Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Badanie krwi u dziecka – najważniejsze pytania

| 28.01.2013 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
Pobieranie krwi nie musi boleć.
Morfologia krwi to podstawowe badanie przy podejrzeniu anemii albo ukrytych infekcji bakteryjnych. Jak przygotować dziecko do pobierania krwi? Podpowiadamy.
Do badanie krwi i analizy wystarczy dosłownie kilka kropel (1-2 ml) krwi. W przypadku małego dziecka jednak nawet taka odrobina wydaje się nie do utoczenia.

Czy dziecko musi być na czczo przed pobieraniem krwi?

U niemowlęcia jest to trudne do zrobienia, ale już w przypadku rocznego malca dobrze byłoby, gdyby badanie było przeprowadzone „na pusty brzuch”. Posiłek mógłby wpłynąć na. ilość leukocytów, glukozy, potasu czy białka i zafałszować wynik badania. Dziecko nie powinno jeść przynajmniej przez 8-9 godzin wcześniej (dlatego krew pobiera się rano, jeszcze przed śniadaniem). Weź ze sobą kanapkę albo drożdżówkę, aby malec tuż po pobraniu krwi mógł coś przegryźć.

A co w takim razie z piciem przed badaniem?

To akurat jest nie tylko dopuszczalne, ale nawet zalecane. Dziecko powinno już poprzedniego dnia pić nieco więcej – ale nie soków, tylko czystej, źródlanej wody. Dzięki temu krew nie będzie zbyt gęsta i łatwo ją będzie można pobrać do próbówki.

W którym miejscu dziecko będzie kłute?

To zależy, m.in. od tego, ile ma lat. Noworodkom zwykle pobiera się krew z główki. Wizja igły w główce może trochę przerażać, ale wbrew pozorom taki sposób pobierania krwi nie jest ani bardziej inwazyjny, ani bardziej bolesny od zwykłego kłucia w zgięciu łokcia. U dwu-, trzylatków można pobrać krew z palca wskazującego (to najmniej bolesny sposób pobierania krwi - zdarza się, że maluchy nawet przy tym nie jękną).
Najczęstszym miejscem pobierania jest też nadgarstek albo wspomniane wcześniej zgięcie łokcia. Tutaj krew pobierana jest prosto z żyły, dzięki czemu badanie jest dokładniejsze.

Czy podczas pobierania krwi można przystawić niemowlę do piersi?

Karmienie w momencie kłucia nie jest najlepszym pomysłem, bo ssące niemowlę, kiedy poczuje ból, może np. zapłakać i się zakrztusić (już nie mówiąc o tym, że odruchowo może zacisnąć ząbki na twojej piersi). Lepiej będzie, jeśli odwrócisz jego uwagę w inny sposób. Możesz pokazać mu nową, kupioną specjalnie na tę okazję grzechotkę albo dać do polizania lizaka (według niektórych badań podanie maluszkowi czegoś słodkiego nieco zmniejsza ból).

Jak uniknąć krwiaków?

Przez kilka chwil po pobraniu krwi mocno uciskaj miejsce wkłucia. Nie pozwól też dziecku przez chwilę zginać rączki ani odklejać plasterka – mogłoby rozdrapać rankę.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?