Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kościół włącza się w dyskusję o szczepieniach! Jest za czy przeciw?

| aktualizacja: 02.10.2017 | 6

Kościół włącza się w gorącą ostatnio dyskusję o szczepieniach. Głos zabrał arcybiskup Hoser i eksperci Episkopatu Polski do spraw bioetycznych. Mówiono o bezpieczeństwie, zagrożeniach, etyce, potrzebie dyskusji i o szczepionkach nowej generacji.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
szczepienia
fot. Fotolia
W dyskusję o szczepieniach, jeszcze bardziej gorącą po wydarzeniach w Białogardzie, kiedy to rodzice odmówili zaszczepienia wcześniaka, za co zostali czasowo pozbawieni praw rodzicielskich, włączył się Kościół.
Zespół Ekspertów Komisji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych apeluje przede wszystkim o pogłębioną dyskusję naukową i debatę społeczną na temat szczepionek.

Arcybiskup Hoser o szczepieniach

O szczepionkach rozmawiano podczas spotkania Zespołu Ekspertów Komisji Episkopatu Polski do spraw Bioetycznych. Apb Henryk Hoser zwrócił uwagę na dwa aspekty szczepień. Pierwszy: dzięki szczepionkom udało się opanować wiele chorób, które wcześniej dziesiątkowały ludzkość. Z drugiej strony abp Hoser podkreślił, że trzeba uniknąć wszelkich nadużyć, jakie są możliwe ze względu na prawa rynku i kryjący się za nimi agresywny marketing.
– W wyniku obecnego stanu wiedzy i braku głębszej dyskusji nad koniecznością i odmową szczepień, mamy coraz częściej do czynienia z pewnego rodzaju konfliktem interesów między ochroną dobra człowieka, a więc zarówno praw dziecka i praw jego rodziców, a dobrami ogólnymi, jakimi są zdrowie indywidualne i publiczne – powiedział abp Hoser.

Czy szczepienia są bezpieczne

Abp. Hoser zwrócił uwagę, że tylko dzięki masowym szczepieniom udało się opanować wiele chorób zakaźnych dziesiątkujących ludzkość. Podkreślił, że zaniechanie szczepień w dobie globalizacji i masowych kontaktów międzyludzkich może grozić nawrotem epidemii. Dlatego tak ważna jest potrzeba pogłębionej dyskusji naukowej i debaty społecznej na temat szczepionek, w tym szczepionek skojarzonych, poliwalentnych.
- Naukowcy muszą odpowiedzieć na pytanie: Jakie są rzeczywiste fakty? Czy proponowane szczepionki są bezpieczne? Czy zostały należycie testowane i jaki jest stopień ryzyka, które zawsze istnieje, podobnie jak przy każdej innej terapii? – dodał abp Hoser. Stwierdził, że wymaga to zarówno pogłębionej dyskusji jak i uczciwości wobec prawdy.
(Źródło: KAI)
Arcybiskup Henryk Hoser jest m.in. przewodniczącym Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Komisji Episkopatu Polski, pallotynem, misjonarzem, lekarzem.

Zobacz także: Dr Paweł Grzesiowski: Antyszczepionkowcy mają rację?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Maryśka
Maryśka | 2017-12-14 06:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

O ile wiem kościół promuje wyłącznie metody naturalne, a tutaj nagle poparcie dla szczepień.

Odpowiedz

lovelli
lovelli | 2017-10-03 12:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Plebs niech sie zajmie nauczaniem religgiii i a nie wpir....sie w polityke....w moje lozko..miedzy moje nogi..czy w moja macice....niech zaczna od siebie ...swojej pedfilli,homofobii,zachłannosci na pieniadze... moze jak zaczna zarabiac na swoje utrzymanie i zaczna opiekowac sie i utrzymywac dzieci uposledzone umyslowo i niepelnosprawne 24 na dobe to wtedy pogadamy...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

primrose-piel.
primrose-piel. | lovelli | 2017-10-04 12:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie za bardzo rozumiem, co ma wspólnego jedno z drugim, ale w tym akurat wypadku akurat arcybiskup ma rację. Z pewnością za kilkanaście lat nie trzeba będzie wychowywać niepełnosprawnych dzieci, bo w wyniku zaniechania przez masę ludzi szczepień, dojedzie do epidemii, a dzieci zaczną masowo umierać. Ich system immunologiczny nie jest w stanie sam sobie poradzić z większością chorób, na które są szczepione. Po to właśnie zostały stworzone szczepionki. I proszę mi wierzyć, nikt nie ma ochoty zaglądać między Pani nogi;)

Odpowiedz

MarZar
MarZar | primrose-piel. | 2017-12-08 09:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ile niepełnosprawnych dzieci trzeba będzie wychowywać bo wskutek szczepień ich układ neurologiczny uległ zniszczeniu. To nieuleczalne kalectwo, choroby wieku dziecięcego leczy się z powodzeniem.

Odpowiedz

Tracy
Tracy | 2017-10-03 12:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

O, kościół wreszcie zabrał głos w tej sprawie. To dobrze, bo wśród przeciwników szczepień są też ludzie wierzący i może to ich przekona. A jeśli nie to, to rzetelna wiedza - np. na zaszczepsiewiedza.pl

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Maria
Maria | Tracy | 2017-12-08 09:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rzetelna wiedza pochodzi od niezależnych ekspertów którzy wcale nie są zwolennikami masowych szczepień. A przynajmniej mówią o tym by zachować ostrożność aplikując małym dzieciom tak ogromną masę szczepionek zawierających w swoim składzie toksyny.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?