Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Pierwsze badania noworodka w szpitalu

| aktualizacja: 06.11.2014 | 0

Sam widok dorodnego noworodka to dla lekarzy za mało. Aby sprawdzić, czy dziecko jest zdrowe, potrzebne są różne badania.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
fot. Panthermedia
Czasem przez całą ciążę, a czasem tylko w ostatnich tygodniach przed porodem może ci towarzyszyć irracjonalny strach, że dziecko może urodzić się chore. Na szczęście tuż po narodzinach maleństwo poddawane jest wnikliwym badaniom, których wyniki mają rozwiązać wszystkie obawy.

Skala Apgar

W pierwszej minucie życia oceniany jest ogólny stan zdrowia dziecka według skali Apgar. Wynik, jaki dostaje noworodek, przez kilka miesięcy będzie punktem odniesienia podczas wizyt u pediatry. Lekarz lub położna punktują zabarwienie skóry, sposób oddychania, pracę serduszka oraz reakcje na drażnienie okolic noska i buzi (patrz ramka poniżej). Maleństwo, które otrzymało 7–10 punktów, jest w dobrej kondycji.

Skala Apgar w szczegółach
Za co dziecko otrzymuje punkty podczas oceniania kolejnych wskaźników?
 
2 PKT
1 PKT
0 PKT
ODDECH głośny krzyk słaby krzyk brak
PRACA SERCA powyżej 100 uderzeń/min poniżej 100 uderzeń/min brak akcji serca
NAPIĘCIE MIĘŚNI prawidłowe obniżone wiotkie
ZABARWIENIE SKÓRY cała różowa tułów różowy, rączki i nóżki sine bladosina
ODRUCHY żywo reaguje pojawia się tylko grymas brak reakcji

Waga i wzrost noworodka

Stan zdrowia po urodzeniu pomaga ocenić ważenie i mierzenie dziecka. Pomiary odbywają się w pierwszej dobie. Donoszone noworodki ważą średnio 2800–3800 g i mierzą 46–55 cm. Mierzy się też obwód główki (zwykle 33–37 cm) i klatki piersiowej (1–2 cm mniejszy od główki).

Badania lekarskie noworodka

W 1. dobie życia maluszka wnikliwie bada neonatolog, czyli lekarz specjalista od dzieci nowo narodzonych. Jego rolą jest wykrycie problemy, które mogą zakłócić rozwój maleństwa. Lekarz m.in. osłuchuje serce, mierzy tętno, sprawdza, czy nie ma rozszczepu podniebienia, czy w trakcie porodu nie doszło do uszkodzeń ciała. Dotykając dłońmi brzuszka, ustala wielkość narządów wewnętrznych, kontroluje stawy biodrowe, obserwuje ruchy rąk i nóg, liczy paluszki.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?