Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Akupunktura wspomaga zapłodnienie in vitro?

| aktualizacja: 24.09.2014 | 0

Niemieckie i amerykańskie badania wykazują, że akupunktura coraz częściej stosowana jest jako terapia uzupełniająca pozaustrojowe zapłodnienie in vitro.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
fot. Fotolia.pl
Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Maryland, stosowanie akupunktury jako terapii uzupełniającej dla zapłodnienia in vitro może zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Skuteczność tej naturalnej metody niekonwencjonalnej ma zdaniem naukowców  również wpływ  na podtrzymanie ciąży.

Igły wspomagają przyjęcie zarodka

Akupunktura jest starożytną chińską techniką terapeutyczną, polegającą na precyzyjnym wkłuwaniu cieniutkich igieł w odpowiednie punkty ciała, biegnące wzdłuż kanałów energetycznych.
W trakcie wcześniejszych badań nad wpływem akupunktury na skuteczność metody in vitro, badacze z Uniwersytetu w Southampton oraz szpitala Princess Anne stwierdzili, że zabiegi medycyny alternatywnej są doskonałą terapią uzupełniającą  w ogóle przy leczeniu niepłodności.

Jak wskazują naukowcy, w przypadku zapłodnienia pozaustrojowego akupunktura przynosi największe rezultaty na etapie transferu zarodka. Efektywność takiej terapii wynosi 32%. Kuracja bez użycia igieł daje 22% prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Oznacza to, że kobiety poddające się leczeniu akupunkturą znacznie zwiększają swoje szanse na skuteczne zapłodnienie.

Czytaj: Przewodnik po in vitro

Działają też na utrzymanie ciąży

Dla efektywności in vitro znaczenie ma nie tylko ogólny stan zdrowia kobiety i mężczyzny, ale też prawidłowa gospodarka hormonalna i działanie układu odpornościowego. W obu przypadkach akupunktura jest bardzo pomocna. Zabiegi wpływają także na obniżenie napięcia i lepsze radzenie sobie ze stresem, a także poprawiają nastrój. W poszczególnych etapach in vitro mają one różne działanie – w trakcie stymulacji pobudzają do intensywniejszej pracy jądra i jajniki.
Dzięki temu organizm kobiety sprawniej reaguje na podawane leki, a komórki jajowe pozyskiwane na potrzeby zapłodnienia in vitro są lepszej jakości. U mężczyzn po zabiegach obserwuje się poprawę parametrów nasienia i liczebności plemników.  Podczas przygotowań do transferu, akupunktura zwiększa ukrwienie endometrium macicy oraz wpływa na pogrubienie i rozpulchnienie śluzówki. W ten sposób tworzone są optymalne warunki do zagnieżdżenia się zarodków.
– W przypadku wspomagania zapłodnienia metodą in vitro akupunktura działa zarówno na psychikę, jak i fizyczność pacjenta – mówi dr Delgermaa Munkhuu z Centrum Wspierania Płodności Ferti Medica w Warszawie. – Stres związany z niemożnością zajścia w ciąże blokuje mózg a to ma wpływ na blokadę odpowiednich hormonów. Akupunktura uwalnia od stresu  przywracając prawidłowo funkcjonującą gospodarkę hormonalną. Co przekłada się również na stymulowanie odpowiednich narządów do pracy.

Zobacz też:  Akupunkturą kobiety leczą niepłodność?
dr Delgermaa  Munkhuu konsultacja: dr Delgermaa Munkhuu
specjalista medycyny wschodniej w Centrum Wspierania Płodności Ferti Medica w Warszawie
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?