Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Niebezpieczne objawy alergii – jak szybko pomóc dziecku?

| aktualizacja: 13.07.2015 | 0

Latem ubiegłego roku 9-letnia dziewczynka zmarła po zjedzeniu trzech czekoladek. Miała alergię na orzeszki ziemne. Wiedziała o uczuleniu, ale orzeszki ziemne nie były wymienione wśród składników słodyczy. To zdarzenie pokazuje, że uczulenia mogą być groźne dla zdrowia i życia. Jak temu zapobiec?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)

Dzieci mogą mieć wszystkie rodzaje uczuleń: pokarmowe, wziewne, kontaktowe. Objawy zależą od tego, który narząd atakują alergeny.

  • Jeśli jest to alergia pokarmowa, dolegliwości zwykle dotyczą układu pokarmowego. Dziecko może obficie ulewać pokarm, wymiotować, mieć wzdęty brzuszek, silne kolki, biegunkę, czasem w stolcu pojawia się śluz, a nawet krew. Dziecko nie chce jeść, w efekcie słabo przybiera na wadze, wolno rośnie, ma anemię (niedokrwistość).
  • W przypadku alergii wziewnej objawy dotyczą głównie układu oddechowego: dziecko ma więc przewlekły katar (i żadnych innych objawów infekcji), kaszel, duszność, świsty w klatce piersiowej. Często pojawia się też zapalenie spojówek: dziecko swędzą oczy, pojawia się łzawienie.
  • Odczynami alergicznymi reaguje też skóra (zwykle w przypadku alergii pokarmowej, ale często też wziewnej i kontaktowej). Jest sucha, swędząca (dziecko się drapie), pojawia się na niej wysypka.
  • Objawy alergii dotyczą też pośrednio układu nerwowego: alergiczne dziecko źle śpi, często się budzi, płacze, jest niespokojne, zmęczone, zdekoncentrowane. Gorzej przyswaja nowe wiadomości.
Jak widać, objawy alergii zwykle są uciążliwe i męczące. Bywają jednak również niebezpieczne. Musisz wiedzieć, jak reagować.

1. Biegunka i wymioty
Te objawy alergii zwykle dotykają niemowlęta i najczęściej oznaczają uczulenie na mleko. Wydają ci się mało niebezpieczne? Nieprawda! Mogą prowadzić do groźnego odwodnienia, gorszego rozwoju, pogorszenia odporności.
Co robić? Konieczny jest kontakt z lekarzem. Jeśli podejrzewa alergię, zaleci wprowadzenie diety eliminacyjnej: odstawienie mleka modyfikowanego i zastąpienie go mieszanką mlekozastępczą, a jeżeli mama karmi piersią, to ona nie będzie mogła pić mleka ani jeść produktów mlecznych. Jeśli biegunka i wymioty rzeczywiście są spowodowane alergią na białko mleka krowiego, odstawienie mleka (także modyfikowanego) sprawi, że objawy znikną.

Czytaj też: Czy niemowlę ma alergię pokarmową? Wiemy, jak to sprawdzić!

dr Leszek Olchowik konsultacja: dr Leszek Olchowik
Pracował wiele lat w Klinice Pediatrii i Alergologii Centrum Zdrowia Dziecka, dziś przyjmuje w przychodni dla Dzieci i Rodziców Tolek w Nowej Woli k. Warszawy.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?