Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Badania moczu w ciąży

| aktualizacja: 25.01.2016 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
Lekarz zleca badanie moczu podczas każdej wizyty w czasie ciąży. To ważne, ponieważ niektóre zakażenia układu moczowego w początkowej fazie przebiegają bezobjawowo.
Badania moczu robi się na początku ciąży, potem między 16. a 18., 28. a 30., 36. a 38. i ok. 40. tygodnia, aby stwierdzić, czy nerki pracują prawidłowo i czy nie doszło do zakażenia układu moczowego. W moczu nie powinno być cukru, białka, bilirubiny, ketonów. Może się natomiast znajdować minimalna liczba leukocytów i erytrocytów, wałeczków szklistych, nabłonków. Jeśli leukocytów i erytrocytów będzie za dużo i obecne będą bakterie, lekarz zleci posiew moczu.

Wyniki badań

Badanie moczu pozwala wykryć poważne choroby: przy cukrzycy wystąpi w nim cukier, a przy tzw. zatruciu ciążowym (gestozie) – białko. W obu przypadkach najważniejsze jest wczesne rozpoznanie i leczenie, które nie dopuszcza do rozwoju choroby.Wyniki mieszczące się w normie to: odczyn kwaśny; bilirubina – nieobecna; urobilinogen – śladowa ilość; ciała ketonowe – nieobecne;

Ciężar właściwy

Norma: 1,005-1,030 g/cm3. Niski wynik świadczy o rozcieńczeniu moczu, np. po wypiciu dużej ilości płynów albo o chorobie nerek. Na skutek biegunki lub wymiotów mocz może się zagęścić i wtedy wynik nieznacznie przekroczy normę.

Białko, cukier

Nie powinny występować.

Osad

- Nabłonki – pojedyncze komórki nie powinny budzić niepokoju. Liczne mogą świadczyć o stanie zapalnym dróg moczowych.
- Leukocyty – dopuszczalna ilość to 1-5 w polu widzenia. Liczba powyżej 10 jest sygnałem stanu zapalnego dróg moczowych albo nerek.
- Erytrocyty w moczu w ciąży – pojedyncze w polu widzenia to jeszcze nic złego. Większa ilość może być symptomem np. kamicy.
Jeśli lekarz będzie podejrzewał stan zapalny, skieruje Cię na badanie moczu na posiew, będziesz też musiała zrobić badanie wymazu z szyjki macicy, ponieważ zakażenie układu moczowego zwykle idzie w parze z infekcją pochwy. Po stwierdzeniu, jakie bakterie powodują zakażenia, zaleci antybiotyk w gałkach. Nie leczona infekcja grozi przedwczesnym porodem.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

mamaja
mamaja | 2011-02-11 16:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja miałam badany mocz w ciąży raz na miesiąc-półtora. faktycznie to ważne badanie. u mnie okazało się na początku ciąży, że mam trochę za wysokie, czyli za bardzo zasadowe pH moczu, a to może się skończyć zapaleniem pęcherza, bo namnażają się bakterie. mój ginekolog kazał mi więc brać do końca ciąży Prouro - takie kapsułki z żurawiną i wit. C i potem już pH moczu było kwaśne, czyli w porządku i obyło się bez zapalenia pęcherza.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?