Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Karmisz? Też możesz zajść w ciążę!

| aktualizacja: 25.06.2014 | 4

Antykoncepcja, oczywiście ta dobrze dobrana, pozwala na cieszenie się w pełni seksem. Niedawno urodziłaś i boisz się kolejnej ciąży? Spokojnie. Doktor Jan Dobrowolski, ginekolog położnik podpowiada, jak jej uniknąć.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
antykoncepcja po ciąży, seks po ciąży, jak nie zajaść w ciążę
fot. Panthermedia
Antykoncepcja – to temat, który wróci niedługo po porodzie. Bo razem z nim kończy się praca łożyska, które przez wiele miesięcy wytwarzało hormony potrzebne do utrzymania ciąży. To one blokowały comiesięczną owulację. Teraz ich stężenie stopniowo maleje i dopiero po pewnym czasie przysadka mózgowa odbiera sygnał: "Teraz możesz działać". Zaczyna produkować gonadotropiny, które wpływają na dojrzewanie jajeczka.

Kiedy wróci miesiączka po porodzie?

Jajniki mogą wznowić pracę zarówno po sześciu tygodniach, jak i po sześciu miesiącach. Początkowo cykle menstruacyjne są nieregularne, czasami bezowulacyjne (sprawdź, jak rozpoznać cykl bezowulacyjny). Krwawienia bywają krótsze lub dłuższe, niekiedy mało wyraźne. Pojawiają się dodatkowo także w połowie cyklu, czego nie było wcześniej. Taka niestabilność może trwać do końca karmienia piersią, bo hormony wytwarzane przez przysadkę odpowiedzialne za laktację wpływają na produkcję hormonów regulujących płodność. U kobiet, które nie karmią naturalnie lub robią to nieregularnie, pierwsze cykle powracają w ciągu trzech miesięcy. U karmiących systematycznie później, bo prolaktyna uniemożliwia produkcję progesteronu i estrogenów w jajnikach.

Czy można zajść w ciążę, gdy karmi się piersią?

Naukowcy opracowali metodę „laktacyjnego braku miesiączek" (LAM). Zgodnie z nią karmienie dziecka wyłącznie piersią, z dużą częstotliwością (minimum sześć razy na dobę, nie rzadziej niż co sześć godzin, 100 minut łącznie) i intensywnie (za każdym razem dziecko ssie efektywnie), może opóźnić owulację nawet o pół roku. Niski wskaźnik zawodności tej metody (tzw. indeks Pearla) wynosi 0,7 proc. – na 1000 kobiet, które stosują ją przez rok, tylko siedem zachodzi w ciążę. Ale te warunki muszą być rygorystycznie spełnione. Dłuższe przerwy, mniej intensywne ssanie, choroby dziecka i mamy (np. przeziębienie!), jej stres, zmiany diety mogą spowodować powrót płodności. Pamiętaj – brak krwawienia nie oznacza braku owulacji!

Zobacz, jak naprawdę wygląda owulacja na filmie

Jak obliczać dni płodne po porodzie?

Po ustabilizowaniu się pracy hormonów przysadki i jajników owulacja zacznie pojawiać się regularnie. Do tego czasu możesz być pewna tylko tego, że jajeczkowanie ma miejsce ok. 14. (+/– 2) dnia przed miesiączką. Nie zawsze wypada to w połowie cyklu (!), bo długość jego pierwszej, przedowulacyjnej części często się zmienia.
Są jednak stałe, pewne zwiastuny jajeczkowania: pojawienie się śluzu lub uczucie wilgotności w pochwie (przez długi czas po porodzie jedyny zauważalny sygnał powrotu płodności) oraz trzydniowy wzrost temperatury (np. z 36,6 do 37,2 °C). Do tego dochodzą indywidualne, dobrze Ci znane objawy, np. uczucie wzdęcia, bolesność podbrzusza.
Jajeczkowanie możesz potwierdzić przy pomocy dostępnych w aptekach testów owulacyjnych (np. Clearplan, Afrodyta) i elektronicznego kalkulatora płodności Persona. Wykrywają one (w próbce porannego moczu) hormony występujące jedynie w dni płodne. To łatwy sposób kontrolowania płodności.

Jak wygląda antykoncepcja po porodzie


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

wiśnia
wiśnia | 2007-02-15 15:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

artykuł konkretny, rozwiewa wątpliwości

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

 KATE
KATE | wiśnia | 2007-08-02 08:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

WITAM!!!8 MIESIECY URODZIŁAM CÓRECZKE. KARMIE PIERSIA OKRESU DOSTAŁAM PO 6MIESIACACH I OD TAMTEJ PORY NIC!!! MINEŁO JUZ PONAD DWA MIESIACE... CZY JESTEM W CIAZY????

Odpowiedz

pupalka...
pupalka... | KATE | 2008-07-19 11:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja niestety mam ten sam problem,mam 8 miesieczna coreczke i tez karmie piersia,ale od jakiegos momentu malo to ze okresu nie mam to zanika mi pokarm...troszke mnie to przeraza...mam cicha nadzieje ze to tylko przez organizm tak sie dzieje a nie przez ciaze...

Odpowiedz

hiftincib
hiftincib | KATE | 2009-11-10 01:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Guteb Tag Ich haise Goga

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?