Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

500 zł na dziecko: wiemy, kiedy pierwsze wypłaty!

| aktualizacja: 26.11.2015 | 6

500 zł na dziecko od II kwartału: zapowiada nowa minister pracy. Beata Szydło zapowiada też bezpłatne przedszkola dla mało zarabiających i likwidację obowiązku szkolnego 6-latków.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
fot. Fotolia
Elżbieta Rafalska, nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziała, że pierwsze wypłaty dodatku 500 zł dziecko będą już w II kwartale 2015 r., być może nawet od 1 kwietnia.
Premier Beata Szydło w expose przedstawiła projekt zmian społecznych i gospodarczych. Duża część z nich dotyczyła dzieci.  

500 zł na dziecko

Beata Szydło obiecała, że w ciągu pierwszych 100 dni nowego rządu zostanie przedstawiony projekt Rodzina 500 +, zwany: 500 zł na dziecko.
Od 2016 roku dodatek 500 zł ma przysługiwać co miesiąc na każde drugie dziecko i kolejne. Rodziny o niższym dochodzie (poniżej 800 zł na osobę w rodzinie) będą mogły dostać dodatek już na pierwsze dziecko.
Na razie nie wiadomo, kiedy wejdą zmiany: czy od 1.01.2016 r., czy od II kwartału 2016 r. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że będzie to raczej od II kwartału 2016 r., ale bliżej 1 kwietnia 2016. Zapowiedziała, że potrzebny jest czas, by jak najlepiej napisać ustawę, żeby nie trzeba jej było nowelizować.
Czytaj też: Skąd pomysł 500 zł na dziecko

Zmiany dla przedszkolaków

Beata Szydło obiecała kontynuację rozbudowy sieci przedszkoli, zapoczątkowaną przez rząd Ewy Kopacz. Rząd PiS chce, by przedszkola były bezpłatne dla osób mało zarabiających.

Likwidacja obowiązku szkolnego 6-latków

W ciągu pierwszych 100 dni Beata Szydło zapowiada zmianę polegającą na zniesieniu obowiązku szkolnego od 6 lat. Rodzice będą mogli wybrać, czy posłać dziecko do szkoły w wieku 6 lat czy 7.
- Polscy rodzice będą mieli prawo wyboru, bo najlepiej znają swoje dzieci. To rodzice będą decydowali, czy ich dziecko pójdą do szkoły w wieku 6 czy 7 lat - mówiła premier Szydło.
Czytaj też: Kto powinien decydować, kiedy dziecko pójdzie do 1 klasy: rodzic czy państwo?

Rewolucja w szkołach

W szkołach ma zmienić się program i sposób nauczania. Polska szkoła ma odejść od nauczania testowego. Beata Szydło zapowiedziała też zmiany w programach języka polskiego i powrót do kanonu klasycznych lektur. Chce też, by powrócono do pełnego nauczania historii. - Szkoła ma nie tylko uczyć, ale też kształtować w uczniach takie cechy jak poczucie tożsamości narodowej i patriotyzm - mówiła premier.
Nowy rząd chce też zlikwidować gimnazja. Nauka odbywałaby się - jak kiedyś - w 8-letniej szkole podstawowej i 4 letnim liceum. Gimnazja mają być stopniowo wygaszane.
W szkołach mają znów pojawić się gabinety stomatologiczne i lekarskie.
Czytaj też: 500 zł na dziecko czy... jaką pomoc chciałabyś dostać?

Czy projekt: 500 zł na drugie i kolejne dziecko oraz 500 zł na pierwsze dziecko w rodzinach o niskich dochodach to dobry pomysł? Piszcie w komentarzach.


 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Nowa
Nowa | 2016-03-11 02:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A co kiedy jest sie w trakcie rozwodu rozwod trwa juz 3lata a ma sie nowa rodzine i nowego partnera i 2 Dziecko w drodze 1dziecko ma nazwisko obecnego partnera

Odpowiedz

aldona
aldona | 2016-02-09 13:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A dla mnie to jest lipa. Znam duzo rodzin ktore robia dzieci jedno po drugim. Niegdzie nie pracuja i maja dostac od panstwa? A niech jedno chociaz sie za robote wezmie. 6 dzoeci i zadne nie robi bo po co opieka da. A teraz to juz wogole jak 3 tysie wpadnie. Powinni dostac tylko tacy gdzie chociaz jedno z rodzicow pracuje. Ci co placa podatki !!!!!Patologie. Teraz to sobie dopiero narobia a dzieci brudne zaniedbane.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Agata
Agata | aldona | 2016-05-10 22:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zastanow sie troche babo, ja jak zaszlam w ciaze pracowalam na umowe zlecenie jako studentka i nie placilam podatku. Musialam pracowac do 6 miesiaca ciazy bo wiedzielam ze nic nie dostane nic po urodzeniu dziecka, jeszcze w Warszawie takie niepowazne terminy ma kazdy ginekolog ze dopiero w 12tyg dostalam sie do lekarza. Takze dobrze ze ja odlozylam swoje pieniądze i jeszcze rodzice mi pomogli, wiec nie pisz mi tutaj ze kazdy do roboty ma sie wziac bo nawet nie wiesz ile znaczy te 500 zl dla dziecka.

Odpowiedz

monika
monika | 2016-01-24 20:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem za...pomoc rodzinom bardzo się przyda,tym bardziej że zarobki w Polsce są bardzo niskie.

Odpowiedz

Gość 357
Gość 357 | 2016-01-09 08:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Uważam że jest to naprawdę dobry pomysł. Z mężem wychowujemy dwoje dzieci w tym jedno niepełnosprawne. Mąż sam pracuje ponieważ ja opiekuje się chorym dzieckiem. Takie 500zł to jest dla nas potrzebna pomoc. Brawo nareszcie mamy rząd który myśli o ludziach, a nie tylko o swoich kieszeniach,

Odpowiedz

mama
mama | 2016-01-02 19:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

co z matkami samotnie wychowujacymi 1 dziecko ktore przkraczaja kwote 800 zl na osobe?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?