Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

6 dni po porodzie kobieta dowiedziała się, że lekarz się pomylił

| 11.04.2016, aktualizacja: 13.04.2016 | 294

"Powiedziano mi, że ciąża jest zdrowa i że mam się nie denerwować" – wstrząsającą historię opowiada matka.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(33)
fot. Fotolia
― Powiedziano mi, że ciąża jest zdrowa ― opowiadała załamana matka w programie „Sterniczki” w Krytyce Politycznej. Przez całe 9 miesięcy była przekonana, że nosi pod sercem zdrowe dziecko. O tym, że jej syn ma zespół Downa, dowiedziała się dopiero po 6 dniach po porodzie! Nietrudno zrozumieć w jakim była szoku… – Przez całą ciążę myślałam, że urodzę zdrowego chłopca. Tuż po porodzie moje dziecko nie miało widocznych objawów zespołu Downa, więc przyjęto, że jest zdrowe. Dopiero po dwóch godzinach od narodzin zaczęło słabnąć. Badanie kariotypu i ustalenie, jaka to wada, zajęło kilka dni – wspomina.

Kobieta pragnie pozostać anonimowa, ale nie chce milczeć na temat błędów lekarza. Postanowiła opowiedzieć swoją historię, by inne ciężarne mogły skorzystać z jej doświadczenia. 

Lekarz prowadzący ciążę pomimo wieku przyszłej mamy, oraz niepokojących wyników USG, wskazującego na zawyżoną przezierność karkową, nie skierował pacjentki do diagnostyki prenatalnej (!). Dziś ma ona o to do niego ogromny żal.

Jej opowieść nie jest pierwszym głosem w sprawie zaniedbań lekarzy wobec dojrzałych mam, których to obecnie jest coraz więcej. 

Choć wszyscy wiemy, że dostęp do diagnostyki prenatalnej w Polsce jest niezwykle ograniczony, nic nie usprawiedliwia takich historii. Według prof. Jacka Zaremby z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, w Polsce przeprowadza się  rocznie 1500 badań,  a w 4-krotnie mniejszych Czechach, przeprowadza się ich średnio 10 tysięcy. Różnica jest porażająca!

Gdyby lekarz podjął decyzję o dodatkowych badaniach w czasie ciąży, kobieta miałaby świadomość wady genetycznej płodu i mogłaby podjąć odpowiednie dla niej decyzje. – Nie wiem co bym zrobiła w danej chwili. Nikt mi nie dał takiej szansy. Pozbawiono mnie tego – twierdzi oburzona kobieta. [...] Państwo daje nam 153 zł miesięcznego świadczenia na niepełnosprawne dziecko. I to jest wszystko – dodaje ze smutkiem.

Badania prenatalne są niezwykle ważne. Proście lekarza o skierowanie!
Polecamy także: Miesiąc wiedzy o zespole Downa w Babyonline.pl
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (294)
avatar

Karola
Karola | 2017-04-10 01:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

..." co bym zrobila w danej chwili"? Nie wazne jakie dziecko czy z wadami czy tez nie. Masz je przy sobie, żyje. Ja nie mialam takiej szansy. Cieszyłam sie 2,5 godz. 😨 . Sory, ale denerwuja mie ludzie ktorzy tak pisza. Ludzie to sa wasze dzieci!!!!!! Powinnas cieszyc sie z dziecka ktore dal ci ...., a nie obwiniac caly świat.

Odpowiedz

ania
ania | 2017-04-09 08:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam 2 dzieci, starszy jest niepełnosprawny ma artrogrypozę, gdy byłam w 2 ciąży okropnie się bałam ze 2 dziecko urodzi się chore. Poprosiłam o badanie prenatalne ale lekarz mi odmówił. Umówiłam się do drugiego ten stwierdził że już za późno bo puki przyjdą wyniki to Itak nic nie pomoże a samo badanie może uszkodzić płód. Bzdury teraz to wiem. Córka urodziła się Bogu dzięki zdrowa. Ma już 14 lat

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ania
ania | ania | 2017-04-09 08:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W moim przypadku było zagrożenie niepełnosprawnością dziecka mimo to dr. Odmówił

Odpowiedz

Mama 2latki :)
Mama 2latki :) | 2017-04-08 09:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Badania prenatalne nie są refundowane !!!! musi sie coś naprawde złego z ciężarną dziać żeby lekarz przepisał bezpłatne badania prenatalne , niestety lekarz ma ograniczona mozliwosc przepisywania takich badan ciezarnej np (bo nie wiem ile)moze przepisac TYLKO 30tu ciezarnym na miesiąc takie badanie a ze jest masakrycznie mało to wybiera najcieższe przypadki :( dlatego ja mimo bidy w domu stanelam na glowie ale zrobilam sobie sama takie badanie 2 razy.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

asia
asia | Mama 2latki :) | 2017-04-10 07:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Badanie prenatalne jest refundowane od 35-go roku zycia i kazdy lekarz ma obowiazek dac skierowanie na takie badanie jesli kobieta o nie poprosi. Ja dostalam bez problemu. Jesli lekarz nie chcialby mi go dac poprostu zmienilabym lekarza.

Odpowiedz

Mam
Mam | 2017-04-07 19:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie panikujmy. Matki, my matki- jesteśmy dzielne, walczymy o swoje Dzieci, kochamy. Na USG nie zawsze wszystko widać. Nikt nie mówił nigdy, że jest czy będzie łatwo. Wiek nie ma znaczenia dla zespołu Downa, porażenia mózgowego, niedowidzenia czy innych. To nasze dzieci!! O nie walczymy. 153 zł to cześć zasiłku. Max dostać można ok 1500 zł. Kochajmy nasze Dzieci.

Odpowiedz

Monia 88
Monia 88 | 2017-04-06 15:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja mialam badania prenatalne a dziecko urodzilam z wadami takimi jak nie drożny przelyk w pierwszej dobie operacja ratowanie życia. Rozszczep podniebienia i nie rozwinieta malzowina uszna w jednym uszku...nawet badani prenatalne nie daja 100%pewnosci umnie lekarze do porodu twierdzili ze wszystko ok... Kocham swojego syna i ciesze sie ze go urodzilam ❤

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mała85
Mała85 | Monia 88 | 2017-04-07 20:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja też urodziłam synusia z atrezją przełyku. Kocham go nad życie....❤❤❤

Odpowiedz

Maja33
Maja33 | 2017-04-04 15:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem maja jestem 3tygodniu w ciąży i źle się czuje

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

AnnaO
AnnaO | Maja33 | 2017-04-05 07:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To nie czytaj takich bzdur i nie nakręcaj się! Wszystko będzie dobrze😊

Odpowiedz

Ewelina
Ewelina | Maja33 | 2017-04-06 18:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To idź do lekarza jak najszybciej

Odpowiedz

Tulanka
Tulanka | 2017-04-02 16:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Podjąć odpowiednią dla niej decyzje? Aaa zapomnialam, to nie człowiek, to tylko płód- coś nieistotnego...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ina
Ina | Tulanka | 2017-04-04 10:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A pani chętna do adopcji?

Odpowiedz

AnnaO
AnnaO | Ina | 2017-04-05 07:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A Pani do mordowania?

Odpowiedz

mlodamama
mlodamama | Tulanka | 2017-04-08 11:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak, podjąć odpowiednie decyzje. Jak na przykład zdecydować się na poród w ośrodku o wyższym stopniu referencyjności, żeby dziecko od początku miało najlepszą opiekę. Poszukać wsparcia, żeby od razu po porodzie móc pracować z dzieckiem, żeby miało lepszy start w życie.
Ale oczywiście lepiej od razu założyć, że kobieta pod pojęciem najlepszej decyzji rozumie aborcję.

Odpowiedz

Joanna
Joanna | 2017-04-02 11:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zaszczepila dziecko to ma! Sy taka prawda!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

e
e | Joanna | 2017-04-04 09:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hahaha! Odszczepienny zespół Downa! Genetyka nie ma z nim nic wspólnego...

Odpowiedz

Szcepionkowiec
Szcepionkowiec | Joanna | 2017-04-04 10:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A co ma szczepienie do zespolu dwona oslico??

Odpowiedz

Ciekawa
Ciekawa | Joanna | 2017-04-04 13:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Joanno wszystkiego z czytaniem ze zrozumieniem w porządku?! Dziecko urodziło się chore. A w sprawie tego autyzmu po szczepieniach poproszę o jakieś rzetelne źródło informacji.

Odpowiedz

justynaaa
justynaaa | Joanna | 2017-04-06 11:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czyli po szczepieniu dziecko nabawilo sie zespou Downa, oj ludzie ludzie, moda na nie szczepienie nawet tutaj daje o sobie znac, brak wiedzy, widze ze wiekszosc nas chce wrocic do ciemnogrodu aby znow zapanowala selekcja naturalna

Odpowiedz

asiat
asiat | 2017-03-31 12:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nie oceniam kobiety ale nie zgadzam się że jest słaby dostęp do badań prenatalnych! Jak nie ma się zaufania do lekarza to trzeba go zmienić lub bardziej zainteresować się o różnych badaniach samemu. Mimo młodego wieku kilka lat temu w ciąży miałam podwyższoną przezierność karkową więc konsultowałam to z 4 różnymi lekarzami - chciałam poznać ich opinie i poglądy powtarzać badania aby samemu móc podjąć decyzje o amniopunkcji i jej ewentualnych konsekwencjach. Wówczas nie żałowałam na żadną wizytę czy badanie pieniędzy. Całe szczęście wszystko wyszło ok. Bardzo pomogła mi rozmowa z jednym lekarzem który powiedział że nie myśli się o tym co teraz tylko co będzie jak chore dziecko dorośnie czy będzie miało opiekę jak my się zestarzejemy czy stać nas na chore dziecko czy jesteśmy zdolni do ewentualnego całkowitego poświęcenia dla dziecka np. rezygnacji z pracy i życia swojego. Dodał że z jego doświadczenia wynika że mało która para decyduje się na kolejne dziecko kiedy ma pierwsze chore lub jest to także przyczyna rozwodów.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ania
Ania | asiat | 2017-04-04 19:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie! Też nie uważam, żeby dostęp do badań był ograniczony. Również robiłam badania na własną rękę, nie czekałam na skierowanie od lekarza. Nie jest to jakiś wielki koszt przecież. Nawet dla przeciętnego "Kowalskiego" 😉

Odpowiedz

aga
aga | 2017-03-29 08:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Spotkałam się z tym ze mimo badania prenatalnego urodziło się dziecko z zespołem Downa... To dopiero był szok.. Ale pokochaliśmy maluszka mimo wszystko. Po miesiącu komplikacji niestety zmarła 😪

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

AnnaO
AnnaO | aga | 2017-04-05 07:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Aga dzielna jesteś! Masz Aniołka i myśle, że największy SKARB to milosc

Odpowiedz
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 13 Następna >
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?