Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ciąża – kiedy są potrzebne dodatkowe badania?

| aktualizacja: 25.11.2015 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
badanie, ciąża, brzuszek, lekarz
Bywa, że poza standardowymi badaniami w ciąży lekarz zleca przyszłej mamie wykonanie dodatkowych, specjalistycznych badań – amniopunkcji, biopsji trofoblastu, test podwójnego.
Badania przeprowadzane regularnie w czasie ciąży zazwyczaj potwierdzają, że maleństwo rośnie i rozwija się prawidłowo. Jeśli jednak twój lekarz zauważy coś niepokojącego, może cię skierować na badania specjalistyczne. Postęp w medycynie jest tak niezwykły, że można już nawet leczyć dzieci, zanim przyjdą na świat. Jeśli np. wada serca zostanie wykryta w życiu płodowym, poród odbędzie się w klinice, w której od razu po urodzeniu dziecko zostanie poddane specjalistycznemu leczeniu, np. operacji serca.

Dodatkowe badania czekają cię, gdy lekarz podejrzewa:

Mukowiscydozę...

... albo inną chorobę metaboliczną, hemofilię, fenyloketonurię. Możesz wtedy dostać skierowanie na amniopunkcję. Badanie bywa też zlecane, by wykryć wady genetyczne, np. zespół Downa.

Jak wygląda badanie? Lekarz nakłuwa powłoki brzuszne i igłą pobiera wody płodowe z macicy – w nich znajdują się komórki rozwijającego się dziecka. Potem analizuje ich budowę, by ocenić strukturę genetyczną, a tym samym zdrowie maleństwa. Przy okazji sprawdzania chromosomów można się też dowiedzieć, jakiej płci będzie dziecko.

Kiedy się je wykonuje? Między 16. a 20. tygodniem ciąży.

Nadciśnienie

... u mamy lub niedotlenienie u dziecka. Przepływ krwi w naczyniach krwionośnych sprawdzi badanie dopplerowskie.

Jak wygląda badanie? To rodzaj badania USG. Naczynia krwionośne ogląda się na kolorowym monitorze.

Kiedy się je wykonuje? W drugim trymestrze mierzy się przepływ krwi w tętnicach macicznych, by rozpoznać zagrożenie nadciśnieniem u przyszłej mamy i wykryć ewentualne zaburzenia wzrostu dziecka. W trzecim trymestrze bada się jakość krążenia krwi między łożyskiem i płodem, by stwierdzić lub wykluczyć niedotlenienie dziecka. W razie niedotlenienia lekarz może zdecydować o cesarskim cięciu.

Sprawdź: Kiedy robi się cesarskie cięcie
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?