Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Przeciwciała w kierunku toksoplazmozy

| aktualizacja: 05.02.2016 | 0

Badanie w kierunku toksoplazmozy najlepiej wykonać jeszcze przed poczęciem dziecka. Kobiety w ciąży powinny je zrobić do 10. tygodnia ciąży. Sprawdź, jak się przygotować do tego badania.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Kot, ciąża, toksoplazmoza
fot. Fotolia

Kiedy należy wykonać badanie w kierunku toksoplazmozy?

Kobiety planujące ciążę powinny to badanie wykonać przed poczęciem dziecka. Natomiast u kobiet w ciąży badanie na wykrycie przeciwciał przeciwko toksoplazmozie powinno zostać wykonane do 10. tygodnia ciąży, a u kobiet z ujemnym wynikiem w I trymestrze, badanie powinno się powtórzyć pomiędzy 21. a 26. tygodniem ciąży.

W jakim celu wykonuje się badanie w kierunku toksoplazmozy?

Wykrycie w surowicy krwi przeciwciał przeciwko toksoplazmozie (zarówno IgG, jak i IgM) w celu podjęcia leczenia lub zastosowaniu odpowiedniej profilaktyki. 
Na zakażenie toksoplazmozą są narażone kobiety, które:
  • mają kota, który wychodzi na dwór,
  • często jedzą mięso surowe (tatar) lub niedosmażone,
  • mają kontakt z ziemią (np. pracują w ogrodzie bez rękawic ochronnych).
Zakażenie Toxoplasma gondii w trakcie ciąży jest groźne dla nienarodzonego dziecka. Może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, np. do uszkodzenia wzroku czy mózgu dziecka, napadowych drgawek, porażenia kończyn, głuchoty czy opóźnienia rozwoju umysłowego. Co istotne, jeśli przyszła mama zakaziła się przed poczęciem dziecka ryzyko zakażenia dziecka maleje. 

Warto wiedzieć: Różyczka i toksoplazmowa – wrogowie twojej ciąży

Jak się przygotować do badania?

Badanie polega na pobraniu próbki krwi, ale nie trzeba być na czczo. Warto też uprzedzić lekarza prowadzącego ciążę o ewentualnym zagrożeniu zakażeniem. 

Jak interpretować wyniki badania?

Jeżeli wynik jest dodatni, nie ma powodów do zmartwień, bo ciąża nie jest zagrożona. Wskazane jest jednak kontrolowanie co dwa-trzy miesiące poziomu przeciwciał – czterokrotny wzrost ich stężenia może budzić niepokój, że pasożyt się uaktywnił. 
Kobiety ciężarne z wynikiem ujemnym należą do grupy, która wymaga w ciąży badań kontrolnych co 6-8 tygodni. Jeżeli pojawią się przeciwciała, oznacza to, że doszło do zarażenia. Wówczas ciężarna powinna być leczona i musi pozostawać pod stałym nadzorem lekarskim. Decyzję o wykonaniu badania zawsze podejmuje lekarz prowadzący ciążę.

Więcej na temat toksoplazmozy: w Encyklopedii zdrowia w ciąży
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?