Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

5 pytań o baby blues i depresję poporodową

aktualizacja: 15.12.2013 | 0

Może się zdarzyć, że po porodzie będziesz miała zły nastrój i będziesz smutna. Skąd się bierze depresja? Ile trwa, jak sobie z nią radzić? Czy tata też ją miewa?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)

Skąd się bierze depresja poporodowa?

Nie wiadomo dokładnie, co ją powoduje. Powodem może być indywidualna wrażliwość kobiety na zmiany hormonalne, ale zmiany hormonalne tylko częściowo wyjaśniają problem. Na młodą mamę spada mnóstwo nowych obowiązków, odpowiedzialności i zadań, to może wpływać na obniżenie nastroju. Nie bez znaczenia jest też relacja z bliskimi - ojcem dziecka, mamą.

Wpływ na to, jak radzisz sobie z byciem mamą, mogą mieć twoje relacje z własną matką w dzieciństwie. Dobre sprzyjają lepszemu kontaktowi z dzieckiem po porodzie i mają pozytywne znaczenie dla twojego poczucia wartości. Bo tak naprawdę sposób, w jaki byłaś wychowywana, pomaga ci zajmować się swoim maleństwem. Ważne są też obecne stosunki z mamą – ani nadmierna kontrola, ani brak kontaktu nie jest dobry.

Jeżeli dana kobieta, już przed ciążą, miewała stany obniżonego nastroju i korzystała z leczenia psychiatrycznego, to także po urodzeniu dziecka nie powinna odwlekać wizyty u psychiatry lub psychologa.

Czytaj też: Poród rodzinny - za i przeciw

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?