Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dlaczego polscy mężczyźni nie chcą badać nasienia?

| aktualizacja: 03.06.2014 | 6

Zdaniem ekspertów każdy mężczyzna przynajmniej raz w życiu powinien zgłosić się na badanie nasienia. Tymczasem aż 87 proc. ankietowanych Polaków uważa, że nie ma powodu, by robić takie profilaktyczne badanie, które pomaga w porę wykryć niepłodność.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
Badanie nasienia, mężczyzna u lekarza, test nasienia, niepłodność
fot. Fotolia
Badanie nasienia nie boli, zajmuje nie więcej niż kwadrans i może pomóc w porę wykryć niepłodność. Co zatem sprawia, że wielu mężczyzn nie zgłasza się na badanie nasienia nawet wtedy, gdy jest ono darmowe? Czy panowie nie są ciekawi tego, czy w ogóle są płodni?

Nie interesuje ich wynik nadania nasienia

Jak wynika z sondy, którą przeprowadziła klinika Gyncentrum w Katowicach, panowie przede wszystkim nie są ciekawi swoich wyników badania nasienia. Zaledwie 7 proc. ankietowanych chciałoby poznać wynik testu nasienia. Tymczasem eksperci apelują – takiemu testowi powinien przynajmniej raz w życiu poddać się każdy mężczyzna. Powód? W aż 45 proc. przypadków za niepłodność pary odpowiada tzw. czynnik męski – podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Wstydzą się iść do kliniki niepłodności

Powodem, dla którego panowie nie chcą przyjść na badanie nasienia jest też wstyd – w 89 proc. przypadków, a w 79 proc. obawa przed wynikiem. Tymczasem poznanie kondycji swoich plemników może mieć wpływ na udane ojcostwo, a także zdrowie dziecka i partnerki.
– Takie badanie nasienia powinni wykonać mężczyźni, którzy myślą w przyszłości o dziecku, nie tylko ci, którzy już się o nie starają. Co więcej, poddawać powinni mu się także panowie, którzy już mają dzieci i planują kolejne. Zwłaszcza 40-latkowie, a także ci, którzy palą papierosy lub narażeni są na działanie szkodliwych czynników, w tym szczególnie różnego rodzaju toksyn, uszkadzających DNA plemników – wyjaśnia dr n. biol. Wojciech Sierka z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach. Do tej grupy ryzyka specjaliści zaliczają także mężczyzn, którzy prowadzą siedzący tryb życia, którzy poddawani byli zabiegom w obrębie układu rozrodczego, przeszli skręt jądra, wnętrostwo lub terapię steroidami płciowymi.
Zobacz, jak wygląda badanie nasienia - film

To mnie nie dotyczy

Aż 97 proc. mężczyzn jest zdania, że badanie nasienia dotyczy wyłącznie osób bezpłodnych. 87 proc. nie widzi powodów, dla którego konieczne byłoby poddawanie się mu w celach profilaktycznych. Innego zdania są specjaliści zajmujący się andrologią.
– Badanie nasienia pozwala nie tylko wykluczyć lub wykryć niepłodność, daje ono także mężczyźnie wiedzę o kondycji jego nasienia i całego organizmu. Dzięki niemu jesteśmy w stanie ustalić ruchliwość plemników, ich ilość, budowę, poznać ich żywotność, a nawet zajrzeć do ich DNA, poznając np. ryzyko chorób genetycznych, które możemy przekazać dziecku – tłumaczy dr Sierka. - Badając płyn nasienny z kolei jesteśmy w stanie wykryć we wczesnej fazie stan zapalny gruczołu krokowego lub stan zapalny pęcherzyków nasiennych. Badanie powinno być także ważne dla mężczyzn aktywnych seksualnie. Posiew i antybiogram, który często składa się na diagnostykę nasienia, pozwalają na wykrycie bakterii i grzybów, które mogą być przenoszone drogą płciową - dodaje biolog.

Brak intymności

Już sama myśl o konieczności oddania nasienia w laboratorium jest kłopotliwa dla 90 proc. mężczyzn – wynika z sondy Gyncentrum. Tymczasem – jak przekonują eksperci – są to obawy na wyrost. Badanie nasienia to podstawowe badanie każdego faceta, takie jak badanie krwi czy moczu. Samo oddanie nasienia odbywa się w intymnym, zamkniętym i odseparowanym pomieszczeniu kliniki. Dla pracowników kliniki czy laboratorium takie badania to codzienność, nas to nie dziwi. Wbrew miejskim legendom badanie to nie jest także ani bolesne, ani w żaden sposób inwazyjne, pozwala natomiast na dokonanie szerokiego spektrum oceny zdrowia, zarówno męskiego nasienia, jak i całego organizmu.

Darmowe badanie nasienia

O tym jak wyglądają takie badania mogą od 1 czerwca przekonać się mieszkańcy Śląska. W regionie startuje kampania profilaktyczno-edukacyjna „Zdrowy Tata!”, w ramach, której można poddać się bezpłatnemu badaniu nasienia. Realizuje je Klinika Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. Więcej: www.zdrowytata.pl
Przeczytaj: bezpłatne badanie nasienia
 
Sondę przeprowadzono na grupie 300 mężczyzn w wieku 18 – 50 lat w dniach od 4 do 23 maja 2014
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

tygrysek
tygrysek | 2015-06-04 17:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

niewie ktos moze czy w warszawie beda jescze darmowe badania nasienia?bo wiem ze były w maju ale napozno sie zaorietowalismy.

Odpowiedz

Zostań Rodzicem
Zostań Rodzicem | 2014-08-21 12:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niestety zbyt często Panowie narażają w ten sposób swoje partnerki na wiele stresów i niepotrzebnych badań. Pamiętajcie o badaniu się razem!

Odpowiedz

Maggie
Maggie | 2014-06-03 16:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Panowie, odwagi!!!! Bo grozi nam seksmisja

Odpowiedz

Beti73
Beti73 | 2014-06-03 13:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ech ci faceci - badanie nasienia uwłacza ich męskości.

Odpowiedz

MM
MM | 2014-06-03 11:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A czy w Warszawie są takie bezpłatne badania?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Kiniaaa
Kiniaaa | MM | 2014-06-03 19:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Trzeba szukać w necie albo na stronach klinik, ale np. w Novum często są takie akcje bezpłatnych badań - teraz trwa akcja do końca czerwca 2014

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?