Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Alergia na wiosnę

| 08.06.2009, aktualizacja: 08.06.2009 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
3222903-800x667.jpg
Jeśli twój malec ma uczulenie na pyłki, wiosną zaczyna być niespokojny, nieustannie kicha, trze oczy, ma wodnisty katar. Jak możesz mu pomóc?
Pyłków, które mogą uczulać malca, jest naprawdę wiele i trudno się przed nimi chronić. Jednak nie jest to niemożliwe. Oto, co możesz zrobić.

Idź z malcem do alergologa
Pozostawienie alergii samej sobie często prowadzi do powikłań: powtarzających się zapaleń uszu, gardła i zatok, pokrzywek, a nawet astmy! Aby do nich nie dopuścić, trzeba koniecznie iść z malcem do alergologa i rozpocząć leczenie. Obecnie jest mnóstwo skutecznych i, co równie ważne, bezpiecznych leków, dzięki którym twój smyk przestanie kichać, łzawić, przeziębiać się...

Zawieś w oknach wilgotne firanki
Możesz również zwilżać je spryskiwaczem do kwiatów. Takie mokre, a do tego gęsto tkane firany są świetnym filtrem, który nie wpuszcza alergenów do mieszkania.

Polub spacery w deszczu
Powietrze jest wówczas czyste jak łza. Pamiętaj, że najwięcej pyłków uno si się w nim, kiedy świeci słońce i wieje wiatr.

Dobrze chroń na dworze
Zakładaj na dziecięcą główkę czapkę albo chusteczkę. Na spacery zabieraj wodę w butelce i chusteczki higieniczne – gdy maluszek nagle dostanie kataru, przemyj mu buzię zwilżonymi wodą chusteczkami.

Kup okulary przeciwsłoneczne
Najlepiej okulary dla malca wybierz u optyka – będziesz miała pewność, że mają odpowiednie, nieniszczące oczu filtry (tandetne okulary z przydrożnych straganów potrafią być szkodliwe dla wzroku!). Im okulary szczelniej przylegają do twarzy, tym lepiej dla smyka. Dzięki temu dziecięce oczy będą chronione przed bezpośrednim kontaktem z alergenami, więc przestaną łzawić.

Myj dziecięcą buzię i rączki
Po powrocie do domu idź z dzieckiem do łazienki, by mu umyć ręce i twarz oraz wypłukać buzię. Gdy maluch nadal kicha, umyj mu głowę, bo włosy są świetnym magazynem alergenów. Oczyść dziecku nos wodą morską w spreju i koniecznie go przebierz. Dzięki temu maluch uniknie dalszego kontaktu z pyłkami.

Bardzo dbaj o ubranka smyka
Pierz je w proszkach przeznaczonych dla alergików i nigdy nie susz ich na balkonie czy na dworze, bo wnikną w nie pyłki.

Sprzątaj mieszkanie
Rób to odkurzaczem z filtrem HEPA (lub wodnym) – doskonale zbiera alergeny. Możesz także włączać w mieszkaniu oczyszczacz powietrza.

Wyjeżdżaj, gdzie jest bezpieczniej
Jeśli to możliwe, w okresie pylenia uczulającej rośliny wyjedźcie w inny region – nad morzem czy w górach rośliny pylą w innych okresach niż w centralnej Polsce. Planując urlop, sprawdzaj kalendarze pylenia dla regionu, w którym macie zamiar wypoczywać. Jeśli okaże się, że pyli uczulająca dziecko roślina, zmieńcie swoje plany. Wakacje z kichającym, marudzącym malcem raczej nie będą udane.

Portret alergika
Doświadczony lekarz potrafi zdiagnozować uczulenie na pyłki już na pierwszy rzut oka.
- Nos. Malec ma wodnisty katar, a jeśli często pociera nosek, widać na nim poziomą zmarszczkę.
- Oczy. Wielu małych alergików ma efektowne, gęste i długie jak u gwiazdy filmowej rzęsy. Inne objawy: załzawione oczy, przekrwione spojówki, lilioworóżowe „podkówki“ pod oczami.
- Skóra. O alergii na pyłki może świadczyć swędząca pokrzywka, niewielkie, łuszczące się plamki w kącikach oczu, „naderwane“ uszy, sucha skóra.
- Głos. Zdarza się, że choć kataru nie widać, dziecko ciągle mówi przez nos.


tm_dopisek.gif


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?