Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Aktywność fizyczna przed porodem

| 12.11.2007 | 2
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
fot. Edipresse
Gdy tylko ciąża stanie się faktem, przyszła mama słyszy mnóstwo niejednokrotnie sprzecznych ze sobą zaleceń i rad. Tak jest też w sprawie uprawiania sportu.
Od lekarza i w szkole rodzenia dowiadujesz się, że umiarkowana aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana, bo poprawia krążenie, pomaga utrzymać dobrą przemianę materii, wzmacnia mięśnie i więzadła. Pogłębia też oddech, zapobiega typowo ciążowym dolegliwościom, m.in. zaparciom oraz bólom kręgosłupa.

Natomiast od rodziny i bliższych lub dalszych znajomych słyszysz zupełnie co innego. Zobacz dlaczego tak się dzieje.

Te obiegowe opinie wynikają z utrwalonych przekonań o tym, co powinna, a czego nie powinna robić kobieta w ciąży. Bywają one na tyle silne, że przyszłe mamy najczęściej słyszą: „Dużo odpoczywaj”, „Nie wolno ci się przemęczać”, „Ciąża to nie jest czas na sport”. W przypadku kobiet, które przyzwyczaiły się do aktywnego trybu życia, takie rady są trudne do przyjęcia. Niełatwo zaakceptować ograniczenia, jakie niekiedy chciałoby narzucić otoczenie.

Czy rezygnować z aktywnego trybu życia, zwłaszcza jeśli ciąża przebiega bez żadnych powikłań? Jak zawsze należy zasięgnąć porady lekarza. Poza korzyściami czysto zdrowotnymi warto również rozważyć, co przyszłej mamie sprawia przyjemność i jakie miejsce wśród źródeł przyjemności zajmuje aktywność fizyczna.

Z badań psychologicznych wynika, że regularne ćwiczenia fizyczne pomagają kobiecie w ciąży zachować dobre samopoczucie i zapobiegają ciążowym huśtawkom nastrojów (pod wpływem ruchu wydzielają się endorfiny). Ruch sprzyja także poczuciu własnej wartości.

Co więcej, pomaga lepiej radzić sobie ze stresem, który często zakłóca spokój kobietom oczekującym na maleństwo. Ma to ogromne znaczenie, bo gdy przyszła mama jest spokojna, spokojne jest też jej nienarodzone dziecko. Spacery, pływanie, inne ćwiczenia dostosowane do okresu ciąży pozwalają także utrzymać dobrą kondycję fizyczną, która przyda się w czasie porodu.

Warto więc pozostawić przyszłym mamom decyzję, jak bardzo chcą być aktywne w ciąży, a wspólnie z lekarzem prowadzącym wybiorą formę najkorzystniejszą dla nich samych i dziecka. Nawet jeśli nieco kłóci się to ze zdrowym rozsądkiem.

dr Eleonora Bielawska-Batorowicz, psycholog

td_dopisek.gif


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

kinia
kinia | 2007-11-16 14:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Trzeba dać z siebie wszystko bo potem nie będzie już czasu. A lulanie dzidzi ćwiczy tylko biceps ;)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

beatrycze
beatrycze | kinia | 2007-12-14 13:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam taką wielką prośbe do wszystkich uczestniczek forum odnośnie ćwiczen.Piszę na ten temat pracę dyplomową i bede bardzo wdzięczna za kążdą informacje bądz ukierunkowanie na przydatne linki.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?