Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Alergia u dzieci – fakty i mity

| aktualizacja: 30.12.2013 | 4
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
alergia,dziecko, rodzina, sprawdź, fakty, mity
Wiedza na temat chorób alergicznych stale się zmienia, wyjaśniamy więc niektóre wątpliwości i rozwiewamy mity na temat alergii.


To najczęstsza choroba wieku dziecięcego. Wiedza na temat chorób alergicznych stale się zmienia, wyjaśniamy więc niektóre wątpliwości i rozwiewamy mity na temat alergii.1.
U niemowląt uczulenie występuje wkrótce po zjedzeniu alergizującego pokarmu.
Nieprawda. Niektóre objawy alergiczne, takie jak wymioty, pokrzywka, biegunka, rzeczywiście pojawiają się tuż po zjedzeniu uczulających pokarmów, ale zdarza się również, że biegunka, katar alergiczny, egzema czy objawy astmy występują dopiero po pewnym czasie.

2. Przyczyną moczenia nocnego bywa czasem uczulenie na pokarmy.
Prawda. U wielu dzieci moczenie nocne ustępuje, gdy wyeliminuje się pokarmy wywołujące alergię, natomiast powraca, gdy dziecko znowu zacznie je jeść. Być może, w takich przypadkach przyczyną moczenia nocnego jest alergen wywołujący skurcz mięśni gładkich pęcherza. Podobny mechanizm leży u podstaw skurczu oskrzeli, który jest jednym z objawów astmy.

3. Niemowlęciu uczulonemu na białka mleka krowiego należy podać mleko sojowe.
Nieprawda. Co piąte niemowlę uczula się również na białka soi, dlatego leczenie należy rozpocząć od podawania mieszanek hipoalergicznych, czyli takich, w których białka zostały pozbawione alergizujących właściwości (np. Nutramigen, Alfare, Bebilon Pepti, Pregomin).

4. Jeśli nietolerancja mleka krowiego wystąpiła we wczesnym dzieciństwie, mleko trzeba wyeliminować z diety już na zawsze.
Nieprawda. Znaczna część dzieci po pewnym czasie może powrócić do picia mleka i spożywania jego przetworów.

5. Starsze dzieci mogą być uczulone na promienie słoneczne.
Prawda. Wiosną i latem na odsłoniętych częściach ciała może pojawiać się zaczerwienienie, swędzące krostki i bąble. Dzieje się tak z powodu współdziałania promieni słonecznych z jakimś alergenem (pyłki traw, kosmetyki, niektóre leki).

6. Nadpobudliwość psychoruchowa wiąże się z nadwrażliwością na pokarmy.
Prawda. Znaczna część dzieci nadpobudliwych psychoruchowo i mających trudności z koncentracją uwagi jest uczulona na różne pokarmy oraz wykazuje objawy nadwrażliwości na substancje dodawane do żywności, np. tartrazynę (E102) – syntetyczny żółty barwnik, czy kwas benzoesowy (E210) – syntetyczny konserwant.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

karolessa
karolessa | 2014-11-23 22:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

odczulanie jest chyba najrozsądniejszym rozwiązaniem dla dzieci, szkoda, że niektóre leki można zażywać po 12 roku życia - teraz bez clatry nie wyobrażam sobie sezonu pylenia..

Odpowiedz

Aneta
Aneta | 2014-07-14 14:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

odczulanie jasne, ale to dopiero od 4 roku życia, tak jak i część leków, np. te nowoczesne z bilastyną są dopiero od 12 roku życia, więc jeśli maluszek cierpi już na początku swojego życia, to są ograniczone środki pomocy

Odpowiedz

Krystyna
Krystyna | 2010-08-20 13:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moim zdaniem najlepszym, i w zasadzie jedynym, jeżeli chodzi o przyczynowe leczenie jest leczenie alergii na pyłki poprzez terapię odczulającą. Ta przyczynowość odróżnia odczulanie od leczenia lekami antyalergicznymi. Metoda ta daje możliwość całkowitego wyeliminowania alergii, bądź też znacznego zredukowania uciążliwych objawów. Zachęcam do zapoznania się z informacjami umieszczonymi na alergianapylki.pl Dużym plusem tej metody jest to, że jest ona wykonywana w placówkach medycznych przez wykwalifikowany personel.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

aDAM
aDAM | Krystyna | 2014-06-22 22:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

chyba na alergen.info.pl i na FB/alergen

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?