenie 500 zł?

Świadczenie w wysokości 500 zł będzie wypłacane rodzicom lub opiekunom na dziecko do momentu ukończenia 18 lat. W przypadku, gdy ubiegamy się o świadczenie na pierwsze dziecko, obowiązywać będzie kryterium dochodowe 800 zł na osobę. Jeśli dziecko jest niepełnosprawne, kryterium rośnie do 1200 zł na osobę. Na drugie i kolejne dzieci próg dochodowy już nie będzie obowiązywać.
Świadczenie wychowawcze otrzymywać mogą rodzice, opiekunowie prawni lub opiekunowie faktyczni dziecka. Jeśli dzieckiem lub dziećmi opiekują się oboje rodzice lub opiekunowie, świadczenie otrzyma jedno z nich.
Czytaj też: 500 zł na dziecko: wiemy, kto zyska, kto straci

Kto będzie wypłacał świadczenie 500 zł?

Świadczenie wychowawcze 500 zł będzie wypłacał urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. Wniosek trzeba będzie składać co roku w miejscu zamieszkania. O terminie składania wniosku obowiązkowo informować będzie nas organ wydający świadczenie.

Czy trzeba będzie przedstawić zaświadczenie o dochodach?

Tylko w przypadku ubiegania się o świadczenie na pierwsze dziecko. W przypadku ubiegania się o świadczenie na drugie i kolejne dzieci nie będzie konieczności dołączania zaświadczenia o dochodach.
Jedynie świadczenie na pierwsze dziecko uzależnione będzie od kryterium dochodowego, a więc co roku trzeba potwierdzić fakt nieprzekroczenia tego progu.

Sprawdź: Czy dostaniesz 500 zł na dziecko: ministerstwo wyjaśnia wątpliwości

Czy wniosek trzeba będzie zanieść osobiście?

Nie. Wnioski będzie można składać przez internet.

Czy trzeba będzie stać w kolejce po pieniądze?

Nie. Świadczenie wychowawcze, tak jak wszystkie świadczenia rodzinne, będzie wypłacane w sposób dogodny dla rodziców, czyli przede wszystkim przelewem na konto lub przekazem pocztowym.

Skąd pieniądze na program Rodzina 500+?

Dzięki zmianom w budżecie na 2016 r. Obecnie trwają pracę nad projektem budżetu na rok 2016. 
Czytaj też: Skąd pomysł stypendium na dziecko

Czy to prawda, że niektóre rodziny dostaną mniej niż 500 zł na dziecko?

Świadczenie wychowawcze będzie wliczało się do dochodu przy staraniu się o pomoc społeczną, podobnie jak to jest w przypadku świadczeń rodzinnych. Dlatego może się zdarzyć, że rodzina przekroczy dochód uprawniający do zasiłku socjalnego. Dostanie wtedy 500 zł, ale straci zasiłek socjalny, więc w sumie dostanie mniej niż 500 zł. Jednak nie dostanie mniej pieniędzy niż obecnie.
Czytaj też: Jakie zmiany w opiece nad dziećmi planuje rząd Beaty Szydło

Czy to prawda, że tysiące urzędników ośrodków pomocy społecznej będzie miało dostęp do informacji o dochodach Polaków?

Nie. Gromadzenie danych o dochodach będzie odbywało się w ten sam sposób, jak w przypadku innych świadczeń.
W tym zakresie wykorzystane zostaną już przyjęte rozwiązania z zakresu informatyzacji świadczeń rodzinnych umożliwiające gminie samodzielne pozyskanie danych o dochodach osób ubiegających się o świadczenia. Zaproponowane rozwiązania w zakresie gromadzenia danych o dochodach są analogiczne do tych, które stosowane są w świadczeniach z pomocy społecznej oraz w świadczeniach rodzinnych.
Dostęp do podstawowych informacji o dochodach gmina będzie miała jedynie w przypadku tych osób, które starają się o świadczenie na pierwsze dziecko.
Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Czytaj też: 500 zł na dziecko czy... jaką pomoc chciałabyś dostać?

 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (230)
avatar

Renia
Renia | 2016-08-10 20:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To wszystko pic na wodę dużo gadania,złożyłam wniosek i co czekam od kwietnia .

Odpowiedz

Anka
Anka | 2016-06-29 10:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To ureguluj sobie życie ,a nie na "kocia łapę" i dostaniesz kasę . JAKO SAMOTNA MATKA MASZ WIECEJ NIŻ W MAŁŻEŃSTWIE ,WIĘC NIE PŁACZ .

Odpowiedz

barbara
barbara | 2016-06-07 12:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

800zł brutto czy netto na jedno dziecko

Odpowiedz

Mała
Mała | 2016-06-07 11:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chory kraj a co z osobami które nie mogą mieć więcej dzieci niż jedno . Co z osobami które nie są małżeństwem do nikogo się to nie liczy . Milionerzy dostaną 500 Plus A takie osoby oktrym by się te pieniądze przydały nie dostaną

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Hokus
Hokus | Mała | 2016-12-03 12:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chore to jest twoje myślenie. Zastanów się najpierw w jakim celu został wprowadzony ten program, wtedy dostaniesz odpowiedź dlaczego nie jest przewidziane 500zl dla pierwszego dziecka. Żeby nie było, uważam tak jak ty że jest wiele matek czy wielu ojców (sam jestem jednym z nich) z jednym dzieckiem i im też należy się pomoc, tylko do tego potrzebne są inne programy...

Odpowiedz

mieskanka Polski
mieskanka Polski | 2016-06-05 18:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja w 2014 roku miałam dochód 0 w tym roku podjęłam pracę przekroczyłam próg o 15 zł nie załapałam się (próg przekroczyłam bo dostałam nagrodę)mimo, że pani księgowa uwzględniła ,że nagroda nie jest dochodem stałym pani w mops nie przyjęła wniosku na 1 dziecko ...po czasie zmieniłam pracę ze śmieciówki przeszłam na umowę na 3 lata mimo, że trochę mniej na godz. ale stabilniej ...a zapytałam w mops czy teraz mam szanse ...odp. NIE mimo, ze inna praca ,umowa, zarobki biorą to jako ciągłość ..program dla ????..tworzony przez idiotów

Odpowiedz

gośc
gośc | 2016-06-05 18:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przelewem pocztowym pieniądze nie idą wypłacane są w kasie poczty co lepsze w mopsie nie wiedzą kiedy będą płacić mimo, że już płacą jak inf. mnie pani w MOPS GIŻYCKO zależy to od pani księgowej -trzeba dzwonić przez cały mies.i się pytać

Odpowiedz

Paweł S
Paweł S | 2016-05-24 09:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To są pieniądze na wsparcie biedniejszych rodzin ale Polak jest jaki jest i nawet jak baran zarabia po 130 tys. rocznie to i tak złoży wniosek o 500+ bo mu mało

Odpowiedz

Jacek
Jacek | 2016-05-14 13:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Załóżmy teoretycznie taką sytuację, że w rodzinie gdzie jest dwójka rodziców i jedno dziecko rodzice zarabiają najniższą krajową, tj. w 2016 roku 2*1355 = 2710,00 zł netto. Dzieląc to na 3 osoby wychodzi po 903,33 zł netto na osobę. Taka rodzina nie łapie się na 500+. Ale dochodzą do wniosku, że jawną niesprawiedliwością jest wyłączanie przez Państwo Polskie grupy osób w której się znaleźli z pomocy (dyskryminacja). Wobec tego rozwodzą się. Dziecko tradycyjnie zostaje przy matce. Dochód matki z dzieckiem wynosi 1355 zł netto a dzieląc to na dwie osoby - po 677,50 zł netto na osobą. O i teraz taka rodzina już się łapie. Do tego być może udałoby się skombinować jeszcze drugie 500 zł z funduszu alimentacyjnego i już mamy nawet 1000 zł. Nic tylko się rozwodzić

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Paweł S
Paweł S | Jacek | 2016-05-24 09:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Daj mi te 2700 netto i weź sobie to 500+. Pozdrawiam

Odpowiedz

tomasz
tomasz | 2016-05-04 12:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mam syna 24 lata, uczy się i ma rentę, i córke 2,5 roku... czy moger składać wniosek ? a jeski tak, to czy dochody mam tam przedstawić czy sam wniosek ?

Odpowiedz

iwona agata
iwona agata | 2016-04-30 10:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

witam. co oznacza swiadczenia za granica ,czy jest to rodzinne cz cos wiecej .dwojka moich dzieci otrzymoje we wloszech do 100 e tz rodzinngo,czy moge tutaj ubiegac sie o 500''+na drugie dziecko

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?