Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Antykoncepcja długoterminowa – miniprzewodnik z komentarzem ekspertów

| aktualizacja: 11.02.2015 | 2

Gdy twój ginekolog zaproponuje ci implant podskórny jako metodę antykoncepcji nie uciekaj z przerażenia. Przeczytaj nasz miniprzewodnik po najnowocześniejszych metodach antykoncepcji dla zabieganych kobiet, ale również dla matek karmiących i pracujących współczesnych mam.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
fot. Fotolia.pl

Prezerwatywa i tabletka wiodą prym w Polsce

Sondaż „Świadomość i potrzeby Polek w zakresie antykoncepcji”* wykazał, że Polki najlepiej znają i najchętniej wybierają „rutynowe” metody antykoncepcyjne, takie jak prezerwatywa i tabletka antykoncepcyjna. 96 proc. respondentek najlepiej zna prezerwatywę, a 82 proc. tabletkę hormonalną. 65 proc. kobiet wybrało prezerwatywę, jako pierwszą metodę używaną w życiu, a 36 proc. stosuje ją obecnie. Pigułka była pierwszą zastosowaną antykoncepcją u 18 proc. ankietowanych, a obecnie używa jej  21 proc. uczestniczek badania. Implant hormonalny i wkładka hormonalna znalazły się na samym końcu listy w pytaniu do respondentek o znajomość metod antykoncepcji. 1,73 proc. Polek wie co to jest implant hormonalny a 5 proc. wie czym jest system hormonalny.
- Bo współczesna antykoncepcja jest kobietom nieznana – uważa dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog. – Wybierają znane, stare, bo zrozumiałe dla nich metody zapobiegania ciąży. Stąd tradycyjne prezerwatywy i tabletki – komentuje położnik.

Zobacz też: Jak uwolnić się od pamiętania o codziennej antykoncepcji?

Jakie metody antykoncepcji długoterminowej są dostępne w naszym kraju

Hormonalna antykoncepcja długoterminowa to taka, którą zakłada się raz, a działa przez wiele lat. Kobiety w Polsce mogą już stosować nowoczesne rozwiązania takie jak implant podskórny (aplikowany raz na 3 lata) czy system wewnątrzmaciczny w kształcie litery „T” (zakładany raz na 3 lub 5 lat).
Antykoncepcja długoterminowa jest coraz bardziej popularna w krajach zachodnich.
- Popularność tej metody antykoncepcji na świecie będzie wzrastała, bowiem współczesne kobiety żyją w pędzie, mają sto torebek, sto par butów, chcą robić karierę, cieszyć się życiem i wpadając do ginekologa sprawdzają w smartfonie termin ostatniej miesiączki. To jak mają pamiętać, by połknąć co dzień tabletkę antykoncepcyjną – mówi prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog położnik, seksuolog. - Właśnie u takich współczesnych kobiet żyjących w pędzie sprawdza się długoterminowa metoda.
Jednak profesor przypomina...
- Antykoncepcja długoterminowa uwalnia od pamiętania o stosowaniu antykoncepcji przez długi czas, ale nie zwalnia z regularnych badań i wizyt w gabinecie lekarskim – wyjaśnia prof. Violetta Skrzypulec-Plinta.

Czy ta metoda antykoncepcji nadaje się dla kobiet, które jeszcze nie rodziły i dla tych, które karmią piersią? - czyt. str. 2

*Raport „Świadomość i potrzeby Polek w zakresie antykoncepcji” został zrealizowany w lipcu i sierpniu 2014 roku przez NexwebMedia.pl. Udział w nim wzięło 2903 osób.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

daria
daria | 2016-11-19 10:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dla mnie najwygodniejszą metodą sa tabletki elin, stosuje je już ok roku i czuje sie po nich dobrze:)

Odpowiedz

Alicja
Alicja | 2015-11-15 23:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jak dla mnie tabletki są po pierwsze dużo pewniejszą metoda antykoncepcji a po drugie mam uczulenie na lateks i nie mogę brać pod uwagę prezerwatyw. Dostałam o nich uczulenia i musiałam brać probiotyk ginekologiczny lacibios femina przez dłuższy okres czasu żeby przywrócić odpowiednie ph i nawilżenie pochwy. Krążki i spirale jakoś do mnie nie przemawiają. Jeśli chodzi o implant hormonalny i wkładkę hormonalną to przyznaję że nie brałam ich pod uwagę ze zwykłej niewiedzy.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?