Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

5 metod antykoncepcji dla karmiącej mamy

| aktualizacja: 25.06.2014 | 2

Czy karmienie piersią chroni przed zajściem w ciążę? Jakie środki antykoncepcyjne są bezpieczne dla młodych mam?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
seks, kobieta, mężczyzna
fot. fotolia

Po narodzinach dziecka potrzebujesz trochę czasu, by powrócić do formy i odzyskać ochotę na pieszczoty. Seks po porodzie bywa trudny, m.in. przez to, że boisz się zbyt szybkiego zajścia w ciążę. Karmienie piersią nie chroni całkowicie przed zapłodnieniem. Dlatego powinnaś wybrać jedną z metod antykoncepcji polecanych dla karmiących mam.

1. Minipigułka antykoncepcyjna

Od 2002 roku dostępna jest w Polsce tzw. minipigułka, bezpieczna dla mam karmiących. Tabletka zawiera jedynie progestagen, niewpływający na laktację i – co ważne – nieszkodzący dziecku.
Minipigułki kupisz tylko na receptę. Należy je zażywać codziennie, zawsze o tej samej porze. Nie powinno się przyjmować ich wcześniej niż trzy tygodnie po porodzie. Skuteczność minitabletki wynosi u kobiet karmiących piersią 96–98%, ale gdy zakończysz laktację, zmniejszy się do 80%.

Przeczytaj 5 pytań o minipigułki antykoncepcyjne


2. Zastrzyk antykoncepcyjny

Hormony mogą zostać podane także w zastrzyku, który wystarcza na trzy miesiące. Nie zawiera estrogenu, więc jest bezpieczny dla kobiet karmiących piersią. Podaje się go po mniej więcej sześciu tygodniach po porodzie, gdy laktacja już się unormuje. Wadą zastrzyku jest jednak to, że nie można przerwać jego działania. Jeśli więc wystąpią objawy złej tolerancji (np. plamienia międzymiesiączkowe), będziesz na nie narażona przez całe trzy miesiące.

3. Wkładka antykoncepcyjna

Nie wpływa w żaden sposób na laktację, ale wymaga dobrego stanu zdrowia – spirali nie wolno zakładać, gdy masz wady macicy lub stany zapalne szyjki. Wkładka nie dopuszcza do zagnieżdżenia się jaja w macicy. Zakłada ją ginekolog trzy miesiące po porodzie, zwykle na około trzy lata. Po jej założeniu dwa razy do roku lekarz powinien sprawdzić, czy jest ułożona prawidłowo, i zrobić cytologię. Wkładka o nazwie Mirena działa jak minipigułka, a progestagen uwalnia się w macicy.

Sprawdź, czy twój ginekolog jest dobry


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

b.
b. | 2016-02-17 22:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

metody naturalne to nie kalendarzyk - gość co to napisał, jest niedouczony.
Po porodzie do czasu powrotu płodności wg. metod naturalnych u wielu kobiet można uzyskać do pół roku niepłodności laktacyjnej. Jeśli kobieta spełnia warunki pełnego karmienia piersią i karmi dziecko tylko piersią. I jest jeszcze warunek dot, krwawienia po porodzie - te zasady można znaleźć na necie. To działa do czasu kiedy dziecko zacznie jeść inne pokarmy niż mleko mamy.
U kobiet które karmią w sposób mieszany, lub u tych które nie spełniają warunków pełnego karmienia, albo po podaniu dziecku stałych pokarmów stosuje się regułę szczytu. Nie u każdego da się zastosować, bo u części kobiet objawy płodności są tak często, że tych dni na 100% niepłodnych wychodzi bardzo mało. Ale są kobiety u których objawy płodności wystąpią dopiero przed faktyczną owulacją i u nich swobodnie da się tę regułę stosować.

Odpowiedz

Magdalena
Magdalena | 2014-07-09 11:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

my z mężem zdcydowaliśmy się na komputer Pearly z reszta po przeczytaniu artykułu na ten temat tutaj :) mała ma 2,5 roczku a ja od 2 lat spokojnie korzystam z zalet metody antykoncepcji z komputerem :) mażna je stosować po tym jak pojawi się pierwsza miesiączka po porodzie. U mnie było to szybko bo ok po 4 mieś chociaz karmiłam piersią ponad rok. moge polecić takie naturalne rozwiązanie.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?