Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Antygen HBs

| aktualizacja: 05.02.2016 | 0

To proste badanie wykonywane w trzecim trymestrze ciąży pozwala sprawdzić, czy przyszła mama nie jest zakażona wirusem, który wywołuje żółtaczkę wszczepienną.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
kobieta w ciąży u lekarza
fot. Fotolia

Po co wykonuje się to badanie?

Dzięki temu badaniu można stwierdzić, czy przyszła mama nie jest zakażona wirusem HBV, który wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu B, czyli żółtaczkę wszczepienną. Jeśli natomiast kobieta w ciąży była już niegdyś szczepiona przeciwko WZW B, badanie pozwala określić poziom przeciwciał anty-HBs w jej organizmie. Chodzi o to, by w razie stwierdzenia nosicielstwa antygenu HBs przez matkę natychmiast podać noworodkowi  swoistą immunoglobulinę, dzięki czemu uchroni się go przed zachorowaniem (podczas porodu wirus HBV może się przedostać do krwi dziecka).

Poznaj: 7 rzeczy, które trzeba zrobić przed ciążą


Na czym polega to badanie?

Do badania pobiera się krew ze zgięcia łokciowego.  
        

Kiedy wykonuje się to badanie?

Test przesiewowy na obecność antygenu HBs wykonuje się między 33. a 37. tygodniem ciąży
 

Jak interpretować wyniki badania?

Wynik ujemny (HBs-) oznacza, że przyszła mama nie jest zakażona wirusem. Wynik dodatni (HBs+) świadczy o tym, że w próbce pobranej krwi wykryto antygen HBs. Kobieta w ciąży jest więc albo chora na żółtaczkę wszczepienną, albo już na nią chorowała i jest jej nosicielem. W tej sytuacji niezbędne są kolejne badania.  


 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?