Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Alergia kontaktowa

| aktualizacja: 14.04.2016 | 3

Alergikowi może zaszkodzić nawet kontakt z pozornie niewinnym przedmiotem. Co to jest alergia kontaktowa i jak z nią walczyć wyjaśnia dr n. med. Beata Adamczyk, pediatra alergolog.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
dziecko, kaszel, alergia wziewna, duszność
fot. Fotolia

Czym się objawia

Alergia kontaktowa wywołuje silne swędzenie i wypryski. Wyprysk może pojawić się na każdej części ciała, która ma kontakt z drażniącym materiałem, np. tam, gdzie skóra styka się z zamkiem błyskawicznym ubranka. Zmiany alergiczne mogą pojawić się też na zewnętrznej powierzchni dłoni czy w obrębie powiek. Szczególnie wrażliwe miejsca to zgięcia łokciowe i pachowe. U dzieci, podrażnienia spowodowane działaniem ich śliny, występują na brodzie i w okolicy ust.

Jak pomóc alergikowi?

Trudno zdiagnozować mechanizm powstawania wyprysku kontaktowego. Najlepiej, gdy sama postarasz się ustalić, co go powoduje, i będziesz unikać alergenu. Trzeba natłuszczać chorą skórę obojętnymi dla organizmu maściami, a jeśli to nie wystarcza, należy skorzystać z pomocy lekarza.
Uwaga! Nigdy na własną rękę nie wolno smarować skóry dziecka maściami, zawierającymi sterydy.

Co wywołuje wypryski

  • Nikiel. Znajduje się w biżuterii sztucznej, srebrnej i z białego złota oraz w wodzie pitnej (nie należy używać pierwszego strumienia wody z kranu); ponadto, w margarynie, śledziach, czekoladzie, kakao, proszku do pieczenia i potrawach z puszek.
  • Chrom. Jest w cemencie, klejach, detergentach, barwnikach (głównie w czarnym).
  • Formalina i Formaldehyd. Występują w kosmetykach (formalina), w farbach, lakierach, wykładzinach, meblach (formaldehyd).
  • Uczulają też plastik, lycra, lateks (jest np. w smoczkach), substancje zapachowe.

Czy pieluszkowe zapalenie skóry to alergia kontaktowa?

Odpieluszkowe zapalenie skóry nie jest spowodowane alergią, tylko podrażnieniem przez amoniak zawarty w moczu. Staranna pielęgnacja (dokładne mycie, osuszanie i wietrzenie pupy), używanie dobrych, bezzapachowych kosmetyków dla dzieci i środków piorących (Lovela, Jelp) sprawiają, że szybko następuje poprawa i znika zaczerwienienie skóry.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

polly
polly | 2014-12-14 20:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przy alergii kontaktowej warto stosować odpowiednie ubranka i prać we właściwym proszku, ciekawe i praktyczne info jest na blogu urok-zycia-alergika.pl

Odpowiedz

polly
polly | 2014-12-14 20:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bardzo fajny artykuł!

Odpowiedz

Martita28
Martita28 | 2009-08-27 01:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie mogę wypowiedzieć się na powyższy temat ,ponieważ nigdy nie miałam do czynienia z alergia i moja córka także.Nidgy nie miała wyprysków, jest małym wyjadaczem (wszystkigo :)) i jak o tej pory-odpukać-nie jest na nic uczulona.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?