Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak nie pomylić baby bluesa z depresją poporodową

| aktualizacja: 30.03.2016 | 2

Zamiast radości po narodzinach dziecka czujesz smutek, niepokój i lęk – tak może objawiać się baby blues, ale także choroba, jaką jest depresja. Zapamiętaj bardzo ważne różnice między nimi, aby pomóc sobie lub innym.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(11)
Depresja poporodowa, baby blues, połóg, zaburzenia nastroju, miłość do dziecka, relacje w rodzinie, noworodek, macierzyństwo
fot. Fotolia

Co czujesz po narodzinach dziecka?

  • Baby blues: zamiast się cieszyć, czujesz się bezradna i przytłoczona nowymi obowiązkami, smutna. A dziecko staje ci się niemal obojętne. Nie rozumiesz, dlaczego płacze, nie wiesz, jak je uspokoić, sama często płaczesz, dochodzisz do wniosku, że nie potrafisz się nim opiekować i wyrokujesz, że nie nadajesz się na matkę. 
  • Depresja poporodowa: początek depresji poporodowej może być podobny do baby bluesa. Młoda mama, które świetnie zadebiutowała w nowej roli, zaczyna odczuwać, że dziecko zabrało jej radość i siły. Może cierpieć na bezsenność i utratę apetytu. Budzi się zmęczona i zniechęcona. Czuje się winna, ponieważ częściej niż miłość, odczuwa irytację i złość do dziecka albo nadmierny lęk o nie. Mogą pojawiają się natrętne, agresywne myśli skierowane przeciwko niemowlęciu. 

Kiedy się pojawia? 

  • Baby blues: od urodzenia dziecka i trwa przez kilka dni lub tygodni. Zwykle sam ustępuje.
  • Depresja poporodowa: może wystąpić od razu po porodzie albo po kilku tygodniach, a nawet miesiącach od rozwiązania, gdy dobrze radząca sobie dotychczas młoda mama nagle staje się zmęczona dzieckiem, przygnębiona, nieszczęśliwa. 

Jak często się zdarza?

  • Baby blues: nie jesteś ze swoimi uczuciami osamotniona – takiego rozchwiania emocjonalnego doświadcza prawie 80 proc. kobiet.
  • Depresja poporodowa: na szczęście  dotyka młode mamy rzadziej (choć wcale nie tak rzadko!), cierpi na nią około 10-15 proc. kobiet. 

Co pomoże się z nimi uporać? 

  • Baby blues: wsparcie partnera i rodziny – aby mogli ci pomóc, powinni wiedzieć, co teraz czujesz, więc nie wahaj się mówić o swoich problemach. Wypłakuj się w rękaw przyjaciółce, korzystaj z telefonów zaufania i grup wsparcia dla młodych mam. Proś o pomoc w codziennych obowiązkach. Pomagają też lekkie ćwiczenia fizyczne, nauka relaksu.
  • Depresja poporodowa: każda kobieta z objawami depresji poporodowej powinna jak najszybciej dostać fachową pomoc. W leczeniu pomaga psychoterapia indywidualna i grupowa, a w cięższych przypadkach potrzebne są leki.
Czytaj też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Anika
Anika | 2017-07-01 23:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mnie baby blues trwał 3 tygodnie. Przychodziły fale takiego przygnębienia, bezradności jak nigdy w życiu. Po 3 tyodniach odeszły jak ręką odjął.

Odpowiedz

Onaaa
Onaaa | 2016-03-05 17:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mnie wahania nastroju trwały prawie rok. Nie były silne więc nie poszłam do lekarza. Wróciłam do siebie dopiero, jak poszłam do pracy.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?