Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Atopowe zapalenie skóry a psychika dziecka

| aktualizacja: 08.11.2012 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Halo Atopia, atopowe zapalenie skóry, atopia, azs
fot. materiały prasowe
13 listopada 2012 odbędzie się w Warszawie otwarta konferencja dla rodziców dzieci chorych na Atopowe Zapalenie Skóry.
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą, nawracającą chorobą zapalną skóry, w 80% przypadków powiązaną z alergią. Jego objawami są suchy, łuszczący się naskórek, zaczerwienienie i obrzęk, świąd oraz pieczenie skóry. Całkowite wyleczenie tej niezakaźnej choroby jest na razie niemożliwe – chory odczuwa jej skutki przez całe życie, nie jest też ostatecznie rozpoznana przyczyna tej choroby.

Choroba rozwija się najczęściej w wieku niemowlęcym. Ponad 60% przypadków jest diagnozowanych w 1. roku życia. U większości pacjentów symptomy choroby samoistnie zanikają jeszcze w dzieciństwie lub najpóźniej pod koniec okresu dojrzewania, niemniej jednak coraz częściej obserwuje się poważne reemisje choroby w wieku dojrzałym około 35. roku życia i później.

Życie z chorą skórą jest trudne z powodu promowanego przez mass-media ideału urody i podkreślanego na każdym kroku znaczenia „pierwszego wrażenia" oraz obawy przed zarażeniem się ze strony otoczenia. Choć AZS, jak większością chorób skóry, nie można się zarazić.

Największym problemem w AZS jest bardzo intensywny świąd, prowadzący do drapania, którego nie sposób powstrzymać. U dzieci chorych na AZS częściej stwierdza się zaburzenia emocjonalne i zaburzenia zachowania w porównaniu z dziećmi zdrowymi. Ciągłe zmaganie się z przewlekłą chorobą skóry utrudnia codzienne funkcjonowanie, wpływa na relacje z rówieśnikami i może odgrywać poważną rolę w rozwoju psychologicznym dziecka. Ponadto, uporczywy świąd, nasilający się w nocy, powoduje poważne problemy dziecka ze snem. Nocne ataki swędzenia i drapania u dzieci zakłócają również sen ich rodziców i prowadzą do przemęczenia i spadku ich efektywności w pracy. Nieefektywność wysiłków zmierzających do poprawy stanu zdrowia dziecka powoduje u rodziców napięcia psychiczne, poczucie winy, frustrację, niechęć oraz bezradność, w wielu przypadkach prowadzące do stanów depresyjnych.

Chora skóra i brak skutecznej terapii prowadzącej do jej wyleczenia są u dziecka źródłem obniżonego poczucia własnej wartości i poczucia bezradności. Jednocześnie u dzieci z AZS często występują:
  • trudności w koncentracji,
  • mała samodzielność,
  • niecierpliwość,
  • wybuchy gniewu nawet w obliczu drobnych frustracji,
  • niskie umiejętności społeczne
  • oraz brak wiary we własne siły i możliwości.
Choroba dziecka ma wpływ na rodziców i funkcjonowanie całej rodziny, obniżając jakość życia wszystkich jej członków. Wygląd dziecka, jego wzmożony niepokój, drażliwość, konieczność stałego dbania o stan skóry są u opiekunów źródłem dużego stresu. Pojawiają się też trudności wychowawcze z utrzymaniem dyscypliny. Chora skóra może być przyczyną ograniczenia kontaktu fizycznego rodzica z dzieckiem. To wszystko może powodować u dziecka dodatkowo stres, który nasila objawy choroby.

AZS jest bowiem zaliczane do chorób psychosomatycznych – takich, na których przebieg istotny wpływ mają czynniki psychiczne. Dlatego terapią uzupełniającą stosowanie leków powinna być psychoterapia, co postuluje prof. Anna Zalewska-Janowska z Łodzi, założycielka pierwszej na świecie Katedry Psychodermatologii. Katarzyna Wyrzykowska, psychoterapeutka, zwraca jednak uwagę, że Organizacja dnia codziennego nie pozostawia czasu na wizytę u terapeuty, często też rodziny, która i tak jest bardzo obciążona finansowo (częste wizyty u lekarzy specjalistów, drogie leki) po prostu na taką wizytę nie stać.

Zmiany skórne oraz konieczność unikania alergenów i czynników drażniących mają wpływ na bardzo wiele aspektów życia dzieci: wybór ubrań, życie towarzyskie, czas wolny, zainteresowania, a także ich dietę. AZS, zwłaszcza u małych dzieci, jest powiązane z alergią pokarmową, najczęściej na mleko krowie, białko jaja kurzego i gluten. Elementem terapii jest przejście na dietę eliminacyjną, którą należy odpowiednio zbilansować, żeby nie pozbawić dziecka składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Zdrowe odżywianie się może ponadto wzmocnić organizm i zmniejszyć objawy choroby. Dietetyk Bożena Kropka stwierdza, że największym problemem w leczeniu AZS jest niedocenienie roli diety. Coraz więcej mówi się o zdrowym odżywianiu, odpowiednio skomponowanych dietach, mimo to wciąż często pomija się dietoterapię w procesie leczenia. Uwzględnienie dietoterapii w leczeniu AZS, chociażby jako sposobu wspomagania dotychczasowych metod farmakologicznych, z pewnością pozwoliłoby osiągnąć lepsze efekty lecznicze. Gdyby pacjenci mieli odpowiednią wiedzę na temat pokarmów zawierających histaminę, nie musieliby wydawać tylu pieniędzy np. na leki przeciwhistaminowe.

O AZS u dzieci z perspektywy psychologii i dietetyki porozmawiamy na 3. i zarazem ostatniej konferencji organizowanej przez Fundację Alabaster w ramach projektu Halo! ATOPIA. Gospodarzami spotkania będą Katarzyna Wyrzykowska  - psychoterapeutka oraz dietetyk Joanna Żółkowska.
 Gośćmi specjalnymi będą prof. dr hab. Anna Zalewska-Janowska – psychodermatolog oraz mgr Aleksandra Banasiewicz-Tenerowicz – psycholog, a także mgr Bożena Kropka – dietetyk.

Jeśli Twoje dziecko choruje na atopowe zapalenie skóry, masz wiele pytań, wątpliwości, a nie wiesz gdzie się zwrócić o pomoc – ta konferencja jest dla Ciebie.

Na konferencję zapraszamy rodziców i opiekunów dzieci chorych na AZS, dorosłych chorych na AZS, lekarzy, pedagogów, oraz wszystkich zainteresowanych i mających styczność z dziećmi chorymi na atopowe zapalenie skóry. Udział w niej jest bezpłatny, prosimy o dokonanie zapisu za pośrednictwem strony www.haloatopia.pl.

Halo! ATOPIA – Lepsze Życie z Atopowym Zapaleniem Skóry
Projekt Halo! ATOPIA powstał aby pomóc rodzicom i opiekunom dzieci chorych na AZS oraz samym chorym. Fundacja Alabaster realizując ten projekt pragnie poszerzyć wiedzę rodziców i samych chorych, ale także lekarzy, a przede wszystkim zwrócić uwagę społeczeństwa oraz decydentów na tę chorobę. Projekt Halo! ATOPIA ma zainicjować debatę dotyczącą atopowego zapalenia skóry u dzieci, zwrócić uwagę na problem obniżonej jakości życia chorych i ich rodzin z powodu AZS.

Zrozumienie i poznanie choroby uwzględniające różne jej aspekty spowoduje lepsze radzenie sobie z jej objawami oraz skutkami, a tym samym – wpłynie na wzrost jakości życia dzieci z AZS i ich rodzin.

Projekt Halo! ATOPIA współfinansowany jest przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego FIO (Fundusz Inicjatyw Obywatelskich).

Już dziś wejdź na stronę www.haloatopia.pl i zgłoś swój udział w spotkaniach projektu Halo! ATOPIA. Wstęp jest bezpłatny.

Organizator: Fundacja Alabaster - działa na rzecz osób z atopowym zapaleniem skóry (AZS) i innymi objawami atopii, w całej Polsce.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Magda
Magda | 2015-08-25 12:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Choroby skóry mogą mieć negatywny wpływ na psychikę dziecka. Jeśli Twoje dziecko zmaga się z takim problemem, nie zwlekaj, skonsultuj się ze specjalistą! Polecam Klinikę Psychomedic w Warszawie.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?