Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kalendarz badań niemowlaka - co was czeka u pediatry od 0 do 12 miesięcy

| aktualizacja: 18.01.2016 | 5

Nawet niemowlak zdrowy jak rydz w 1. roku życia będzie częstym gościem w gabinecie pediatry. Jakie badania go czekają i dlaczego są takie ważne?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
dziecko, niemowlę, dziewczynka, lekarz, badanie niemowlaka
fot. pressmaster - Fotolia.com

Twój niemowlak jest bardzo spokojnym uśmiechniętym dzieckiem i już na pierwszy rzut oka widać, że nic mu nie dolega? To wielki powód do radości i dumy. Pamiętaj jednak, by nie zaniedbywać badań kontrolnych w poradni dla dzieci zdrowych.

Podczas takich wizyt upewnisz się, czy dziecko rozwija się odpowiednio do swojego wieku, prawidłowo przybiera na wadze, nie cierpi na żadne schorzenia. Niektórych nieprawidłowości, jak na przykład dysplazji stawów biodrowych czy szmerów w sercu, nie zaobserwujesz samodzielnie, a im szybciej się je wykryje, tym większe szanse na całkowity powrót dziecka do zdrowia.

Badania w 1. miesiącu życia

Pierwsza wizyta najczęściej odbywa się między 2. a 4. tygodniem życia dziecka. W trakcie spotkania lekarz zapyta, jak karmiony jest niemowlak (mieszanką czy twoim mlekiem), czy ma apetyt i czy dobrze sypia. Noworodek zostanie też zważony i osłuchany stetoskopem. Lekarz:
  • obejrzy oczka dziecka,
  • oceni wielkość ciemiączka,
  • zmierzy obwód głowy,
  • zbada brzuszek oraz narządy płciowe.
Podczas tego spotkania lekarz powinien wypisać skierowanie do ortopedy, który sprawdzi, czy dziecko nie ma dysplazji stawów biodrowych. Częściej występuje ona u dziewczynek i dzieci, które urodziły się w położeniu miednicowym. Jeśli podczas badania lekarz zauważy jeszcze jakieś niepokojące objawy (np. zbyt duże lub zbyt małe napięcie mięśni), wypisze skierowanie do neurologa.
Zobacz, kiedy dziecku trzeba zrobić badania krwi, i sprawdź normy wyników badań krwi u dziecka

Badania w 2. miesiącu życia

Okazją do wizyty u pediatry jest wykonanie obowiązkowych szczepień:
  • przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi (DTP),
  • przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B),
  • przeciwko Hib.
Dziecko musi być zdrowe, żeby je przyjąć. Najpierw niemowlak zostanie zważony. Następnie lekarz osłucha go i sprawdzi, czy nie ma żadnej infekcji. Pediatra uprzedzi cię, jak maluch może zareagować na szczepienie i co wtedy robić (np. gdy zacznie gorączkować lub dostanie biegunki). Lekarz najprawdopodobniej powie ci też o odpłatnych szczepieniach nieobowiązkowych, zalecanych dla dzieci w tym wieku (chodzi o szczepienie na pneumokoki, rotawirusy, meningokoki).

Wydrukuj kalendarz szczepień obowiązkowych 2013.

Badania w 3.-4. miesiącu życia

Wizyta u pediatry powinna mieć miejsce po 6 tygodniach od ostatniej (jeśli oczywiście wcześniej nic dziecku nie dolegało). Niemowlak powinien wtedy przyjąć:
  • drugą dawkę szczepienia DTP przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi,
  • drugą przeciwko Hib
  • oraz pierwszą dawkę szczepienia przeciw polio (chorobie Heinego-Medina).
Podobnie jak poprzednio lekarz dokładnie zbada dziecko i przy okazji sprawdzi, czy dobrze się rozwija. Jeśli u dziecka pojawiły się objawy uczulenia: szorstka skóra, wysypka, luźne i wyjątkowo brzydko pachnące kupki, lekarz wypisze skierowanie do alergologa.

Badania w 6. miesiącu życia

Wizyta u pediatry odbywa się przed przyjęciem trzeciej dawki obowiązkowej szczepionki przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi oraz Hib i drugiej dawki przeciw polio. Przebieg wizyty jest taki sam jak przed poprzednimi szczepieniami. Jeśli dziecko słabo przybiera na wadze, lekarz może zalecić badanie krwi (pobranej z palca), by wykluczyć anemię. Oceni też, czy konieczne są dodatkowe dawki witaminy D.

Uwaga na krztusiec - sprawdź 5 objawów.

Badania w 6.-7. miesiącu życia

Pediatra zbada dziecko przed obowiązkowym szczepieniem przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (trzecia dawka). Poradzi ci również, jak rozszerzać dziecku dietę, by otrzymywał wszystko, czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju.

Badania w 12. miesiącu życia

Pediatra zbada dziecko i zmierzy linijką bliznę po szczepieniu przeciw gruźlicy (niemowlę dostało je w pierwszej dobie życia). Jeśli ma mniej niż 3 mm, szczepienie trzeba będzie powtórzyć.

Bilans roczniaka - co pediatra sprawdza na wizycie kontrolnej:


 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

Ksza
Ksza | 2017-10-17 13:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam się z Asza, że te wizyty u pediatrów to pic na wodę. Wszystko jest dobrze jak z dzieckiem jest dobrze (nie wypowiadam się na temat sczepień), ale jestem w takiej sytuacji, że u mojego synka podejrzewają jakąś chorobę tylko jeszcze nie wiadomo jaką. Dodam, że badania po urodzeniu były ok. Dopiero po jakimś czasie zaniepokoiły mnie pewne objawy, z którymi poszłam do lekarza. Mijają kolejne tygodnie a ja dalej nie wiem na czym stoimy i co więcej widzę bezradność i niemoc lekarzy. Zaczęłam szukać pomocy dla syna na własną rękę. Trochę mnie to kosztuje bo czekam teraz na wyniki badań gdzie badają wiele genów u synka aby wykluczyć wiele chorób- mam nadzieję, że po tym czegoś się dowiem. Szczerze to juz mam dość krążenia od lekarza do lekarza i tego że nie wiem co dolega mojemu dziecku....

Odpowiedz

BaŚ
BaŚ | 2017-08-18 12:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Z tego Co czytam to kazdy bilans polega na szczepieniu.... kiedy w koncu przestana wciskac ten kit ze szczepieniu sa dobre I niezbedne do zdrowege funkcjonowania dziecka...zenada! Brak wyboru rodzica to katastrofa;/ I nie ublizajac nikomu dlaczego wield kobiet mate sprawdza sklad Kremu na roztepu pi porodzie a nie zainteresuje sie zeby sprawdzic sklad szczepienki...ah. .. szkoda gadav

Odpowiedz

Aja
Aja | 2017-03-24 13:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

tak dokładnie jest lekarzowi zależy tylko na tym aby podać wszystkie szczepionki. O powikłaniach poszczepiennych tylko pobieżnie wspomni jeśli w ogóle wspomni.

Odpowiedz

Asza
Asza | 2016-09-16 16:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Te "ważne"wizyty kontrolne niemowląt, to pic na wodę. Chodzi tylko o kwalifikacje do szczepień. Ocenia się stan dziecka po poprzednim szczepieniu i sprawdza, czy można mu podać kolejne dawki. I właściwe tylko o to chodzi. Jeśli dziecko jest nieszczepione, lekarze nie chcą go widzieć w przychodni. Nagle ten jego rozwój, waga, ciemiączko, dieta itd., przestają być ważne. Czy to właściwe podejście?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

swój nick
swój nick | Asza | 2017-02-27 21:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Genialny komentarz, popieram w 200% - dokładnie tak jest.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?