Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Mamy rezygnują z pracy. Czy to efekt programu Rodzina 500+?

| aktualizacja: 03.10.2016 | 1

Eksperci rynku pracy przyznają, że coraz więcej kobiet korzystających z programu Rodzina 500+ woli zostać z dziećmi w domu, niż pracować za kwotę podobną do świadczenia przy dwójce lub trójce dzieci.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Według aktualnych danych 40% pracodawców ma problem ze znalezieniem pracowników. Czy winny jest program Rodzina 500+? Czy kobiety wolą być w domu? Przy dwójce (500 zł) lub trójce (1000 zł) dzieci wartość świadczeń w ramach programu Rodzina 500 + jest bliska wysokości najniższych krajowych pensji. Od 2016 roku pracownik zarabiający najniższą krajową otrzymuje do ręki ok. 1355 zł (1850 zł brutto). Niższa pensja jest naruszeniem praw pracowniczych.

Przeczytaj: Kto dostanie 500 zł na dziecko?

Mama wraca do pracy?

Niepracujących kobiet jest w Polsce ok. 819 tys. Ponad połowa ma wykształcenie średnie lub wyższe. Ich brak aktywności zawodowej oznacza utratę cennych pracowników. Tymczasem blisko 40% firm już teraz narzeka na trudności w znalezieniu wykwalifikowanej kadry. Według szacunków finansowanie z programu Rodzina 500+ może w dłuższym terminie ograniczyć aktywność zawodową wśród rodziców o kolejne 235 tys. osób.

Zobacz: Nowy pomysł rządu w sprawie 500+

Rezygnacja z pracy to konsekwencje także dla samych kobiet.
„Długotrwale bezrobotne panie mogą spotkać trudności w powrocie na rynek pracy. Konieczna będzie aktywizacja zawodowa. Jeśli nie zakończy się ona sukcesem, kobiety będą skazane na głodowe emerytury” – wyjaśnia Monika Dubiel, kierownik regionu w agencji pracy i doradztwa personalnego InterKadra.


Zobacz także:
Ile średnio wydajemy na dziecko?
Ile wydajecie na jedzenie miesięcznie?

źródło: infoWire.pl

 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

meg
meg | 2017-07-12 11:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dzięki programowi 500+ mogłam pozwolić.sobie na urlop wychowawczy bo zasiłek wychowawczy wynosi tylko 400 zl przy dwójce dzieci i jednej pensji ciężko by nam było podjąć decyzję o pozostanie z dZieckiem a żłobki? przepełnione do tego dużo droższe od przedszkoli, denerwują mnie opinie ze dzięki 500 + kobiety rezygnują bo nie chce im się pracować, nawet nie wiecie jaki to daje wewnętrzny spokój o byt i ze dziecko ma zapewnioną opiekę. ..

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?