Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

6 dni po porodzie kobieta dowiedziała się, że lekarz się pomylił

| 11.04.2016, aktualizacja: 13.04.2016 | 116

"Powiedziano mi, że ciąża jest zdrowa i że mam się nie denerwować" – wstrząsającą historię opowiada matka.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
fot. Fotolia
― Powiedziano mi, że ciąża jest zdrowa ― opowiadała załamana matka w programie „Sterniczki” w Krytyce Politycznej. Przez całe 9 miesięcy była przekonana, że nosi pod sercem zdrowe dziecko. O tym, że jej syn ma zespół Downa, dowiedziała się dopiero po 6 dniach po porodzie! Nietrudno zrozumieć w jakim była szoku… – Przez całą ciążę myślałam, że urodzę zdrowego chłopca. Tuż po porodzie moje dziecko nie miało widocznych objawów zespołu Downa, więc przyjęto, że jest zdrowe. Dopiero po dwóch godzinach od narodzin zaczęło słabnąć. Badanie kariotypu i ustalenie, jaka to wada, zajęło kilka dni – wspomina.

Kobieta pragnie pozostać anonimowa, ale nie chce milczeć na temat błędów lekarza. Postanowiła opowiedzieć swoją historię, by inne ciężarne mogły skorzystać z jej doświadczenia. 

Lekarz prowadzący ciążę pomimo wieku przyszłej mamy, oraz niepokojących wyników USG, wskazującego na zawyżoną przezierność karkową, nie skierował pacjentki do diagnostyki prenatalnej (!). Dziś ma ona o to do niego ogromny żal.

Jej opowieść nie jest pierwszym głosem w sprawie zaniedbań lekarzy wobec dojrzałych mam, których to obecnie jest coraz więcej. 

Choć wszyscy wiemy, że dostęp do diagnostyki prenatalnej w Polsce jest niezwykle ograniczony, nic nie usprawiedliwia takich historii. Według prof. Jacka Zaremby z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, w Polsce przeprowadza się  rocznie 1500 badań,  a w 4-krotnie mniejszych Czechach, przeprowadza się ich średnio 10 tysięcy. Różnica jest porażająca!

Gdyby lekarz podjął decyzję o dodatkowych badaniach w czasie ciąży, kobieta miałaby świadomość wady genetycznej płodu i mogłaby podjąć odpowiednie dla niej decyzje. – Nie wiem co bym zrobiła w danej chwili. Nikt mi nie dał takiej szansy. Pozbawiono mnie tego – twierdzi oburzona kobieta. [...] Państwo daje nam 153 zł miesięcznego świadczenia na niepełnosprawne dziecko. I to jest wszystko – dodaje ze smutkiem.

Badania prenatalne są niezwykle ważne. Proście lekarza o skierowanie!
Polecamy także: Miesiąc wiedzy o zespole Downa w Babyonline.pl
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (116)
avatar

mama_dzidzi
mama_dzidzi | 2016-05-07 22:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dodam tylko jeszcze, że niestety słaba, a raczej znikoma jest pomoc psychologiczna dla rodziców którzy są w takiej sytuacji, a powinna być od razu objęta taka mama czy tata. Być może łatwiej byłoby przejść przez trudny okres gdyby ktoś wytłumaczył na czym może polegać dana niepełnosprawność, ze da się z tym żyć i gdzie szukać pomocy. Niestety chyba nie do końca można winić lekarzy, bo nie zawsze sprzęt wykryje niepełnosprawność czy wadę którą dałoby się zoperować

Odpowiedz

mama_dzidzi
mama_dzidzi | 2016-05-07 22:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja na przykład nie chciałam badań prenatalnych, bo dla mnie nie mają zadnej wartości, bo starliśmy się o dziecko świadomie i nie zabiłabym dziecka. badania prenatalne nie wykrywają chorób które można leczyć. Niemniej jednak każda kobieta po 35 roku życia ma prawo do takich badań i powinna być tego świadoma, że może takie badania wykonać. Trochę jednak przykro czytać artykuł w którym kobieta pisze że nie dano jej możliwości wyboru, no bo samo przez się można zrozumieć że chodzi tu o aborcję. Być może czasem ciężko pokochać dziecko niepełnosprawne, ale zawsze jeszcze ma wybór i oddać dziecko do placówki opiekuńczej.

Odpowiedz

Olga
Olga | 2016-05-04 23:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak można być na tyle durnym, by komentować bez czytania tekstu lub czytać i przeinaczać go sobie w głowie na swój tok myślenia i trolować wypisując rzeczy o których nawet mowy nie było... i na koniec oskarżać kobiete o wszystko co najgorsze.... brak słów...

Odpowiedz

kkk
kkk | 2016-04-24 22:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A jeszcze dodam że badania zrobiłam i wyszly w normie!

Odpowiedz

kkk
kkk | 2016-04-24 22:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kochana głowa do gory przeżyłam to samo mój synio ma już prawie 3 miesiace i jest kochany:) Tez mialo byc zdrowe

Odpowiedz

Malwa
Malwa | 2016-04-24 13:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Lekarz nie do konca jest tutaj winny . Przecież badania prenatalne mozna wykonać samemu , nie jest konieczne skierowananie . Fakt trzeba zapłacić ale czasami warto .

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Meg
Meg | Malwa | 2016-04-24 19:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Popieram! 150-200 zł to nie majątek, a można być pewniejszym.

Odpowiedz

Adira
Adira | Malwa | 2016-04-24 19:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Malwa - Owszem, do konca winny jest lekarz. Kobieta placi za te badania ze swoich skladek, dlaczego ma placic prywanie skoro ustawowo jek sie te badania z ramienia NFZ naleza? Ewidentnie zlamanie prawa.przez lekarza i zlamanie przysiegi, ktora skladal. Prosze, skoro taki pro-life, to lamiac prawo niech wyplaca kobiecie odszkodowania, rete i oplaca rehabilitacje. Proste? Nagle by sie okazalo, ze "swieta moralnosc" ma taki lekarz tylko wtedy, kiedy uspakaja.wlasne sumienie wylacznie cudzym kosztem.

Odpowiedz

Ala
Ala | 2016-04-24 12:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Prawda jest taka droga Pani, ze jakby chciała , to by poszła nawet prywatnie, jest jak jest, ale na siebie tez trzeba umieć liczyć niestety . Wyrazy współczucia

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Olga
Olga | Ala | 2016-05-04 22:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ala prawda jest taka, że płacimy składki na NFZ po to by z nich korzystać, a nie być zmuszonym chodzić prywatnie do lekarza i dodatkowo płacić. To był zasrany obowiązek lekarza by wysłać na dodatkowe badanie skoro wystąpiło prawdopodobieństwo wystąpienia wady genetycznej.

Odpowiedz

Bozia
Bozia | 2016-04-24 11:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co by to zmienilo Gdyby wiedziala? Usunela by? Tak to dziecko sie urodzilo i ma prawo do zycia i do kochania!!!!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Adria
Adria | Bozia | 2016-04-24 19:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bozia - ile chorych dzieci juz adoptowalas, wychowujesz i utrzymujesz?

Odpowiedz

Olga
Olga | Bozia | 2016-05-04 22:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bozia a może miałaby więcej czasu na uzbieranie odpowiednich oszczędności i przygotowanie mieszkania na niepełnosprawne dziecko, na przygotowanie rodziny i wsparcie psychologa by być gotową na przyjęcie na świat dziecka, które będzie potrzebowało większej troski. Nie jest powiedziane, że by usunęła ciąże, odrazu najgorsze wnioski wyciągasz i oskarżasz kobietę.

Odpowiedz

sekutnica
sekutnica | Bozia | 2016-05-10 16:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jak rozumiem, Pani chętnie w razie czego zaadoptuje to dziecko, jeśli jego mama stwierdzi, że z różnych powodów nie jest w stanie go wychowywać?

Odpowiedz

Matka
Matka | 2016-04-23 20:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Może się wydamnieczuła ale ona ma pretensję że nie miała okazji zdecydowac czy chce zabić to dziecko??? W przypadku Zsp Downa nie powinno być prawa di aborcji to nie jest brak połowy głowy warzywo ktore umrze dwa dni po porodzie.To człowiek,obciążony chorobą ale człowiek.Parom homoseksualnym ktore chca adoptowac dziecko powinno sie dawac takie dzieci.Jak by ich nie chcieli to nie powinni dostac nic innego.Macierzynstwo tez ryzyko ja mialam bad prenatalne ale wiedzialam ze gdyby mial zsp downa to nie usune

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Tośka
Tośka | Matka | 2016-04-28 14:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Gdyby babcia miała wąsy. Proszę się nie wypowiadać w taki sposób o tym, co by było, gdyby (bo nikt naprawdę nie powinien wydawać sądów, dopóki sam nie znajdzie się w danej sytuacji i nie zareaguje) Po drugie - Pani uwaga nt. homoseksualistów jest naganna

Odpowiedz

Olga
Olga | Matka | 2016-05-04 22:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nie było użyte słowo ABORCJA a już takie wnioski są wyciągane.

Odpowiedz

mama w trzeciej ciąży
mama w trzeciej ciąży | 2016-04-23 18:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja nie wiem ale mi lekarz też nie zlecał badan prenatalnych a mimo młodego wieku i poprzednich przebiegajacych ciążach sama doszlam do wniosku że zrobie sobie takie usg dla świętego spokoju, dla siebie. Poszlam prywatnie termin nie był odległy wiec nie rozumiem.Kobieta tez wiedziala ile ma lat. Lekarz powinien jej podpowiedzieć zeby zrobila cos takiego ale wydaje mi się ze wiekszosc mam mysli o tym we wlasnym zakresie chcac wiedziec czy maluch jest zdrowy na 100%

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Lidka
Lidka | mama w trzeciej ciąży | 2016-04-28 14:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ja nie rozumiem od czego są lekarze i dlaczego pacjent ma niemalże każdorazowo ich wyręczać i podwójnie sponsorować "bezpłatną" służbę zdrowia? Do jakich patologii to prowadzi, pomyślała Pani? Nie? To odpowiem: jak nie masz pieniędzy lub nie jesteś zorientowany - choruj sobie i umieraj.

Odpowiedz

Olga
Olga | mama w trzeciej ciąży | 2016-05-04 22:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Od myślenia i podejmowania takich decyzji jest lekarz, po to się idzie do niego, gdybyśmy były wszech wiedzące to ginekolog czy położna byli by zbędni. Płacimy składki nie po to by wydawać kasę na prywatne wizyty.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?