Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Nowe badania przesiewowe noworodków: przeciw 24 chorobom!

| aktualizacja: 16.12.2013 | 4

Do niedawna każdy noworodek objęty był badaniami przesiewowymi w kierunku trzech chorób: fenyloketonurii, mukowiscydozy i wrodzonej niedoczynności tarczycy. Od grudnia 2013 r. wszystkie dzieci urodzone w Polsce objęte są badaniem przesiewowym w kierunku rzadkich wad metabolicznych.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
noworodek
fot. Fotolia
Od grudnia 2013 r. wszystkie dzieci urodzone w Polsce objęte są badaniem przesiewowym w kierunku rzadkich wad metabolizmu. Dotychczas z badań tych korzystało 60 proc. polskich noworodków. Jak ważne są badania przesiewowe noworodków, wyjaśnia dr Mariusz Ołtarzewski, kierownik Zakładu Badań Przesiewowych Instytutu Matki i Dziecka.
 

Dlaczego tak ważne są badania przesiewowe u noworodka? Jak wiele wad wrodzonych diagnozuje się w Polsce dzięki badaniom przesiewowym? 

 
Badaniami przesiewowym w Polsce objęte są obecnie 24 choroby wrodzone. Dotychczas były to jedynie trzy: wrodzona niedoczynność tarczycy (hipotyreoza), mukowiscydoza i fenyloketonuria. Rocznie wykrywaliśmy łącznie około 260 dzieci z tymi chorobami. Dołączenie 21 rzadkich wad metabolizmu, których łączna częstość jest nieco wyższa od fenyloketonurii, pozwala na wykrycie dodatkowo około 60 noworodków z tymi chorobami.
Łącznie badania przesiewowe noworodków w Polsce umożliwią wykrycie ponad 300 dzieci z wrodzonymi chorobami, które bez leczenie prowadza często do ciężkiego upośledzenia umysłowego (hipotyreoza, fenyloketonuria), zaburzeń rozwoju a nawet śmierci.
 

Czy dzieci, u których zostaną wykryte po urodzeniu te wady metaboliczne, są objęte kompleksową opieką?

Tak. Bardzo ważne jest, żeby jak najszybciej po urodzeniu dziecko było objęte właściwą opieką. 
Szczególną grupę w przesiewie stanowią wrodzone wady metabolizmu objęte nowym badaniem metodą tandemowej spektrometrii (MS/MS). Wymagają one szybkiego wdrożenia leczenia. Dlatego w przypadku dodatniego wyniku testu przesiewowego noworodki te są bezzwłocznie kierowane bezpośrednio do lekarza specjalisty w jednej z wytypowanych klinik w Polsce, w celu dalszej diagnostyki potwierdzającej i ewentualnego leczenia.
 

Czy tego typu badania przesiewowe noworodków są już standardem w krajach zachodnich? Czy Polska jest w czołówce krajów, które taką metodę wprowadzają? 

 
Instytut Matki i Dziecka może się pochwalić, że Polska jest w czołówce krajów, które rozpoczęły prace badawcze, a następnie wdrożenie tych badan dla wszystkich noworodków. Badania przesiewowe noworodków są bezpłatne, finansowane przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Programu badań przesiewowych noworodków w Polsce.
 
Uwaga: Każda mama powinna sprawdzić w książeczce zdrowia dziecka czy badanie przesiewowe zostało wykonane. Potwierdza to specjalna wklejka "Badania przesiewowe" z datą pobrania krwi. Badania przeprowadza się w szpitalu, w którym dziecko się urodziło.
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Wojtek
Wojtek | 2017-03-21 20:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Po jakim czasie otrzymuje sie list jeśli jest cos nie tak ?

Odpowiedz

autorka
autorka | 2013-12-23 14:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Badania są wykonywane na wszystkich oddziałach noworodkowych każdemu dziecku. Oczywiście, są bezpłatne. W książeczce zdrowia dziecka powinna się znaleźć adnotacja o ich wykonaniu.
To specjalna wklejka: Badania przesiewowe: wraz z datą pobrania krwi.

Odpowiedz

Marta
Marta | 2013-12-20 12:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ale kiedy takie badania sa wykonywane i czy sa bezplatne czy płatne?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

lucky
lucky | Marta | 2013-12-20 13:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Są wykonywane krotko po urodzeniu, położna zabiera Malenstwo i pobiera mu krew. Dotychczas byly bezpłatne i myślę ze w dalszym ciągu tak jest. Jeśli dzidziuś zdrów rodzice nie dostają żadnego powiadomienia, jeśli chory przychodzi listownie lub kontakt telefoniczny.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?