Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka - namawia aktorka Ada Fijał

| aktualizacja: 10.04.2015 | 2
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
badania w ciąży, test na HIV w ciąży, wirus HIV, AIDS w ciąży, badania zalecane w ciąży, kampania jeden test dwa życia, Ada Fijał
fot. Grzegorz Mikrut
Większość kobiet w ciąży myśli, że problem wirusa HIV ich nie dotyczy. Prawda jednak jest inna. Sprawdź, dlaczego każda przyszła mama powinna wykonać prosty test, czekając na narodziny dziecka.
Co roku 1000 osób dowiaduje się, że są nosicielami wirusa HIV, wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny. Mimo to szacuje się, że aż 50 procent zakażonych może nie wiedzieć o swoim problemie. W grupie zarażonych Polaków 25 procent stanowią kobiety (także zarażone przez swojego pierwszego i jedynego w życiu partnera). Są wśród nich również potencjalne przyszłe mamy, których sytuacja jest szczególna - wiąże się bowiem z ryzykiem przekazania wirusa HIV dziecku.

Wystarczy jeden bardzo prosty test, aby temu zapobiec. Niestety nie wszystkie ciężarne wiedzą o możliwości jego wykonania. Nie zawsze dostają skierowanie, mimo że jest to jedno z badań zalecanych w ciąży. O potrzebie poddania się badaniu w kierunku nosicielstwa wirusa HIV w ciąży przypomina druga odsłona kampanii „Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka”, którą organizuje Krajowe Centrum ds. AIDS.

Czytaj też: Jak uniknąć zakażenia HIV w ciąży?

W akcję zaangażowała się aktorka Ada Fijał, która namawia kobiety w ciąży do badania i wyjaśnia im, czym obecnie jest HIV. - Współczesna medycyna pozwala zaklasyfikować HIV jako chorobę przewlekłą 
z którą można żyć i funkcjonować. Istotne jest jednak wczesne diagnozowanie,
 a z tym w Polsce nie jest dobrze. Narosło zbyt wiele mitów, np. „grupy ryzyka”, 
a nie ma przecież czegoś takiego, są tylko ryzykowne zachowania. Takim ryzykownym zachowaniem jest niebadanie się!

Z
daniem aktorki kobiety unikają badań, ponieważ nie wiedzą, że powinny je robić - Trudno jest wyobrazić sobie jakiś problem, dopóki nas nie dotyczy i osobiście nie musimy się z nim zmagać. Warto wyrobić sobie nawyk systematycznych badań, nie tylko na obecność wirusa HIV - tłumaczy Ada Fijał, która sama zrobiła test na HIV w ciąży. Pytana o to, czy czuła strach, zaprzecza - Test zaproponował mi mój lekarz prowadzący i był to po prostu kolejny punkt na liście badań. Dla mnie było to zupełnie naturalne.

Jeśli jesteś w ciąży i nie miałaś zrobionego testu w kierunku wirusa HIV, poproś swojego ginekologa o wystawienie skierowania. Wiedza o swoim stanie zdrowia to najlepszy sposób, by uchronić dziecko przed ryzykiem zakażenia w czasie ciąży, porodu lub karmienia piersią.
 
Poza Adą Fijał kampanię „Jeden test - dwa życia” wsparły także Agnieszka Cegielska i Maria Seweryn.

Sprawdź: Na jakim etapie ciąży wykonuje się test na HIV?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?