Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Uwaga! Naukowcy odkryli kolejny skutek uboczny antybiotyków

| aktualizacja: 30.01.2017 | 3

Częste podawania antybiotyków może powodować długotrwałe problemy zdrowotne. Poznaj zaskakujące wyniki badania przeprowadzonego na prawie 150 tysiącach dzieci.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
mama, dziecko, choroba, łóżko, lekarstwa, zdrowie
Doskonale wiemy, że właściwie dobrany antybiotyk leczy i ratuje życie. O skutkach ubocznych antybiotyków też sporo słyszeliśmy. Poza tym pamiętamy, że ich nadużywanie może prowadzić do powstania szczepów bakterii odpornych na wszelkie lekarstwa. 

Antybiotyki a epidemia otyłości

Najnowsze badania pokazują, jak antybiotyki wpływają na zmiany w ciele dziecka, a dokładnie w masie ciała. Według wyników badań, antybiotyki mogą powodować długoterminowy przyrost masy ciała u dzieci.
Badanie opublikowane zaledwie tydzień temu przez  International  "Journal of Obesity" jest największym i najdłuższym badaniem, jak ekspozycja dziecka na antybiotyki wpływa na jego wskaźnik masy ciała (BMI). Naukowcy analizowali dokumentację medyczną zebraną łącznie od 142824 dzieci w wieku od 3 do 18 lat.

Gdy naukowcy przyjrzeli się długoterminowym skutkom, okazało się, że dzieci, które brały antybiotyki, szybciej przybierały na wadze i utrzymywały tę skłonność do 18-ego roku życia.
Autor badania Brian Schwartz wyjaśnił, dlaczego antybiotyki mogą mieć wpływ na masę ciała dziecka - zwalczają bakterie, ale jednocześnie niszczą pożyteczną mikroflorę w jelitach człowieka. Żeby lepiej zrozumieć ich działanie możemy porównać je do broni masowego rażenia.
Jeśli antybiotyki stosowane są rzadko, to organizm dziecka ma możliwość regeneracji i odbudowuje mikroflorę. Jeśli jednak są one nadmierne stosowane, mikroflora w przewodzie pokarmowym zmienia i nie może wrócić do tego co było wcześniej.  Wyniki badań sugerują, że antybiotyki powinny być stosowane tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Schwartz powiedział, że jeśli nie będą one stosowane z umiarem, będzie wzrastała liczba dzieci zagrożonych otyłością - nawet jeśli dzieci te regularnie ćwiczą i zdrowo się odżywiają.

Zobacz też: 

Macie wrażenie, że lekarze nadużywają wypisywania antybiotyków dzieciom? Piszcie w komentarzach.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

raija
raija | 2015-11-03 18:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

zdecydowanie tak. byłam kiedyś u pewnej pani doktor która stwierdziła że pieciokrotna antybiotykoterapia w ciągu pół roku to mało. juz więcej mnie nie zobaczyła.

Odpowiedz

annaniol
annaniol | 2015-11-03 10:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mi lekarz przepisał pierwszy antybiotyk jak miałam 6 tygodni. Później ciągle chorowałam i ciągle szprycowali mnie lekarze antybiotykami i uodporaniaczami na okrągło... Non stop. A ja ciągle chorowałam. W końcu jak byłam w gimnazjum powiedziałam, że mam dość tycia i puchnięcia od tej całej chemii, chciałam schudnąć i przestać chorować, więc się postawiłam i nie przyjmowałam leków tylko stosowałam zioła i leki typu grypolek. I od tej pory prawie nie choruję...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mama
Mama | annaniol | 2015-11-03 16:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj synek mial 3 tyg. Jak dostal 1antybiotyk na katar ;/ dzis ma 6 lat do 4,5 lat lekarze wciskali nam antybiotuk co 2 miesiace poza okresrm letnim...nawracajace zapalenia uszu na ktore konieczny byl antybiotyk....po wycieciu migdala powiedzialam Dosc!!! Zadnego antybiotyku!!!i prZestał mi chorowac
AcZkolwiek jest szczuply wiec tych wynikow badan u niego potwierdzic nie kmoge

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?