Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Kaszel? To może być niewykryta astma

| 06.05.2014, aktualizacja: 29.01.2015 | 4
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
astma
fot. Fotolia
6 maja to Światowy Dzień Astmy. U dzieci często jest to choroba niezdiagnozowana, przez co niepotrzebnie dostają antybiotyki. U 80 proc. osób chorujących na astmę pierwsze objawy pojawiają się do 5. roku życia. Astmy nie trzeba się bać. Choruje na nią Martyna Wojciechowska, a mimo to zdobyła Mount Everest.
Astmę ma wielu sportowców, pływaków, kolarzy, którzy przez sport chcą udowodnić, że w niczym ona im nie przeszkadza. Ma ją od dziecka Martyna Wojciechowska, znana dziennikarka i podróżniczka. Zdobyła Mount Everest. Tak jak wcześniej Denis Brown, lekarz  też chory na astmę.
Możesz swojemu dziecku pomóc, powinnaś jednak wiedzieć, na czym polega i jak ją leczyć. A wtedy może twoje dziecko będzie kolejnym zdobywcą Mount Everestu?

Przeczytaj też: Domowe sposoby na kaszel u dziecka

Objawy astmy

Objawy astmy są dziwne. Dorosły głównie ma duszności i trudno mu złapać oddech. U dziecka na szczęście wszystko przebiega łagodniej, bo jego oskrzela są w bardzo dobrym stanie.
Gdy dziecko oddycha, powietrze przedostaje się do płuc przez oskrzela. To sieć rurek przypominających kształtem bardzo dobrze rozgałęzione drzewo. Taka rurka w środku powinna być pusta i dość szeroka, żeby powietrze bez przeszkód mogło się przedostać do pęcherzyków płucnych. U astmatyka rurki są częściowo zapchane przez wydzielinę, która się w nich pojawia. To ona utrudnia oddychanie. Dziecko zaczyna kasłać, często też słychać charakterystyczne świsty.

Jak rozpoznać astmę

U małych dzieci trudno zdiagnozować astmę. Nie ma jednoznacznych badań, które mogą potwierdzić astmę. Lekarz stawia diagnozę na podstawie objawów. Jeśli dziecko ma „dziwne” infekcje, bez gorączki, często kaszle, dostaje antybiotyk, po którym choroba kończy się, ale po 2–3 tygodniach powraca, to można podejrzewać, że przyczyną jest astma. Innymi objawami są: świszczący oddech, suchy, napadowy kaszel występujący głównie w nocy, nad ranem oraz po bieganiu czy grze w piłkę.

Czytaj też: Kaszel u dziecka - rodzaje i leczenie

Ważne jest też to, jak dziecko reaguje na zapisane przez alergologa leki, których celem jest rozszerzenie oskrzeli i leczenie stanu zapalnego. Jeśli pomagają, to potwierdza diagnozę astmy. Wiarygodne badanie można jednak przeprowadzić dopiero, gdy smyk ma 5–6 lat i potrafi już dobrze współpracować z lekarzem (to tzw. spirometria).

Co robić, gdy dziecko ma astmę

Co robić, jeśli lekarz potwierdzi astmę? Jak pomóc dziecku?
  1. Sprawdź, czy przyczyną problemów jest alergia. Lekarz będzie chciał przekonać się, na co dziecko jest uczulone. U niemowlęcia zwykle są to alergia pokarmowa, np. białko mleka krowiego, jajka, ryby, czekolada, orzechy. U nieco starszych dzieci przyczyną są najczęściej alergeny wziewne, np. roztocza kurzu domowego, pyłki drzew, traw.
  2. Eliminuj z otoczenia dziecka alergeny. Jeśli dziecko jest uczulone na mleko, nie podawaj mu go (ani żadnych mlecznych przetworów). Czytaj etykiety produktów, które kupujesz: białka mleka często znajdują też w pieczywie, ciastkach, wędlinach. Gdy dziecko jest uczulone na roztocza kurzu, zwiń dywany, często pierz pościel, sprzątaj odkurzaczem z filtrem. Jeśli przyczyną problemów są pyłki, sprawdź, kiedy pylą, i wychodź wtedy z malcem na dwór rano, wieczorem lub po deszczu. Pomyśl o odczulaniu – to skuteczny sposób na alergię.
  3. Podawaj leki zapisane przez lekarza. Zwykle są to sterydy działające przeciwzapalnie, do wdychania przez specjalną tubę (kupisz ją w aptece). Dzięki temu leki nie trafiają do krwi, tylko do oskrzeli, czyli tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Lekarz może też zalecić podawanie dziecku leków przeciwhistaminowych, które zmniejszą objawy alergii.
  4. Nie przerywaj leczenia. Astma to podstępna choroba: ma okresy, gdy się cofa. Myślisz wtedy, że dziecko jest zdrowe. Nie zawsze tak się dzieje, dlatego dawki leków zmniejszaj po konsultacji z lekarzem, a nie na własną rękę.

Ruch: lek na astmę

To nic, że po bieganiu, jeździe na rowerze czy grze w piłkę dziecko zaczyna kasłać. Trudno, podaj mu środek rozszerzający oskrzela i pozwól dalej się bawić. To lepsze niż siedzenie w domu. Ruch jest sprzymierzeńcem, pomaga zwalczyć astmę (bo właśnie rozszerza oskrzela). Dlatego zachęcaj dziecko, by biegało, huśtało się, wdrapywało na drabinki, jeździło na rowerku, pływało.
Denis Brown, zdobywając Everest, chciał udowodnić, że warto mieć marzenia, a astma nie przeszkadza w ich realizacji. Po zdobyciu najwyższego szczytu świata powiedział: „Każdy chory na astmę ma swój osobisty Mount Everest do zdobycia. Musi po niego sięgnąć tak, jak ja to zrobiłem, i dotknąć nieba”. Twoje dziecko też może dotknąć nieba. Ty tylko daj mu skrzydła.

Zobacz też: Alergii i astmie sprzyjają fast foody: najnowsze doniesienia!
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Kasia
Kasia | 2016-05-30 13:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas na szczęście kaszel był wynikiem nieleczonej alergii. Naprawdę się cieszę, że to nie jest astma. Teraz już jest dużo lepiej, nie ma objawów alergicznych, nie ma kaszlu. Był tylko raz zimą ale wystarczyło kilka razy podać fosidal i przeszło.

Odpowiedz

Anna
Anna | 2015-12-29 20:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja zachęcam wszystkich rodziców do obserwacji swoich dzieci i robienie odpowiednich badań. U nas z testów krwi wyszła alergia i podejrzenie astmy. Minęły dwa lata i już wiem, że koje dziecko przestało chorować, nie ma ciągłych katarów i kaszlu. Lekarz prowadzący przepisał odpowiednie leki oraz zalecił dietę eliminacyjną. W ciągu niecałych sześciu miesięcy zmieniło się wszystko, od skóry dziecka poprzez większą wydolność organizmu. Polecam stronę odetchnij spokojnie z wieloma informacjami o astmie i alergii. Kochani rodzice nie bagatelizujcie zdrowia waszych dzieci, róbcie badania i poznajcie przyczynę kaszlu.

Odpowiedz

katty
katty | 2015-07-02 20:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a czy przy astmie można biegać?

Odpowiedz

Karolina
Karolina | 2015-06-30 20:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na szczęście mamy coraz lepsze leki na astmę, pozostaje kwestia jak najwcześniejszej diagnozy i rozpoczęcia leczenia. Jak dla mnie przy astmie niezbędne jest nabycie dobrego inhalatora. Sama mam inhalator pro sanity, ma wiele funkcji, jest bardzo wydajny, dobrze dostosowany do inhalacji dziecka - cicha praca i długi przewód do inhalacji.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?