Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Angina u dzieci - wszystko, co musisz wiedzieć

aktualizacja: 16.11.2016 | 2
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
mama, dziecko, maluch, przeziębienie, syrop, choroba, łóżko, leżeć
Angina ropna, czyli ostry stan zapalny migdałków podniebiennych i gardła, występuje bardzo często u dzieci w wieku przedszkolnym. Sprawdź, jakie są jej objawy i jak leczyć anginę.

Przyczyny anginy u dzieci

Angina może być spowodowana zakażeniem bakteryjnym (paciorkowce, gronkowce, pneumokoki) bądź wirusowym (adenowirusy). Źródło zakażenia to człowiek chory na anginę lub nosiciel bakterii (nosicielami jest wielu zdrowych ludzi, którzy chorowali już na anginę). Okres wylęgania zarazka w najczęściej spotykanej anginie bakteryjnej paciorkowcowej wynosi 2-5 dni. Drobnoustroje przenoszą się przez pocałunek, gdy chore dziecko lub dorosły kaszle lub kicha albo gdy jego ślina lub wydzielina z nosa znajdzie się na używanym przez innych ręczniku, pościeli, ubraniu bądź zanieczyści produkty spożywcze (może się tak np. zdarzyć, gdy domownicy korzystają z tych samych naczyń, sztućców

Objawy anginy

Objawy anginy zależą od wywołującego ją drobnoustroju. Zwykle małe dziecko nagle zaczyna wymiotować lub ma odruchy wymiotne, pokłada się, traci apetyt. Zaczyna się skarżyć na ból gardła przy połykaniu, który może promieniować do uszu, ma chrypkę. Inne objawy to:
  • wysoka gorączka (nawet 39-40°C) pojawiająca się zazwyczaj nagle
  • uczucie suchości i drapanie w gardle – z tego powodu dziecko zaczyna chrząkać i pokasływać
  • żywoczerwona błona śluzowa gardła
  • powiększone, przekrwione migdałki podniebienne z widocznymi na nich nalotami
  • obrzmiałe i bolesne podżuchwowe węzły chłonne – zauważysz to, przesuwając palcami po bokach szyi i pod brodą dziecka

Czytaj też: Wszystko, co powinnaś wiedzieć o bólu gardła

Jak leczyć anginę?

Leczenie anginy polega przede wszystkim na złagodzeniu dolegliwości u dziecka oraz zapobieganiu powikłaniom – to ważne zwłaszcza w przypadku anginy paciorkowcowej. Jeśli chorobę wywołały bakterie, lekarz na pewno przepisze twojemu dziecku antybiotyki (nigdy samowolnie nie skracaj czasu trwania kuracji antybiotykowej). Pediatra zaleci także najprawdopodobniej podawanie dziecku leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. Jeśli angina ma podłoże wirusowe, niektórzy lekarze zalecają podawanie dzieciom dużej dawki witaminy C.

Uwaga! Chore na anginę dziecko nie zaraża już po kilku dniach kuracji odpowiednim antybiotykiem.

Powikłania po ostrym zapaleniu migdałków

Występują szczególnie po anginie paciorkowcowej, jeśli nie była skutecznie leczona. Paciorkowce mogą zaatakować każdy narząd, a ponadto są sprawcami wtórnych zakażeń podczas innych infekcji. Najczęstsze powikłania to zapalenie ucha środkowego i węzłów chłonnych szyi, ropień okołomigdałkowy, zapalenie nerek lub zapalenie stawów.

Jak zapobiegać anginie u dzieci?

To trudne z powodu rozpowszechnienia drobnoustrojów odpowiedzialnych za tę chorobę. Nie ma na nią szczepionki ochronnej. Dzieci z obniżoną odpornością na zakażenia górnych dróg oddechowych powinny być stymulowane nieswoistymi szczepionkami bakteryjnymi w postaci doustnych tabletek lub zastrzyków.

Sprawdź też: Objawy i leczenie różyczki
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Dana
Dana | 2016-04-20 14:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nasze dziecko ma 21 miesięcy. Wymiotował i miał biegunkę. Po wizycie u lekarza stwierdzono anginę. Dostał antybiotyk. Ma dietę.

Odpowiedz

melisa
melisa | 2015-11-25 23:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przy anginie należy też pamiętać by zapewnić dziecku dużo odpoczynku,podawać dużo płynów a jedzenie powinno mieć lekką do przełknięcia konsystencję.Nasza pani dr.z wieloletnim doświadczeniem poleciła masowanie gardła ,ciepłe kompresy ale niestety nie sprawdzały się w ogóle.Na szczęście trafiony okazał się syropek przeciwgorączkowy i przeciwzapalny Milifen.Skutecznie złagodził ból i zbił szalejącą gorączkę.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?