Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Badania prenatalne

| aktualizacja: 04.12.2013 | 0

Kiedy konieczne jest wykonywanie badań prenatalnych? Na czym dokładnie polegają i co można dzięki nim sprawdzić?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
ginekolog radzi, badania prenatalne
fot. Fotolia
Do tej pory myślałam, że badania prenatalne dotyczą tylko kobiet po 35. roku życia. Czy to prawda, że przeprowadza się je u wszystkich kobiet? Alicja

Tak, bo do badań prenatalnych zaliczamy wszystkie badania, które wykonujemy do pełnej oceny rozwoju anatomicznego i fizjologicznego płodu czy wykrywania chorób i wad rozwojowych. Wszystkie, czyli również te nieinwazyjne, tzn. USG, test PAPP-A, jak i inwazyjne, tzn.
biopsja trofoblastu, amniopunkcja i kordocenteza (inne metody stosowane są rzadko i tylko u niektórych ciężarnych). Rodzaj i zakres tych badań ustalany jest dla każdej ciężarnej indywidualnie w zależności od jej wieku, okresu ciąży, wyników badań dodatkowych, rodzinnych chorób. Prawdą jest to, że jeszcze kilka lat temu inwazyjne metody były proponowane wszystkim ciężarnym po 35. roku życia oraz kobietom (bez względu na wiek), u których w badaniu USG stwierdzono nieprawidłowości i które wcześniej urodziły dzieci z zaburzeniami genetycznymi (zespół Downa, zespól Edwardsa). To jednak się zmieniło. W ostatnich latach postęp w diagnostyce i terapii płodu jest ogromny! Obecnie dzięki wysokiej skuteczności metod nieinwazyjnych, czyli badań USG i badań krwi, zabiegowa diagnostyka prenatalna (inwazyjna) powinna być proponowana głównie ciężarnym z nieprawidłowym wynikiem tych testów, i to bez względu na wiek, a nie tylko kobietom powyżej 35. roku życia. Dzięki temu można wcześniej zweryfikować wątpliwości, a także pozwoli to ograniczyć liczbę zabiegów prenatalnych wykonanych u zdrowych płodów.


dr n. med. Renata Jaczyńska konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska
Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?