Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

500 zł na dziecko na specjalnej karcie płatniczej? Tego chce resort sprawiedliwości

| aktualizacja: 15.01.2016 | 10

500 zł na dziecko wypłacane na specjalne konto i kontrola wydatków rodziców - to postulaty resortu sprawiedliwości przesłane w ramach konsultacji międzyresortowych programu Rodzina 500 plus. Zobacz, jak odpowiedziało na to MRPiPS.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
500 zł gotówką czy na specjalną kartę - pomysł ministerstwa sprawidliwości
Program Rodzina 500 plus jest konsultowany z innymi ministerstwami. W czwartek swoją odpowiedź przesłało ministerstwo sprawiedliwości. Urzędnicy resortu poparli pomysł tego świadczenia, ale zgłosili swój postulat. Zasugerowali, aby przysługujące rodzicom pieniądze nie były wypłacane "do ręki", ale na specjalne, indywidualne rachunki bankowe (prawo do takiego konta mieliby tylko rodzice lub opiekunowie dziecka). Pieniądze wpłacane na te konta rodzice mogliby wydawać jedynie na artykuły ściśle przeznaczone dla dzieci, np. żywność, kosmetyki, ubrania.
Resort uzasadnia ten pomysł doświadczeniami z sektora prywatnych usług, gdzie posiadacz karty (klient) może kupić jedynie wybrane produkty i w określonym z góry miejscu przez podmiot wydający taką kartę.  

Warto przeczytać: Są zmiany w projekcie 500 zł na dziecko - zgłoś swoje propozycje!

Rodzina jest autonomicznym bytem

Sceptyczny wobec tego pomysłu jest Bartosz Marczuk, wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Na Twitterze napisał: "Wypłata w gotówce. To rodzice, a nie urzędnicy wiedzą, co jest najlepsze dla ich dzieci". Nie jest to prywatna opinia wiceministra Marczuka. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w wydanym komunikacie poinformowało, że władze resortu szanują autonomię rodziny i nie zamierzają nadzorować jej wydatków. 
"Nie można zakładać, że środki z programu zostaną źle wydane. Nikt nie będzie sprawdzał ani nadzorował każdej rodziny w zakresie tego, jak wydaje świadczenie wychowawcze. Projekt ustawy zawiera możliwe do zastosowania w nadzwyczajnych sytuacjach, mechanizmy zapobiegające marnotrawieniu świadczeń. Będzie to takie samo rozwiązanie jak obowiązujące od wielu lat w ustawie o świadczeniach rodzinnych" - czytamy w komunikacie.

Zobacz pełną treść komunikatu: 500 plus - uwagi o marnotrawieniu środków

W przypadku potwierdzonych (np. przez urzędników MOPS-u) przypadków wydawania pieniędzy na inne cele niż wychowywanie i opieka na dzieckiem, mogą zostać wszczęte działania naprawcze, np. zamienienie wypłaty pieniędzy na formę rzeczową: ubrania, jedzenie, lekarstwa czy opłacenie opieki nad dzieckiem. 

Konsultacje międzyresortowe i społeczne

O zaopiniowanie przez inne ministerstwa programu Rodzina 500 plus poprosiła szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Do tej pory swoje uwagi przesłały: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 
Oprócz konsultacji międzyresortowych prowadzone są także konsultacje społeczne oraz wizyty ministrów w poszczególnych województwach i regionach. 

Swoje opinie na temat projektu możesz wyrazić również na naszym forum: 500 zł na dziecko - konsultacje społeczne
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (10)
avatar

Aga
Aga | 2016-01-15 22:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

poza tym nie rozumiem ludzi którzy sie burzą o to że dzieci dostaną te 500zł. Ktoś w końcu musi zarobić na te Wasze emerytury ( w większości osób które sie temu sprzeciwiają to już mają wiek 50plus). Coś za coś... Chyba ze dostajemy paragony za opłaty za szkołę - komitety, wycieczki szkolne, za przedszkole , żłobki - to jak to można odliczyć to lux:) Wg mnie kontrola wydatków za pomocą karty to niedorzeczne, ale kontrola pracowników wyrywkowych rodzin to jestem jak najbardziej za tym bo jest wielu nadużywających alkoholu i takim powinno się nie dawać pieniedzy bo przepiją.

Odpowiedz

Agnieszka
Agnieszka | 2016-01-15 22:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Andzik... przez pierwsze 3 lata będziesz wydawała na te ubranka, pampersy, oliwki, chusteczki i mleko modyfikowane...ale potem już nie a co za 3 lata? Potem jak skończy 3 latka to juz będzie żywność i ubranka... i weź dziel jedzenie i przedstawiaj rachunki kiedy jedzenie jest takie samo - jak to liczyć będziesz? Ubranka nowe? Będzie Cię stać? pewnie połowę będziesz kupowała taniej i używane albo dostaniesz. Mówię to jako mama pracująca, dwójki dzieci 2,5 letniego i 1,5 rocznego dziecka..... prowadzę budżet co miesiąc z dokładnymi wyliczeniami na podział" pampersy, dania, obiadki, deserki, danio, mleko modyfikowane, ubranka i edukacja (kolorowanki , puzzle i t d) ... 500zł to wystarczająco dużo na tak malutkie dzieci ale nie wiem czy nie za dużo na kontrolowanie w wieku powyżej 3 lat:) Bo żywność ciężko by Ci było udokumentowac że dziecko tyle zjadło :P

Odpowiedz

Vans
Vans | 2016-01-15 20:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Też się z tym zgodzę. Ale jeśli córka ma 8 lat i chcę nazbierać dla niej pieniążki na 18-te urodziny to co ?

Odpowiedz

Andzik
Andzik | 2016-01-15 18:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Swietny pomysl jestem na tak!!!spodziewam sie coreczki i wydam nawmala cale 500zl ,leki ,ubranka ,pampersy ,oliwki ,chusteczki i jak trzeba bedzie mleko modyfikowane.

Odpowiedz

Grzana
Grzana | 2016-01-15 18:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ja uważam że pieniądze te powinny być w jakiś sposób kontrolowane na co wydają je rodzice. Pracuję w sklepie i obsługuję rodziców, którzy mają sześcioro dzieci, niestety nadużywają oni alkoholu. Często robiąc zakupy brakuje im do zapłaty, ale nigdy nie zrezygnowali z alkoholu, zawsze oddają rzeczy przeznaczone dla dzieci, np. serki, bułki czy konserwy. A na 0.5 litra czystej mają codziennie. Myślę że akurat w takich przypadkach ograniczenia w zakupach są koniecznością, może dzięki takiej właśnie karcie kupią dzieciom więcej jedzenia czy lepsze ubrania, bo na tym również oszczędzają.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mardzanda
mardzanda | Grzana | 2016-01-15 19:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

tak i będą sprzedawać ubrania czy co innego tak samo jak dary :)

Odpowiedz

Elka
Elka | 2016-01-15 18:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak na wybrane konta lub wybrane rzeczy...tylko poto chca tak zrobic zeby banki zarabialy za kata lub dane firmy kase beda miec jak podpisza z nimi umowe o kupowanie ich tylko produktów. Masakra

Odpowiedz

tusiplacek
tusiplacek | 2016-01-15 16:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

rozumiem, że tą kartą będzie można zapłacić również za rachunki, dziecko korzysta z prądu, wody, ogrzewania, odłożyć z niej na wakacje i inne przyjemności dla dzieci. no chyba, że uznają, że wakacje to zbyt wysokie progi i na to już świadczenie nie przysługuje

Odpowiedz

mardzanda
mardzanda | 2016-01-15 16:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dla mnie to bez sensu będą brać kasę i kupować rzeczy dla dziecka/dzieci i sprzedawać tak jak dary ( żywność ) haha + 10 dla tego co wymyślił gratulacje pomysłu :)

Odpowiedz

Kola
Kola | 2016-01-15 15:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ludzie będą kupować rzeczy z ograniczonej listy bo nic innego nie będą mogli a później będą sprzedawać bo im to nie będzie potrzebne bądź będą chcieli choć pare zł z tego mieć na coś co rzeczywiście dla dziecka będą chcieli zakupić... Rodziców nie stać na wycieczki, kolonie lub wspólne wakacje z rodziną myślę że nie powinno się ograniczać pola wydawania tych pieniędzy tylko do pampersów i innych rzeczy przeznaczonych typowo dla dzieci...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?