Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

„Baby shower” po polsku

| aktualizacja: 05.10.2015 | 2
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
Od męskiego – mocno zakrapianego „pępkowego”, lepsze jest kobiece spotkanie „przedurodzinowe”!
Zanim „baby shower” na dobre zadomowi się w polskiej kulturze – czemu mocno kibicujemy – na pewno napotka na swojej drodze tyleż entuzjastów, co przeciwników. Podobnie jak niegdyś Walentynki.

A warto przeszczepić ten nowy zwyczaj na polski grunt, bo pozwala on przyszłej mamie przeżywać swoją ciążę razem z innymi kobietami – w formie zabawy, rytuałów i jakże pożytecznego obdarowywania jeszcze nienarodzonego bobasa.

Skąd się wziął zwyczaj?
„Baby shower” narodziło się w krajach anglosaskich jeszcze w XVIII stuleciu. Początkowo było to jedynie kameralne spotkanie pań na herbatce, podczas którego przyszłą mamę obdarowywano praktycznymi prezentami dla maluszka. W ciągu wieków jednak nieco zmieniło się obchodzenie tego miłego zwyczaju. Kiedyś kobiecie oczekującej dziecka organizowano „baby shower” tylko raz. Dziś ciężarne Amerykanki czy Angielki mogą mieć kilka takich przyjęć, urządzanych przez osoby z różnych środowisk.

Tradycją było, że spotkanie przygotowywały najbliższe kobiety z rodziny (mama, siostra, ciocia, kuzynka) i uczestniczyły w nim wyłącznie kobiety. Dziś, dwieście lat później „baby shower” zorganizować może także najlepsza przyjaciółka czy koleżanki z pracy, a wziąć w nim udział mogą także panowie.

Prysznic przyjemności
Nazwa zwyczaju pochodzi od angielskiego słowa „showering” i oznacza zalewanie przyszłej mamy potokiem miłości i prezentów dla jej dziecka. Jedna lub kilka kobiet z najbliższego otoczenia ciężarnej organizuje przyjęcie, w którym w roli głównej wystąpi przyszła mama i jej brzuszek. Mama i goście są powiadamiani zazwyczaj na kilka tygodni wcześniej, aby zdążyli się przygotować. Przyjęcia odbywają się zwykle w sobotnie lub niedzielne popołudnie. Imprezę można zorganizować właściwie wszędzie – w parku, w domu, restauracji, barze – co tylko podsunie wyobraźnia i na co pozwolą finanse. Również ceny prezentów wahać się mogą od drobnych sum po naprawdę pokaźne.

Spotkanie trwa zwykle nie dłużej niż kilka godzin, podczas których mama przechodzi różne rytuały; goście zabawiani są grami towarzyskimi; a w każdej chwili sięgnąć można po ciasteczko czy kawałek obowiązkowego „baby-showerowego” tortu. Najważniejsze jest, by miło spędzić ten czas, a zdjęcia z radosnego okresu oczekiwania na dzidziusia pokazać dziecku wtedy, kiedy już podrośnie.

Prezenty
Tradycyjnie organizatorka przyjęcia prosi przyszłą mamę o sporządzenie listy potrzebnych jej dla dziecka rzeczy. Zwykle jest to cała wyprawka – od śpioszków, przez zabawki, po łóżeczko, na które złożyć się może kilka osób. Ale jeśli mama spodziewa się już drugiego dziecka, a po pierwszym pozostały niezniszczone ubranka i akcesoria do opieki, wtedy wyobraźnia jej i gości co do prezentów jest właściwie nieograniczona. Goście dzielą się punktami z listy i przez następne kilka tygodni kupują prezenty (mama może wskazać sklep, w którym upatrzyła np. ciuszki czy przewijak). W tym czasie organizatorka rozsyła zaproszenia do osób, których obecność wcześniej ustaliła np. z mamą ciężarnej.

Do dobrego tonu należy, aby mama przygotowała dla gości coś od siebie – zwykle są to ciasteczka i tort „przedurodzinowy”, a także dekoracja pomieszczenia. Większymi upominkami przyszła mama obdarowuje organizatorki przyjęcia. Wypada też, by po przyjęciu rozesłała do wszystkich jego uczestników karteczki z podziękowaniami.

Gry towarzyskie
Nie zawsze osoby biorące udział w „baby shower” znają się nawzajem. Dobrym sposobem na przełamanie lodów są więc gry towarzyskie, które z równym powodzeniem sprawdzają się także wśród przyjaciół. Czasem do gier potrzebne będą plansze, których przygotowaniem powinna się zająć organizatorka jeszcze przed przyjęciem.

Do najbardziej popularnych "babyshowerowych" gier należą:
• „Zgadnij, kto to” – jeden uczestnik wychodzi z pomieszczenia; podczas jego nieobecności pozostali ustalają osobę, o którą następnie wypytywać będzie nieobecny; pytania mogą dotyczyć wszystkiego – od ulubionych owoców po czytaną ostatnio książkę;
• „Dziecięce piosenki” – każdy dostaje karteczkę z tytułem jakiejś dziecięcej mruczanki (np. „Aaa, kotki dwa”); piosenki powtarzają się, tak że ten sam tytuł mają dwie osoby; zabawa polega na tym, by nucić swoją piosenkę, a jednocześnie słuchać, kto nuci jej dalszy ciąg i w ten sposób odnaleźć swoją parę;

Zobacz też: Męskie imiona polskie
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Kostkaa
Kostkaa | 2013-08-08 12:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niedługo przyjdzie na świat moje maleństwo. Wraz z przyjaciółką przygotowujemy Baby Shower. Rozesłałyśmy zaproszenia, zrobiłyśmy listę jedzenia na przyjęcie i listę prezentów - drobiazgi do wyprawki. W ramach podziękowania kupiłam tutaj: zaklinaczemarzen.pl/category/wszystkie-upominki-baby-shower/2 spersonalizowane torebki i wypełniłam je słodyczami. To super czas, zarówno dla mamy jak i dziecka. Polecam wszystkim!

Odpowiedz

Anetagd
Anetagd | 2012-04-15 21:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Fajne prezezenty i ozdoby na Baby shower na ladiesevent.pl Polecam!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?