Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Alimenty na dziecko - 13 ważnych pytań

| aktualizacja: 20.05.2016 | 4
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)

6. Czy można żądać alimentów jeszcze przed urodzeniem dziecka?

Zgodnie z prawem, ojciec dziecka niebędący mężem matki ma obowiązek przyczyniać się do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem, kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie okołoporodowym i kosztów utrzymania dziecka przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu. Kobieta może zatem żądać, by mężczyzna wyłożył określoną kwotę jeszcze przed porodem. Warunek? Ojcostwo powinno być uwiarygodnione (np. zeznaniami świadków). Termin i sposób wypłaty ustalonej sumy określa sąd.

7. Skoro mąż wypiera się ojcostwa, czy ma płacić na dziecko?

Jeśli sąd nałożył na męża obowiązek płacenia alimentów, to musi się z niego wywiązywać. Mógłby przestać płacić, gdyby wystąpił do sądu o ustalenie ojcostwa i uzyskałby – na podstawie badań DNA – pozytywny dla siebie wyrok (potwierdzający, że nie jest biologicznym ojcem). Wówczas miałby prawo złożyć wniosek o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Dopóki tego nie zrobi, musi przyczyniać się do utrzymania dziecka. Gdy dobrowolnie nie chce płacić, możesz wystąpić do komornika i jemu powierzyć egzekucję alimentów.

8. Kto jest zobowiązany do płacenia alimentów poza ojcem dziecka?

Zgodnie z przepisami prawa po rodzicach biologicznych obowiązek alimentacyjny ciąży w dalszej kolejności na dziadkach.

9. Po jakim czasie można żądać podwyżki alimentów?

Nie ma ograniczenia czasowego w zakresie podwyższenia świadczeń. Jeśli po wydaniu przez sąd orzeczenia w sprawie alimentów wzrosną usprawiedliwione potrzeby dziecka (np. zachoruje i wymaga dodatkowych środków na leczenie), nie ma przeszkód, aby złożyć pozew o podwyższenie świadczeń. Podobnie gdy dowiesz się o zmianie sytuacji zobowiązanego (np. podjął lepiej płatną pracę).

10. Czy trzeba płacić alimenty na dorosłe dziecko, które studiuje?

Rodzice są obowiązani do utrzymania dziecka, dopóki nie jest ono w stanie czynić tego samodzielnie. Powinność rozciąga się również na czas studiów. Pod warunkiem jednak, że dziecko terminowo zdaje egzaminy i nie powtarza roku, nie bierze bez ważnego powodu urlopu dziekańskiego. Prawo dopuszcza możliwość zwolnienia z obowiązku alimentacyjnego rodziców, jeśli udowodnią, że wiąże się to dla nich z nadmiernym obciążeniem finansowym lub ich dorosła pociecha nie dokłada należytych starań, by „pójść na swoje” (np. zamiast podjąć pracę, studiuje kolejny kierunek). O tym, czy rodzic może być zwolniony z alimentów, decyduje wyłącznie sąd.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

aniqa
aniqa | 2014-02-07 23:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

własnie. oboje rodziców musza otrzymywać dziecko. a co gdy mamusia nie pracuje i żyje tylko z alimentów na syna???

Odpowiedz

Ernia
Ernia | 2013-06-04 18:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Alimenty nie mogą przekraczać 60% pensji tej osoby od której żądamy alimentów czy to ojciec czy matka. Bywa że sięgają 1000 zł i więcej. Niestety osoby wychowujące dzieci często nie mają siły biegać po sądach i domagać się wyższych alimentów.

Odpowiedz

Ryszard
Ryszard | 2013-02-12 10:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czytam babyonliane.pl od kilku lat płaciłem regularnie alimenty , jestem od roku czasu na zasiłku bez robotnym i przestałem płacić alimenty z powodu 1. brak finansów .
2. dzieci ukończyły 18 - lat .
3. powód od 6-lat nie mam kontaktu z dziećmi , ponieważ matka tak przekonała dzieci że tylko ja jestem winien rozpadu naszej rodziny .
4.od 10 lat leczę się regularnie i ponoszę z tego powodu koszta.
Proszę o poradę co mam dalej robić taka sytuacja nie wyjaśniona mnie bardzo martwi .
Z poważaniem Ryszard .

Odpowiedz

Anonim
Anonim | 2012-12-14 00:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a te 80zl, to na opony do wozka maja starczyc??

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?