Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Alergiczne niemowlę: jak karmić i leczyć? Sprawdź!

| 11.03.2013, aktualizacja: 04.08.2016 | 7
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
niemowlę, fotelik, kuchnia, karmienie, rozszerzanie diety, uśmiech
Najmniejsze dzieci są szczególnie podatne na alergię pokarmową, gdyż ich układ odpornościowy jest niedojrzały. Na ich dolegliwości są jednak skuteczne sposoby.

Przewód pokarmowy niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni sprawny, a wydzielanie enzymów trawiennych w porównaniu z dzieckiem starszym jest mniejsze. Za procesy alergiczne odpowiedzialne są zarówno niedokładnie strawione obce białka, jak i produkty ich przemiany.

Przenikające przez niedojrzałą błonę śluzową jelit cząsteczki białka dostają się do krwiobiegu i wzbudzają szereg reakcji immunologicznych. W ten sposób wywołują chorobę alergiczną, która może dawać różne objawy kliniczne.

Pierwsze objawy alergii pokarmowej

Najczęściej alergia pojawia się u dzieci karmionych mieszanką modyfikowaną, ale mają ją także niemowlęta karmione piersią. Zazwyczaj pierwszymi objawami alergii będą:
  • zmiany na skórze
  • biegunki
  • kolki
  • wzdęcia
  • ulewania.
U niemowląt alergia pojawia się najczęściej w 2-3. miesiącu życia albo w okresie rozszerzania diety. Alergeny pokarmowe bywają przyczyną dolegliwości układu oddechowego (kataru, kaszlu, sapki). Podatność na zapalenie alergiczne błony śluzowej wyściełającej drogi oddechowe u małych dzieci jest duża. Ponadto maluchy karmione mlekiem modyfikowanym pozbawione są zawartych w mleku matki przeciwciał chroniących je przed infekcjami. Błona śluzowa uszkodzona procesem infekcyjnym jest skuteczniej atakowana przez czynniki uczulające.

Gdy skóra dziecka staje się sucha, pojawiają się m.in. na policzkach czerwone, szorstkie, łuszczące się ogniska, tzw. policzki lakierowane. Zmiany atopowe zlokalizowane są również na rączkach, nóżkach, w zgięciach łokciowych i kolanowych. Każda zmiana na skórze u dziecka powinna być skonsultowana przez dermatologa w celu potwierdzenia lub zaprzeczenia jej alergicznego podłoża.

Dieta eliminacyjna przy alergii pokarmowej

Najskuteczniejszą metodą leczenia alergii pokarmowych jest eliminacja z diety pokarmów uczulających. Nigdy jednak nie należy kończyć pochopnie karmienia piersią. Karmiąca mama powinna natomiast zrezygnować z pokarmów najczęściej powodujących uczulenia. Wystąpienie objawów alergii u dziecka karmionego wyłącznie piersią świadczy o wrodzonej predyspozycji do alergii. Kiedy karmiące matki stosowały dietę eliminacyjną, objawy choroby ustąpiły całkowicie aż u 86 proc. dzieci, a u 13 proc. uległy znacznemu złagodzeniu (badania przeprowadzono w Klinice AM w Białymstoku). U dzieci karmionych sztucznie wycofanie z diety mleka krowiego zazwyczaj przynosi szybką poprawę. Czasem, w okresach zaostrzenia się choroby, konieczne może się okazać podawanie leków, o czym jednak decyduje lekarz.
Polecamy: 10 zasad zdrowej diety karmiącej mamy

Mamy pytają o alergię pokarmową

Jakie mieszanki są przeznaczone dla dzieci uczulonych na mleko krowie?
Dla dzieci karmionych butelką, u których stwierdzono alergię, przeznaczone są mieszanki o wysokim stopniu hydrolizy. Mieszanki te, dostępne na receptę, nie są smaczne, jeśli jednak niemowlę otrzymuje taką mieszankę jako pierwszą, zwykle się do niej przyzwyczaja. Sojowe mieszanki mlekozastępcze są smaczne i akceptowane przez niemowlęta. Mają zastosowanie w nietolerancjach mleka krowiego o łagodnym przebiegu, rzadziej w przypadkach alergii. Nie podaje się ich najmłodszym niemowlętom.

Pediatra tłumaczy, jak rozpoznać alergię u dziecka:

Jak postępować, gdy dziecko jest zagrożone alergią?

  • Jeżeli zdecydowałaś się na karmienie butelką, podawaj dziecku mleko modyfikowane H.A., a od 5. miesiąca możesz dodawać do potraw produkt zbożowy bezglutenowy – Sinlac.
  • Rozszerzaj dietę dziecka, podając mu następujące pokarmy w odpowiedniej kolejności: marchew, ziemniak, ryż, indyk, królik, jabłko, gruszka, morela, brzoskwinia, żurawina, kukurydza. Wcześniej skonsultuj się z lekarzem.
  • Silnie alergizujące pokarmy: mleko, soję, cytrusy, ryby, wprowadzaj do diety dziecka po konsultacji z lekarzem.
  • Nowe pokarmy podawaj ugotowane, wprowadzaj je pojedynczo, co 2-3 dni.
  • Nie wprowadzaj nowych produktów w czasie infekcji wirusowych (przeziębienie, biegunka) u dziecka oraz w okresie 3 tygodni po infekcji.
Polecamy: Przepisy dla mamy karmiącej piersią, gdy dziecko ma alergię
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (7)
avatar

Judyta
Judyta | 2016-11-10 15:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeśli chodzi o maluszki to musimy być naprawdę czujni. Ich zdrowie w pierwszych okresach życia jest bardzo ważne. Ja sama jak tylko coś niepokojącego zauważę to korzystam z konsultacji lekarza. Jestem z Poznania i chodzę do certusa, bo mają dużą ofertę dla dzieci. Najlepiej jest popytać znajome i wybrać zaufanego lekarza, a nie pierwszego lepszego. No i nie zastanawiajmy się za długo, bo później konsekwencje mogą być groźne. Nie ma co się samemu bawić w lekarza!

Odpowiedz

marek
marek | 2015-06-08 21:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

główną przyczyną alergii są szczepionki i wlewy antybiotyków przy porodzie. Dużo zaczyna być dowodów na ten temat ale jakoś niewielu ludzi głośno mówi o tych sprawach.

Odpowiedz

martyna
martyna | 2015-05-28 18:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

alus zmiany skorne mozesz zlagodzic smarujac dziecko emolientami Latopic, kremem albo emulsja, po kilku dniach powinno byc juz lepiej:) a dla tak malego dzidziusia dobrym rozwiazaniem bedzie tez kuracja probiotykiem na alergie z tej samej firmy co emolienty, ktory wspomoze uklad immunologiczny i przyspieszy utworzenie sie tolerancji na rozne produkty

Odpowiedz

aluś
aluś | 2015-01-10 22:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Synuś ma 4,5 miesięcy i kolo kolanek pojawily się czerwone, suche plamki, a wprowadzanie nowych pokarmow tak dobrze nam szło, teraz jestesmy znowu na samym mleczku i czekamy aż plamki zniknąni i powolutku wprowadzamy od nowa marchewkę

Odpowiedz

Haftifnata
Haftifnata | 2011-11-18 10:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

życie z alergią, cichutko liczę na to, że moje dzieci jakoś tego unikną. Ale strach zawsze jest, chociaż ostatnio dużo mówi się o nowych sposobach na leczenie alergii, szczególnie tej, która objawia się przez AZS - np. przez probiotyki. Bardzo dużo na ten temat można dowiedzieć się na latopic.pl. świetnie napisany poradnik.

Odpowiedz

Marta
Marta | 2010-09-28 11:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bardzo ważne jest reagowanie na pierwsze objawy alergii u dziecka. Istotne jest to przede wszystkim dlatego, że szybko rozpoczęte leczenie ma przeciwdziałać tzn. "marszowi alergicznemu". Nieleczona alergia może się przekształcić w astmę lub groźne schorzenie płuc. Polecam stronę alergianapylki.pl

Odpowiedz

martah
martah | 2009-03-19 13:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jestem w ciązy bardzo sie ciesze

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?