Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Rejestracja narodzin dziecka - uwaga, nowe przepisy!

| aktualizacja: 10.11.2017 | 25

W 2015 roku zmieniły się przepisy dotyczące rejestracji narodzin dziecka. Sprawdź, w jaki sposób i w jakim terminie załatwisz metrykę, PESEL, meldunek.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(22)
zgłoszenie narodzin dziecka, akt urodzenia dziecka, metryka, odpis aktu urodzenia, zgłoszenie dziecka, formalności po porodzie
fot. Fotolia

W pierwszych dniach po przyjściu dziecka na świat rodzice muszą zarejestrować je w urzędzie stanu cywilnego - tam dostaną metrykę, czyli odpis aktu urodzenia. W tym roku przepisy dotyczące rejestracji dziecka ulegają pewnym zmianom.

Gdzie i kiedy zgłosić narodziny dziecka?

Czas, jaki mają rodzice po narodzinach dziecka, by wybrać się do urzędu stanu cywilnego, wydłużył się do trzech tygodni (wcześniej było to tylko 14 dni). Rejestracja narodzin powinna nastąpić w ciągu 21 dni od pojawienia się dziecka na świecie (a dokładnie od daty wpisanej w karcie urodzenia, którą wystawia szpital). Zgłoszenia dziecka nie muszą dokonywać oboje rodzice - do urzędu może pójść jedno z nich, albo reprezentujący ich pełnomocnik. Ważna zmiana w przepisach dotyczy miejsca rejestracji dziecka. Zgłoszenia narodzin należy dokonać w urzędzie, w miejscu, w którym dziecko przyszło na świat. Warto o tym pamiętać, jeśli poród odbywał się w innej miejscowości niż ta, w której mieszkają rodzice. Wcześniej w takiej sytuacji możliwe było zgłoszenie narodzin dziecka w USC w miejscu zamieszkania.

Jakie dokumenty są potrzebne w USC?

Przy rejestracji dziecka nie ma potrzeby przedkładania odpisów aktów stanu cywilnego rodziców (np. aktu urodzenia, małżeństwa) ani dokumentów ze szpitala, w którym odbył się poród. Według nowych przepisów wystarczy jedynie okazanie dowodu osobistego rodzica. Jeśli zgłoszenia dokonuje pełnomocnik, dodatkowo potrzebne będzie stosowne pełnomocnictwo. Z trzech do jednego zmieniła się również liczba odpisów aktu urodzenia dziecka, które można otrzymać bezpłatnie.

Jakie imiona można wpisać do metryki?

Rodzice mogą nadać dziecku nie więcej niż dwa imiona. Nadal jednak muszą liczyć się z tym, że urzędnik USC nie zgodzi się na wpisanie do akt imion, które są w formie zdrobniałej, mają charakter ośmieszający lub nieprzyzwoity albo nie wskazują na płeć dziecka (wyjątkiem są imiona, które nie wskazują na płeć, ale są do niej przypisane w powszechnym znaczeniu). Niestety brak szczegółowych informacji, które wyjaśniałyby, jakie są to imiona. Warto pamiętać, że od decyzji urzędnika można odwoływać się do wojewody – gwarantuje to art. 11 ust. 2 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. Ważną zmianą w przepisach, która wchodzi w życie 1 marca, jest możliwość nadawania dzieciom urodzonym w Polsce niezależnie od ich obywatelstwa i narodowości rodziców imion obcego pochodzenia. Wcześniej mog ły nosić je jedynie dzieci, których przynajmniej jeden rodzic był cudzoziemcem.

Sprawdź: Jakie imiona obcego pochodzenia nadają polscy rodzice?

Co z nazwiskiem dziecka, jeśli rodzice nie są małżeństwem?

W takiej sytuacji potrzebne jest oświadczenie o uznaniu ojcostwa. Składa się je w USC podczas zgłaszania narodzin. Oświadczenie taty musi potwierdzić mama dziecka. Może to zrobić od razu lub w ciągu trzech miesięcy od momentu złożenia oświadczenia przez ojca. Dziecko będzie nosiło nazwisko, które zgodnie wskażą oboje rodzice. Gdy ich zdania się różnią, otrzyma nazwiska mamy i taty.  

Czytaj też: Jak przebiega proces o ustalenie ojcostwa?
 

Kiedy dziecko dostaje meldunek?

Po zarejestrowaniu w urzędzie stanu cywilnego dziecko zostanie również zameldowane w miejscu stałego albo czasowego pobytu rodziców albo tego z rodziców, u którego faktycznie będzie mieszkało. Zameldowania dokona kierownik urzędu stanu cywilnego sporządzający akt urodzenia dziecka.
 

Skąd wziąć PESEL dla dziecka?

PESEL jest nadawany po zgłoszeniu dziecka w urzędzie stanu cywilnego. Po sporządzeniu aktu urodzenia kierownik USC wystąpi do ministra spraw wewnętrznych o jego nadanie. Gdy formalności zostaną dopełnione, wyśle do osoby zgłaszającej urodzenie powiadomienie o jego nadaniu. 

Czytaj też:
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (25)
avatar

Gosc
Gosc | 2017-09-14 07:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To nie do końca prawda. PESEL zalatwilem w ten sam dzień co rejestracja dziecka. Urzędnik wydał mi go od razu po wydaniu aktu urodzenia. Wszystkie formalności zalatwilem w niecale pół godziny. Zarówno przychodnie jak i USC oraz PESEL.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

MANY
MANY | Gosc | 2017-09-25 09:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Potwierdzam, tak samo meldunek.

Odpowiedz

nowytata
nowytata | Gosc | 2017-10-10 10:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja niestety nie załatwiłem tego od razu. Pani urzędniczka powiedziała, że mam czekać, bo to nie ona nadaje pesel, tylko ministerstwo. Czekam już 5 dni.

Odpowiedz

nowytata
nowytata | nowytata | 2017-10-10 10:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

w USC na Kłopotowskiego w Warszawie.

Odpowiedz

jagoda
jagoda | 2017-06-23 20:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem w nieformalnym zwiazku z ojcem mojego dziecka jestem tez po rozwodzie wiecej niz 300dni. czy rejestrujac dziecko powinnam miec jednak akt urodzenia i akt rozwodu czy sam dowod wystarczy?????

Odpowiedz

Niunia
Niunia | 2017-03-18 10:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeśli dziecko urodziło się w Wielkiej Brytanii to jaki dokumenty trzeba przedstawić do wyrobienia pesel

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Martina
Martina | Niunia | 2017-05-14 07:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niunia - należy przyjść do USC z oryginalnym aktem urodzenia z Wielkiej Brytanii wraz z tłumaczeniem przysięgłym żeby wpisać ten akt do polskich.ksiąg.

Odpowiedz

nn
nn | Niunia | 2017-05-24 12:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

przetłumaczyc metryke tylko i z metryka isc do urzendu

Odpowiedz

jagoda
jagoda | 2017-03-13 21:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam.Czy trzeba zgłaszać w urzędzie stanu cywilnego że urodziło się dziecko z KD ???

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Krzywa
Krzywa | jagoda | 2017-08-02 00:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Sam dowód osobisty wystarczy

Odpowiedz

ML
ML | 2017-01-03 19:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Byloby dobrze, gdyby od razu byly odpowiedzi. Moze nie potrafie znalezc?
Michał

Odpowiedz

Tatuś
Tatuś | 2016-10-15 22:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam.moja narzeczona urodziła nie dawno. Nie jestesmy małrzeństwem. Z tąd pytanie czy przy zarejestrowaniu małej muszą być oboje rodziców?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Biz
Biz | Tatuś | 2016-11-03 14:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie, wystarczy mama. Ojciec musi uznac ojcostwo, tak jak opisano w tekscie. Formalnie jestescie singlami dla Urzędu:)

Odpowiedz

Kejt
Kejt | Biz | 2016-12-08 22:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A czy jak nie jesteśmy małżeństwem to czy zgłoszenia dziecka u urzędzie może dodać tylko mój partner?

Odpowiedz

dowcip
dowcip | Tatuś | 2016-11-21 11:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zainwestuj w słownik.

Odpowiedz

Mama
Mama | 2016-08-04 14:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem po rozwodzie. Spodziewam sie kolejnego dziecka z nowym partnerem. Jestesmy w nieformalnym zwiazku. Czy posiadajac oryginal wyroku sadu stwierdzajacy rozwod bede musiala przy rejestracji dziecka okazac odpis swojego aktu urodzenia i odpis aktu malzenstwa z adnotacja o rozwodzie czy wyrok sadu wystarczy ?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Xxx
Xxx | Mama | 2017-05-09 20:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeśli od rozwodu nie minęło 300 dni to i tak dziecko ma nazwisko byłego męża. Trzeba to zmieniać sadownie

Odpowiedz

Luckyyyyy
Luckyyyyy | Xxx | 2017-11-14 22:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziecko wtedy uznane jak jako „dziecko z małżeństwa”, ale nie musi mieć nazwiska byłego męża....

Odpowiedz

mamamia
mamamia | 2015-07-07 22:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

rejestrowalam dziecko 15 czerwca 2015. w USC nie dostalam ani jednego odpisu aktu urodzenie, mam tylko oryginal, pracownica stwierdzila, ze odpis bezplatny sie nie nalezy. jak moge go teraz uzyskac ?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Babyonline.pl
Babyonline.pl | mamamia | 2015-07-18 18:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To, co dostaje się w urzędzie to jest właśnie odpis aktu urodzenia. Oryginał aktu urodzenia jest przechowywany w urzędzie.

Odpowiedz

Mania
Mania | 2015-05-14 13:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A co z sytuacją jak dwa lata wcześniej poroniłam, po zarejestrowaniu w USC dostałam akt urodzenia z dopiskiem dziecko urodzone martwo widnieje imię Mateusz. Obecnie jestem w 38 tc i chciałabym dać dziecku na imię Mateusz. Czy nie będzie to problem dla USC?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

zoska
zoska | Mania | 2015-10-10 12:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie będzie problemu, byłam w identycznej sytuacji . Nadaliśmy drugiemu dziecku takie samo imię

Odpowiedz

Renata
Renata | 2015-05-14 11:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem w trakcie rozwodu. Mój mąż nie jest ojcem mojego dziecka, ale niestety nie zdążę się rozwieść przed porodem. Czy w urzędzie mogę podać dane ojca dziecka czy musi być podany mój oficjalny mąż, a potem sądownie będziemy zaprzeczać ojcostwu?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ghj
ghj | Renata | 2015-05-26 10:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Trzeba zaprzeczyć ojcostwu w sadzie i wystąpić o uznanie

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się




Zapomniałeś hasła?