Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

8 niepokojących objawów u dziecka

| aktualizacja: 22.10.2015 | 2

Uważnie obserwując niemowlę i kilkuletnie dziecko, możesz się zorientować, co mu dolega. Nawet jeśli samo ci tego nie powie.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(10)
dziecko, mama, tulić, płacz, łzy
Gdy dziecko ma gorączkę, zwykle jest osowiałe albo przeciwnie – rozdrażnione, płaczliwe. Każda mama wie, że podwyższona temperatura jest zwykle sygnałem jakiejś choroby, maluchowi pewnie coś dolega. Istnieje jednak wiele innych objawów przeróżnych dolegliwości zdrowotnych (poważnych i przejściowych), które są znacznie mniej oczywiste. Doświadczona pediatra neonatolog, dr Małgorzata Czyżewska z Kliniki Neonatologii Akademii Medycznej we Wrocławiu, podpowiada, na co mama powinna zwrócić uwagę. Jakiego zachowania maluszka nie wolno bagatelizować oraz kiedy trzeba iść do lekarza.

Dziecko szarpie ucho

Maleństwo trzyma się i ciągnie za uszko, może także ocierać główką o poduszkę.

O czym to świadczy? Najczęściej o zapaleniu ucha zewnętrznego lub środkowego, czasami także o tym, że do uszka malucha coś wpadło. Ból w okolicy ucha mogą też to być objawy świnki, zapalenia węzłów chłonnych lub wiązać się ze zmianami na skórze, np. czyrakiem.
– Zapaleniu ucha środkowego towarzyszą również inne objawy: dziecko ma gorączkę, płacze z bólu, jest rozdrażnione albo osowiałe, nie chce jeść (niemowlę jest niespokojne przy ssaniu lub w ogóle go odmawia), może także robić luźniejszą kupę, ulewać albo wymiotować. Przebieg zapalenia ucha zewnętrznego jest łagodniejszy – tłumaczy dr Małgorzata Czyżewska.

Co robić? Problemów z uszami nie można lekceważyć, zawsze trzeba sprawdzić, co się dzieje. Jeśli dziecko bardzo płacze, przed spotkaniem z lekarzem podaj mu środek przeciwbólowy (Paracetamol lub – powyżej trzeciego miesiąca życia – Ibuprofen).
Uwaga! Jeśli w uchu malca tkwi ciało obce, nigdy nie próbuj wyciągać go samodzielnie.

Dziecko zaciska usta

Maluszek nie chce jeść ani pić, protestuje, gdy próbujesz mu wymyć ząbki albo zajrzeć do buzi.

O czym to świadczy? Na przykład o bólu spowodowanym zmianami na śluzówce wewnątrz buzi, np. aftami, pleśniawkami (zakażenie drożdżakami), albo zapaleniem jamy ustnej (zakażenie wirusem).

Co robić? Pojedyncze zmiany możesz próbować leczyć na własną rękę, z większymi lepiej nie ryzykować, zwłaszcza jeśli dołączają się objawy ogólne, np. gorączka, złe samopoczucie (zmiany mogą zająć dolne drogi oddechowe). Czasem konieczne jest podanie antybiotyku lub innego leku, który można kupić na receptę (np. przeciwgrzybiczego).

Dziecko nadmierne się poci

Maleństwo zalewa się potem w nocy, a podczas jedzenia poci mu się tył główki.

O czym to świadczy? Nadmierne pocenie się może (ale nie musi) być objawem niedoboru witaminy D, który na dłuższą metę może prowadzić do krzywicy. Spokojnie, zdarza się to bardzo rzadko.

Co robić? Idź do lekarza. Nie wolno zwiększać dawki witaminy D na własną rękę, bo można w ten sposób doprowadzić do niebezpiecznego przedawkowania. Lekarz dobierze odpowiednią ilość po sprawdzeniu uwapnienia kości potylicy.

Dziecko trzyma piąstkę w buzi

Niemowlę usiłuje włożyć do buzi wszystko, co mu wpadnie w rączki. Obficie się ślini, ma rozpulchnione i zaczerwienione dziąsła. Nie chce jeść, jest rozdrażnione.

O czym to świadczy? Najczęściej o tym, że lada chwila malcowi wyrośnie nowy ząbek. Choć pierwsze zęby wyrzynają się po 6. miesiącu życia, ból może pojawić się wiele tygodni wcześniej, zanim przebiją one powierzchnię dziąsła. Wyrzynanie się kłów i zębów trzonowych jest bardziej bolesne niż wyrzynanie się siekaczy.

Co robić? Zawsze warto zacząć od podania dziecku schłodzonego gryzaczka. Jeśli maluch bardzo marudzi, można także posmarować mu dziąsła dostępnym bez recepty żelem dla ząbkujących dzieci (Bobodent, Dentinox). – W okresie ząbkowania dochodzi do przejściowego załamania odporności, przez co niemowlę częściej łapie infekcje, np. wirusowe zapalenie gardła. Dlatego jeśli pojawia się gorączka albo biegunka, skontaktuj się z pediatrą – tłumaczy pani doktor.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Moniq
Moniq | 2017-09-27 21:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wystarczy przeczytać ulotkę.... To takie trudne?

Odpowiedz

amirami
amirami | 2013-10-15 15:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

przy podawaniu leku dziecku warto pamiętać że leki między sobą wchodzą w niebezpieczne interakcje- nigdzie o tym nie słyszałam i gdyby nie znajoma farmaceuta pewnie żyłabym w niebezpiecznej niewiedzy- a dlaczego niebezpiecznej? bo gdy podaje się więcej niż 1 lek to poszczególne składniki tych leków mogą wejść ze sobą w niebezpieczne interakcje i zamiast pomóc, mogą jeszcze zaszkodzić. Poszperałam w necie i znalazłam taką wyszukiwarkę- osoz.pl/interakcje - sprawdziłam i zdziwiłam się, że nie powinno się np. podawać rutinoscorbinu i fervexu /ale to już w przypadku leków dla dorosłych/ sprawdźcie sobie same!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?