Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ciągle kaszle? To może być niewykryta astma!

| aktualizacja: 30.06.2017 | 4
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
astma
fot. Fotolia
Astma u dziecka często przez długie lata pozostaje niezdiagnozowana. Dziecko niepotrzebnie dostaje antybiotyki. U 80 proc. osób chorujących na astmę pierwsze objawy pojawiają się do 5. roku życia. Astmy nie trzeba się bać, trzeba ją leczyć.
Astma jest chorobą, która rozwija się już od wczesnego dzieciństwa: 80 proc. osób pierwsze objawy astmy miało do 3. roku życia. Zwykle jednak przez wiele lat pozostaje nierozpoznana. Lekarze wciąż jeszcze często uważają, że gdy dziecko kaszle, to przyczyną jest infekcja i niepotrzebnie podają antybiotyki
Astmy u dziecka nie trzeba się bać. Można z nią normalnie żyć. Astmę od dzieciństwa ma m.in. Martyna Wojciechowska, znana dziennikarka i podróżniczka, która mimo astmy zdobyła Mount Everest. Koniecznie jednak astma u dziecka musi być leczona.

Zobacz też: Domowe sposoby na kaszel u dziecka

Jakie są objawy astmy u dziecka

Objawy astmy u dziecka są inne niż u dorosłego. Dorosły głównie ma duszność, trudno mu złapać oddech. U dziecka objawy astmy są łagodniejsze. Najczęściej astma u niemowlęcia i u starszego dziecka objawia się kaszlem, który nie jest spowodowany infekcją.
Dziecko często kaszle, choć nie jest chore: nie ma gorączki ani żadnych innych objawów infekcji. Lekarz przy badaniu słyszy charakterystyczne świsty w oskrzelach.

Jak rozpoznać astmę u dziecka

U małych dzieci trudno zdiagnozować astmę. Nie ma jednoznacznych badań, które mogą potwierdzić astmę. Lekarz stawia diagnozę na podstawie objawów. Jeśli dziecko ma „dziwne” infekcje: bez gorączki, często kaszle, dostaje antybiotyk, po którym choroba kończy się, ale po 2–3 tygodniach powraca, to można podejrzewać, że przyczyną jest astma.
Innymi objawami astmy u dziecka są:
  • świszczący oddech,
  • suchy, napadowy kaszel występujący głównie w nocy, nad ranem oraz po bieganiu czy grze w piłkę.

Zobacz także: Astma u dziecka - jak ją leczyć: wyjaśnia alergolog

Astmę u dziecka rozpoznaje się również na podstawie tego, jak dziecko reaguje na zapisane przez lekarza leki rozszerzające oskrzeli i sterydy wziewne. Jeśli pomagają, to lekarz potwierdza diagnozę astmy u dziecka. Wiarygodne badanie można jednak przeprowadzić dopiero, gdy dziecko ma 5–6 lat i można u niego przeprowadzić badanie spirometryczne.

Co robić, gdy dziecko ma astmę

Co robić, jeśli lekarz potwierdzi astmę u dziecka?
  1. Sprawdź, czy przyczyną problemów jest alergia – lekarz będzie chciał przekonać się, na co dziecko jest uczulone. U niemowlęcia zwykle przyczyną jest alergia pokarmowa, np. na białko mleka krowiego, jajka, ryby, czekoladę, orzechy. U nieco starszych dzieci przyczyną alergii są najczęściej alergeny wziewne, np. roztocza kurzu domowego, pyłki drzew, traw.
  2. Eliminuj z otoczenia dziecka alergeny – jeśli dziecko jest uczulone na białko mleka krowiego, nie podawaj mu mleka (ani żadnych mlecznych przetworów). Czytaj etykiety produktów, które kupujesz: białka mleka często znajdują też w pieczywie, ciastkach, wędlinach. Gdy dziecko jest uczulone na roztocza kurzu domowego, zwiń dywany, często pierz pościel, sprzątaj odkurzaczem z filtrem. Jeśli przyczyną problemów są pyłki, sprawdź, kiedy pylą, i wychodź wtedy z malcem na dwór rano, wieczorem lub po deszczu. Pomyśl o odczulaniu – to skuteczny sposób na alergię.
  3. Podawaj leki zapisane przez lekarza – zwykle są to sterydy działające przeciwzapalnie, do wdychania przez specjalną tubę (kupisz w aptece). Lekarz może też zalecić podawanie dziecku leków przeciwhistaminowych, które zmniejszą objawy alergii.
  4. Nie przerywaj leczenia – astma to podstępna choroba: ma okresy, gdy się cofa, jednak może wrócić. Odstawić leki możesz dopiero po konsultacji z lekarzem.
Zobacz także: Czy otyłość ma wpływ na astmę?


Aktywność fizyczna: lekiem na astmę u dziecka

Nic nie szkodzi, jeśli po jeździe na rowerze czy grze w piłkę dziecko zaczyna kasłać. Warto podać dziecku środek rozszerzający oskrzela i pozwolić mu dalej się bawić. To lepsze niż siedzenie w domu. Ruch jest sprzymierzeńcem, pomaga zwalczyć astmę. Dlatego zachęcaj dziecko do aktywności fizycznej. Szczególnie korzystne jest pływanie.

Zobacz też: Alergii i astmie sprzyjają fast foody: najnowsze doniesienia!
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Kasia
Kasia | 2016-05-30 13:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas na szczęście kaszel był wynikiem nieleczonej alergii. Naprawdę się cieszę, że to nie jest astma. Teraz już jest dużo lepiej, nie ma objawów alergicznych, nie ma kaszlu. Był tylko raz zimą ale wystarczyło kilka razy podać fosidal i przeszło.

Odpowiedz

Anna
Anna | 2015-12-29 20:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja zachęcam wszystkich rodziców do obserwacji swoich dzieci i robienie odpowiednich badań. U nas z testów krwi wyszła alergia i podejrzenie astmy. Minęły dwa lata i już wiem, że koje dziecko przestało chorować, nie ma ciągłych katarów i kaszlu. Lekarz prowadzący przepisał odpowiednie leki oraz zalecił dietę eliminacyjną. W ciągu niecałych sześciu miesięcy zmieniło się wszystko, od skóry dziecka poprzez większą wydolność organizmu. Polecam stronę odetchnij spokojnie z wieloma informacjami o astmie i alergii. Kochani rodzice nie bagatelizujcie zdrowia waszych dzieci, róbcie badania i poznajcie przyczynę kaszlu.

Odpowiedz

katty
katty | 2015-07-02 20:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a czy przy astmie można biegać?

Odpowiedz

Karolina
Karolina | 2015-06-30 20:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na szczęście mamy coraz lepsze leki na astmę, pozostaje kwestia jak najwcześniejszej diagnozy i rozpoczęcia leczenia. Jak dla mnie przy astmie niezbędne jest nabycie dobrego inhalatora. Sama mam inhalator pro sanity, ma wiele funkcji, jest bardzo wydajny, dobrze dostosowany do inhalacji dziecka - cicha praca i długi przewód do inhalacji.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?