Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wino w ciąży: czy kelner może odmówić podania alkoholu przyszłej mamie?

| aktualizacja: 12.05.2016 | 1

Choć alkohol jest w ciąży zakazany, niektóre przyszłe mamy piją od czasu do czasu lampkę wina. Czy kelner może odmówić podania alkoholu ciężarnej?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Kobieta w ciąży siedzi na kanapie z kieliszkiem wina
fot. Fotolia
Nowojorska Komisja Praw Człowieka wydała rozporządzenie dotyczące dyskryminacji kobiet w ciąży. Dyskryminacja, o której można przeczytać w rozporządzeniu, dotyczy... odmowy sprzedaży alkoholu ciężarnym.

Kelner NIE MA PRAWA odmówić ciężarnej podaniu alkoholu

W rozporządzeniu Komisji możemy przeczytać: "Bezprawne zachowania to także te dotyczące odmowy podania wybranego typu potrawy lub napoju dla kobiet w ciąży lub kobiet, u których podejrzewa się ciążę". Szczególną uwagę zwraca się na sytuację w restauracjach. Polityka restauracji, w której "zabrania się personelowi serwowania ciężarnym surowych ryb lub alkoholu", jest naruszeniem prawa.

"Byłam w 32 tygodniu ciąży i pojechałam z mężem na krótkie wakacje. Poprosiłam o lampkę wina, a kelner spojrzał na mój brzuch i zapytał, czy jestem pewna. Odpowiedziałam: czy nie wyglądam, jakbym potrzebowała?! Kazałam nalać sobie tego wina. Nie ma w tym nic złego. Jeśli nie wypijasz beczki piwa na imprezie, wszystko będzie w porządku" – mówi Nicole, mama trójki dzieci.

Alkohol w ciąży szkodzi dziecku

Pytaniem jest czy rzeczywiście wszystko będzie w porządku? Według Amerykańskiego Kongresu Położnictwa i Ginekologii, picie alkoholu w ciąży jest niedozwolone. Nie ma znaczenia, czy kobieta w ciąży wypije pół szklanki piwa czy małą lampkę wina – alkohol, w każdej postaci, może zaszkodzić dziecku. Niestety, nie wszyscy lekarze podzielają tę opinię.

"Według mnie, kieliszek wina czy szklanka piwa po pierwszym trymestrze nie są szkodliwe i to mówię moim pacjentkom. Jeśli chodzi o prawo, wierzę, że decyzja należy do kobiet. Skoro jest prawo dotyczące picia alkoholu, powinno być także prawo dotyczące palenia papierosów w ciąży – udowodniono, że palenie również może być szkodliwe" – mówi Talia Gates, ginekolog i położna.

Alkohol może zaszkodzić dziecku, to nie ulega wątpliwości. Jeśli jednak kobieta decyduje się na lampkę wina, czy kelner ma prawo jej odmówić?  Gdzie jest granica wolności każdej kobiety, także w ciąży? Piszcie w komentarzach!

Czytaj także: Wino w ciąży – dozwolone czy zakazane?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Alex
Alex | 2016-05-13 09:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie jestem zwolenniczką picia jakiegokolwiek alkoholu w ciąży, sama nie spożywam nawet "nalewkowych:" wiśni z tortu. Rozumiem jednak, że niektóre ciężarne mają w ramach "zachcianek" nieodpartą ochotę na choćby odrobinę piwa i myślę, że jeśli skończy się faktycznie na niewielkiej ilości i nie będzie się to powtarzało codziennie, to czemu się męczyć. Z tego co wiem, alkohol może zaszkodzić płodowi/dziecku, ale nie musi. Nawet w przypadku gdy matka jest aktywną alkoholiczką, zdarza się, że rodzi ona zdrowe dziecko bez zespołu FAZ. Nie chciałabym jednak aby widok ciężarnej z kieliszkiem w ręku stał się stałym widokiem w naszym otoczeniu.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?