Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

500 zł na dziecko – kto i kiedy dostanie pieniądze?

| aktualizacja: 24.08.2015 | 7

Zapowiedzi prezydenta Dudy kontra rzeczywistość – kto naprawdę może liczyć na zasiłki?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
pieniądze, skarbonka, dziecko
fot. Fotolia.pl
Andrzej Duda jeszcze podczas kampanii prezydenckiej obiecał dodatkowe pieniądze dla najbiedniejszych rodzin – 500 zł na pierwsze dziecko dla tych o najniższych dochodach oraz na drugie i kolejne dziecko w rodzinach o średnich dochodach. Nie było mowy o żadnych konkretnych kryteriach dochodowych ani terminie wprowadzenia ustawy, ale dla wielu ludzi ta zapowiedź oznaczała nadzieję na realną poprawę sytuacji materialnej.

Sprawdź: Czy można pracować na urlopie macierzyńskim i wychowawczym?

Oto dowód na to, o czym mówił wówczas jeszcze kandydat na prezydenta podczas konwencji programowej w lutym 2015 roku (zwracamy uwagę na słowa, które padają od minuty 13:30):


Przypominamy też, że odpowiadając na nasze pytanie o politykę prorodzinną w ramach małej debaty prezydenckiej, Andrzej Duda obiecał przesłanie na samym początku kadencji projektu wprowadzenia dodatku w wysokości 500 zł na dziecko.

Ale już w ostatnim wywiadzie dla dziennika „Fakt” prezydent nieco zmienił ton, twierdząc, że sam nie jest w stanie swoich zapowiedzi zrealizować:

„Podtrzymuję, że [ten projekt] jest potrzebny. Jeśli jednak popatrzymy na kompetencje prezydenta, relacje prezydenta z rządem, to oczywiście: ja się zwracam do rządu ze swoistym apelem, żeby to rozwiązanie wprowadzić, bo uważam, że ten program jest wręcz niezbędny. Zwłaszcza w rodzinach na wsi.”

(Przypominamy: prezydent - zgodnie z Konstytucją RP - posiada inicjatywę ustawodawczą, czyli prawo do przedkładania władzy ustawodawczej projektów ustaw)

I dalej: „Niedożywione dzieci to wstydliwe fakty dla Polski i rządu. Ale to nie oznacza, że nie można tych problemów rozwiązać. Zwróciłem się z apelem do rządu. Jeśli deklaracji podjęcia szybkich prac nad sprawą nie będzie do końca tego roku, to osobiście przystąpię do przygotowania projektu” – powiedział.

Dla wielu komentatorów, ale także zwykłych obywateli przekaz tej wypowiedzi był prosty – prezydent wycofuje się ze złożonych obietnic i odpowiedzialność zrzuca na rząd. Jeszcze dobitniej na apel prezydenta do rządu odpowiedziała premier Ewa Kopacz:

„Pan prezydent Andrzej Duda powinien wiedzieć, że w budżecie na 2016 rok nie ma pieniędzy na tego rodzaju pomysły” - powiedziała. I dodała: „To nie rząd obiecywał, tylko pan prezydent w kampanii.”

Czy to oznacza, że wszyscy zostaliśmy oszukani? Panie prezydencie, będziemy pilnie śledzić działania służące polskim rodzinom - one zasługują na to, by dotrzymać danego im słowa!

Polecamy: Macierzyństwo - zasiłki od A do Z
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (7)
avatar

kinga
kinga | 2015-08-20 11:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

klamliwy sk....syn !!

Odpowiedz

asssa
asssa | 2015-08-18 16:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Skąd się weźmie kasę! Więcej pieniędzy dla rodzin np. z 3 dzieci! Kasa wróci na RYNEK pobudzi handel, gospodarkę! Jak rodzice otrzymają wsparcie finansowe tom wydadzą te pieniądze - nie pewno nie wsadzą ich do skarpety! A więcej dzieci to nie problem tylko błogosławieństwo! Kto kiedyś zapracuje na Singli, homo i innych, którzy mają w nosie macierzyństwo????

Odpowiedz

bnhh
bnhh | 2015-08-16 07:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wstyd Panie Prezydencie. WSTYD. Ciekawe jak od odpowiedzialnosci ucieknie ktos aktywny medialnie. Poprzedniemu prezydentowi latwiej bylo schowac glowe piasek.

Odpowiedz

JUSTY
JUSTY | 2015-08-14 16:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Sam mówił ,że prześle projekt a teraz zwala na rząd żeby sam to przygotował a to nie pomysl rządu tylko jego chce coś ugrać dla swoej partii bo on nie jest i nie będzie prezydentem wszystkich tylko PiSU

Odpowiedz

bebej
bebej | 2015-08-14 14:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

taaa, zobaczymy kasę w grudniu po południu ;-)
nie mogę, nie mogę, nie mogę go słuchać. nie wierzę w ani jedno jego słowo

Odpowiedz

Ola
Ola | 2015-08-14 14:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Sprawy z dziećmi i ich utrzymaniem powinno się rozwiązać. Zwłaszcza sprawy alimentów. Jeśli rodzice rozeszli się, a dziecko zostaje np. u matki bo ona tego chce i się na to decyduje, to jeśli ojciec zajmuje się w weekendy (od piątku do niedzieli, czyli 3 z 7 dni tygodnia) to nie powinien płacić alimentów matce, tylko wydawać na dziecko podczas gdy sam sprawuje opiekę, lub za porozumieniem obu stron płacić połowę np za dodatkowe lekcje (choć edukację obowiązkową sprawują bezpłatne szkoły) połowę za kolonie, wakacje i ubrania, wydatki jednorazowe, ale niezbędne np leczenie zębów. Wyżywienie zależałoby od obojga rodziców, w czasie, w którym dziecko przebywa u danego rodzica. Wtedy dziecko byłoby i ubrane i nakarmione i miałoby wakacje, leczenie, dwoje rodziców opiekujących się, a nie kłócących się o pieniądze, bo zazwyczaj matki żądają wysokich alimentów, a się okazuje, że dziecko zaniedbane, u dentysty nie było, z dodatkowych zajęć zrezygnowano, ojciec ma się usunąć na bok bo matka ma już nowego męża itd...ale pieniądze to chce i kropka! A jeśli jedno z rodziców się nie interesuje dzieckiem, nie płaci, nie opiekuje się to wtedy zasądzić 500zł i drugie tyle matka powinna mieć na wypadek gdyby jej brakło. Nie byłoby kłótni o pieniądze, o spotkania. Sytuacja byłaby jasna. A matka jako, że urodziła dziecko również powinna być odpowiedzialna za utrzymanie, więc i więcej nie powinna żądać, powinna się poczuwać do odpowiedzialności i do owych 500zł alimentów dopłacać jeśli jest potrzeba kupić czegoś więcej lub jeśli ma chęć kupić coś droższego dziecku.

Odpowiedz

Anna
Anna | 2015-08-14 14:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

na taki projekt potrzebny jest czas.... czytajac to co powiedzial prezydent, wyciagnelam inny wniosek niz komentatorzy. Na pewno z tej wypowiedzi nie wynika, ze sie wycofuje z tej obietnicy.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?