Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Alergie u dzieci

| aktualizacja: 10.04.2015 | 4

Chcemy, by rosły zdrowo i zawsze towarzyszył im uśmiech. Alergie to jednak coraz częstsze schorzenia dotykające nasze pociechy. Jak rozpoznać alergię u dziecka?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
fot. materiały prasowe
Jak szybko i skutecznie nauczyć się żyć z małym alergikiem? Na pytania odpowiada lekarz alergolog Kazimiera Stalmach-Tyrak z Centrum Medycznego Scanmed Multimedis Krowodrza w Krakowie.

Na alergie pokarmowe cierpi coraz więcej dzieci. Na szczęście większość z małych pacjentów wyrasta z dolegliwości. Lecz czas, kiedy zarówno dziecko, jak i rodzice borykają się z alergią to trudny okres wymagający nieustannej uwagi rodzicielskiej!

Jakie alergie najczęściej dotyczą małych dzieci?

Alergia wśród niemowląt oraz nieco starszych dzieci - do 5-tego roku życia to problem, który w ostatnich latach dotyczy coraz większej populacji małych Polaków. Najczęściej spotykamy się z alergiami pokarmowymi oraz atopowym zapaleniem skóry, które zapoczątkowują tzw. „marsz alergiczny”, czyli rozwój schorzeń alergicznych z wiekiem dziecka. Odrębnym problemem jest astma oskrzelowa u małych dzieci ze względu na nietypowy obraz, tzw. maski infekcyjne oraz brak jednoznacznych badań diagnostycznych w tej grupie wiekowej. Warto jednak pamiętać, że alergeny to szeroka gama substancji - alergię wywołują bowiem tzw. alergeny zewnątrzdomowe czyli pyłki roślin/drzew, traw, zbóż i chwastów i pleśnie oraz alergeny wewnątrzdomowe, czyli  roztocza kurzu domowego, sierść naszych pupili - psa, kota, chomika, świnki morskiej, również pleśnie oraz szereg alergenów pokarmowych. Bardzo ważne jest to, by mama, bo to ona najczęściej zauważa jako pierwsza problemy, jak najszybciej zgłosiła się z pociechą do lekarza! Jest to niezmiernie istotne, by jak najwcześniej zidentyfikować alergen, na który jest uczulone dziecko. Tylko odpowiednie zdiagnozowanie pozwoli na mądre postępowanie - takie, które pozwoli zmniejszyć narażenie na alergen, a co za tym idzie objawy choroby.

Skąd się bierze alergia u dzieci?

Alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na określone składniki pożywienia bądź substancje unoszące się w powietrzu, jak kurz, pyłki roślin, sierść psa lub kota, itd. Prawdopodobieństwo występowania alergii zwiększa się znacznie, gdy podobne skłonności przejawiało jedno albo oboje rodziców nawet do 70%. Ważną informacją dla lekarza jest także to, czy starsze dziecko nie miało problemów z alergią. A dotyczą małych dzieci, ponieważ mechanizmy obronne hamujące ich występowanie nie są jeszcze w pełni dojrzałe.

Na jakie objawy powinni być zatem wyczuleni rodzice?

Mówimy o alergii wówczas, gdy dziecko reaguje na pokarm lub np. obecność zwierzaka zmianami skórnymi, kaszlem, katarem, wymiotami, biegunką czy bólami brzuszka. Do stanu tego może także dojść bez jasnej przyczyny - wtedy przypuszcza się, że to inny czynnik wywołuje reakcję alergiczną. To można sprawdzić podczas wizyty u specjalisty.

Zobacz też: Orzechy zapobiegają alergii - zaskakujące doniesienia z Wielkiej Brytanii
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

kasia
kasia | 2011-11-30 12:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na alergię pokarmową mogę polecić Latopic- probiotyk. Stosuje go do kilku miesięcy u swojego maluszka i jestem bardzo zadowolona. Dziecko spokojniej śpi w nocy i nie ma problemów z brzuszkiem.

Odpowiedz

Ania
Ania | 2011-10-30 23:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nam znajomy pediatra przy alergii pokarmowej polecił Latopic- probiotyk. Wyczytałem że jego działanie opiera się na uszczelnieniu bariery jelitowej. Stosowałam go u dziecka przez ok 3 miesiące i myśle że wart jest polecenia.

Odpowiedz

Gosia
Gosia | 2011-09-29 21:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niedawno czytałam artykuł na temat skuteczności probiotyków w walce z AZS. Były tam opublikowane bardzo obiecujące wyniki badań potwierdzające dobroczynne działanie probiotyków typu Latopic na organizm dziecka.

Odpowiedz

mamaZ
mamaZ | 2011-08-25 07:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

strasznie mi zal takich maluszkow alergikow, maja strasznie utrudnione zycie;( medycyna tak sie rozwija, a ciagle ciezko te alergie wyleczyc...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?