Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Zespół Reye'a. Sprawdź, dlaczego nie wolno podawać dzieciom aspiryny

| aktualizacja: 22.02.2017 | 0

Aspiryna i inne leki zawierające kwas acetylosalicylowy mogą powodować u dziecka śmiertelnie groźny zespół Reye'a. Nie ryzykuj - nie podawaj ich dziecku!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Aspiryna i inne leki z kwasem  acetylosalicylowym nie są dla dzieci. Mogą powodować groźny zespół Reye'a
fot. Fotolia

Leki zawierające kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna, Calcipiryna, Etopiryna, Polopiryna S, Upsarin) mają działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, dlatego często sięgamy po nie np. przy przeziębieniu.
 
Uwaga!
Choć leki z kwasem acetylosalicylowym są skuteczne i można je kupić bez recepty, nie wolno podawać ich dzieciom do 12 (specjaliści mówią, że nawet do  nawet 16) roku życia, ponieważ mogą one wywołać  śmiertelnie groźny zespół Reye'a.
Ta wiedza może uratować życie: zanim odkryto, ze kwas acetylosalicylowy może być jednym z czynników powodujących wystąpienie zespołu Reye'a, częstość występowania tej choroby w USA oceniano na 1 na 1oo tysięcy dzieci. Po odkryciu związku oraz intensywnej kampanii informacyjnej  częstość pojawiania się tej choroby spadła do 1 dziecka na milion.


Co to jest zespół Reye'a?

Zespół Reye'a to bardzo rzadka, ale śmiertelnie groźna choroba powodująca m.in. obrzęk mózgu i niewydolność wątroby.
Najczęściej zapadają na nią dzieci między 4 a 12 rokiem życia, ale nie tylko: może pojawić się także u niemowląt i dzieci poniżej 4 roku życia, a także u dorosłych.
 
Uwaga!
Zespół Reye'a może doprowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu i innych narządów (m.in. wątroby, nerek, serca), a często  (aż w przypadku 15-20 proc. chorych) nawet do śmierci.

Objawy zespołu Reye'a:

Zespół Reye'a bardzo często poprzedza infekcja wirusowa (najczęściej świnka lub grypa). Kilka dni później, z reguły po ustąpieniu objawów infekcji, pojawiają się:
  • gwałtowne wymioty oraz hipoglikemia czyli gwałtowny spadek poziomu cukru we krwi, spowodowane szybko narastającą dysfunkcją wątroby
  • zaburzenia świadomości, związane z szybko narastającym obrzękiem mózgu: dezorientacja, senność, apatia lub  rozdrażnienie, a nawet agresja, majaczenie, krzyk 
  • osłabienie mięśni rąk i nóg a nawet ich porażenie
  • drgawki
  • zaburzenia oddychania
  • utrata przytomności i śpiączka
  • powiększenie wątroby
 
Uwaga! 
Stan dziecka może pogarszać się błyskawicznie, a jego życie jest zagrożone, dlatego chory jak najszybciej musi się znaleźć w szpitalu, a w cięższych przypadkach na oddziale intensywnej opieki medycznej.

Zobacz także:  Kiedy wezwać pogotowie do dziecka?

Zespół Reye'a a kwas acetylosalicylowy

Zespół Reye'a może mieć wiele przyczyn, zauważono jednak, że choroba najczęściej pojawia się u dzieci kilka dni po przebyciu choroby wirusowej, z reguły  grypy typu A lub typu B i ospy wietrznej, jeżeli podawano dziecku  lek z kwasem acetylosalicylowym.

Pojawienie się zespołu Reye'a może mieć także związek z wrodzonymi chorobami metabolicznymi oraz z kontaktem z toksynami, zawartymi np. w środkach owadobójczych, herbicydach (preparatach do zwalczania chwastów), czy w rozpuszczalnikach do farb.

Polecamy: Encyklopedia zdrowia dziecka

KONSULTACJA: dr n. med. Andrzej Stawarski, specjalista chorób dzieci,  Klinika i Katedra Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się




Zapomniałeś hasła?