Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Anemia u niemowlęcia – prawdy i mity

| aktualizacja: 28.06.2016 | 6

Jeśli malec jest blady, nie ma apetytu i często choruje, przyczyną może być anemia. O tym, jak jej zapobiec i w jaki sposób ją wyleczyć, mówi pediatra i hematolog dr hab. n. med. Teresa Jackowska.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(12)
Niemowlę
fot. Fotolia
Anemia pojawia się u dziecka, gdy we krwi spada ilość czerwonych krwinek i hemoglobiny – barwnika przenoszącego tlen. Może być skutkiem różnych chorób, najczęściej jednak zdarza się anemia (niedokrwistość) z powodu niedoboru żelaza. Ten niezbędny do życia pierwiastek znajduje się we wszystkich komórkach organizmu, uczestniczy w powstawaniu transportującej tlen hemoglobiny. Dzięki niemu pozbywamy się także dwutlenku węgla.

W Stanach Zjednoczonych aż 9 proc. maluchów do drugiego roku życia cierpi na niedobór żelaza lub niedokrwistość. W Polsce nie jest lepiej. Jak rozpoznać chorobę u swojego maleństwa? Anemiczne niemowlę bywa blade, jego śluzówki są jaśniejsze niż zwykle, nie ma apetytu, jest apatyczne. Jeśli taki stan trwa długo, może to spowolnić jego rozwój psychomotoryczny.

Możesz wiele zrobić, by organizmowi twojego dziecka nie brakowało żelaza. Co powinnaś wiedzieć o diecie swojej i malca?

 

Kobieta w ciąży jest bardziej narażona na niedokrwistość

Prawda. W tym czasie objętość krwi krążącej w jej organizmie zwiększa się. Rośnie też zapotrzebowanie na żelazo służące do budowy czerwonych krwinek. Jeśli dieta ciężarnej nie zapewni jej odpowiednich „dostaw” tego pierwiastka, dochodzi do jego niedoboru. Dotyczy to ok. 20 proc. przyszłych mam. Łatwo temu zapobiec – wystarczy wprowadzić do menu pokarmy bogate w żelazo. Często jednak potrzebne jest dodatkowe przyjmowanie kwasu foliowego i preparatów żelaza.

Sprawdź: Czy można zapobiec anemii w ciąży?

 

Blada cera przyszłej mamy świadczy o anemii

Nieprawda. Niektóre kobiety w okresie ciąży wydają się bledsze niż zwykle, lecz nie jest to spowodowane anemią. Niewielki niedobór żelaza to jeszcze nie niedokrwistość. Jednak gdy oprócz bladej cery pojawia się kołatanie serca, kobieta łatwo się męczy, miewa duszności i skłonność do omdleń, można przypuszczać, że przyczyną jest niedokrwistość z niedoboru żelaza. To jednak trzeba koniecznie potwierdzić, wykonując morfologię krwi.
 

Około 3. miesiąca u niemowląt pojawia się niedokrwistość

Prawda/nieprawda. W pierwszych miesiącach po urodzeniu krwinki dziecka zawierające tzw. hemoglobinę płodową rozpadają się i muszą zostać zastąpione nowymi. U niektórych maluchów proces ten przebiega tak szybko, że w ich miejsce nie nadążają powstawać nowe. Tego typu niedokrwistość określana jest jako fizjologiczna i zazwyczaj nie wymaga podawania szkrabowi preparatów żelaza.


W pierwszym roku życia dziecko potrzebuje najwięcej żelaza

Prawda. W tym czasie malec bardzo szybko rośnie – potraja masę urodzeniową! Zdarza się, że następuje wówczas dysproporcja między zbyt szybkim przybieraniem na wadze a zbyt małą ilością żelaza w diecie. W drugim półroczu życia dziecko musi już więc dostawać żółtko, różne gatunki mięsa (zawiera dużo żelaza hemowego) oraz zielone warzywa, np. brokuły, szpinak, zielony groszek.

Nawet niewielki dodatek mięsa do posiłku składającego się z warzyw, kasz lub ziemniaków prawie dwukrotnie zwiększy wchłanianie obecnego w nich żelaza niehemowego (różni się ono od hemowego tym, że znacznie gorzej się przyswaja).
 

Dieta bogata w witaminę C ułatwia wchłanianie żelaza

Prawda. Organizm malca lepiej przyswoi ten pierwiastek, jeśli będziesz dawać dziecku soki z czarnych i czerwonych porzeczek, truskawki, pomarańcze, kiwi, kiszoną kapustę. Dodawaj także do potraw zieloną pietruszkę.

Poznaj: 6 najlepszych źródeł witaminy C
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Dominisia
Dominisia | 2012-05-15 14:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przy podawaniu suplementów z żelazem ważne jest by był on w postaci płynnej, żeby podawać go z witaminą C dla lepszej przyswajalności. Ważne żeby nie łączyć preparatów z żelazem z nabiałem.Polecam Floradix żelazo, który bardzo pomógł mojej córci przy zdiagnozowanej anemii:)

Odpowiedz

minerka
minerka | 2011-10-29 10:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

warto kupując żelazo wybrać chelatową jego postać, o wiele lepszą ma przyswajalność

Odpowiedz

andi
andi | 2008-05-05 23:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

chce tylko powiedzieć że u mojejdwu letniej cureczko wykryto nie dawno tak zwaną mikro anemię co to znaczy i jeszcze jednojestem zaniepokojona tym bo moja cureczka nadal jest blada zauwazyłam też że wypadają jej włoski co robić czy udać się jeszcze raz do lakarza zrobić ponowne badania proszę o odpisanie mojego listu jeszcze jedno moja cureczka często się poci i zawsze ma zimne rączki i nóżki proszę o radę

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Anonim
Anonim | andi | 2011-08-30 11:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A kogo to obchodzi....

Odpowiedz

jjjjjjjjjj
jjjjjjjjjj | Anonim | 2016-09-09 10:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

de8bil

Odpowiedz

jjjjjjjjjj
jjjjjjjjjj | andi | 2016-09-09 10:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

kup slownik
masakra

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?